Koń trojański u bram Europy

Możliwość komentowania Koń trojański u bram Europy została wyłączona Kultura, Ludzie, Wydarzenia

Kościół szukający schronienia w Europie
W Polsce, tak jak i w całej Europie, temat islamskich emigrantów nie schodzi z pierwszych stron gazet. Unia Europejska w ramach polityki relokacyjnej postanowiła na Starym Kontynencie przyjąć ponad 120 tysięcy uchodźców. Według planu Komisji Europejskiej do Polski ma trafić ich prawie 13 tysięcy.k1
Tymczasem na Bliskim Wschodzie na pomoc oczekują chrześcijanie, o których świat nie chce pamiętać. O tych i innych aspektach, które niesie ze sobą Arabska Wiosna, kogo i jak należy wspierać, opowiada arcybiskup Mosulu Yohanna Petros Mouche.

Pasterz Niniwy na wygnaniu
Mosul to historyczne miasto w północnym Iraku, leżące nad rzeką Tygrys. Po drugiej stronie koryta rzecznego niegdyś mieściła się Niniwa – starożytna osada, kolebka cywilizacji asyryjskiej. Dziś te tereny zostały zniszczone przez Państwo Islamskie. Setki tysięcy mieszkańców postanowiły opuścić te strony ze względu na terror, jaki wprowadzili radykalni islamiści. Szczególnie zagrożeni byli chrześcijanie. Jednym z uchodźców jest katolicki arcybiskup Yohanna Petros Mouche. W Mosulu przewodniczył jednej z najstarszych wspólnot chrześcijańskich. Wyznawcy Chrystusa żyli tam i egzystowali w pokoju z muzułmanami od ponad 1700 lat. Dziesięć lat temu, w 2003 roku nad Tygrysem zamieszkiwało tam ponad 30 tysięcy, chrześcijan – dziś nie ma tam już nikogo. Sam arcybiskup, choć jest Irakijczykiem z urodzenia, wychowanym w bliskowschodnim kręgu kulturowym, pozostającym w ścisłym kontakcie z cywilizacją arabską, dla muzułmanów z racji wyznania pozostaje niewiernym. Na wygnaniu pozostaje od sierpnia 2014 roku, kiedy to dżihadyści wszystkim innowiercom postawili ultimatum: jeśli chcecie dalej kultywować swoją wiarę, musicie odejść. Tym, którzy zdecydowali się zostać, nakazano przejść na islam w ciągu roku i tym samym stać się obywatelami drugiej kategorii. Ci, którzy dokonaliby takiego wyboru musieliby opłacić specjalny, wysoki podatek. Wszystkim pozostałym groziła śmierć. Z tego właśnie k3powodu hierarcha kościoła w Mosulu zmuszony został do ucieczki. Chce ratować swoich wiernych, ponieważ ich życie dalej jest zagrożone. Chrześcijanie z Mosulu w obawie przed prześladowaniami rozproszyli się i obecnie przebywają w Kurdystanie, Jordanii, Turcji i innych rejonach Iraku. Arcybiskup Mouche szuka w Europie miejsca, gdzie mogłaby osiedlić się duża wspólnota chrześcijan z Bliskiego Wschodu, jednak nie jest to proste.

Jestem w diasporze ze swoimi wiernymi. Moi diecezjanie z dnia na dzień musieli dokonać trudnego wyboru z ludzkiego punktu widzenia: zostawić wszystko co posiadali, porzucić swoje domy. Zrobili to żeby zachować swoją wiarę, godność, wolność i zasady moralne. Zostali do tego zmuszeni przez Państwo Islamskie, które wymuszało i nadal wymusza na chrześcijanach warunki, które są nie do przyjęcia – nie tylko z punktu widzenia chrześcijańskiego, ale i ludzkiego – wspomina arcybiskup.

Uciekinierom, w tym rodzinom z małymi dziećmi, nie wolno było wziąć ze sobą niczego. Wychodzili z domów tak jak stali, zabierając ze sobą butelkę wody, potrzebne dokumenty. Rodzice transportowali swoje pociechy w fotelikach samochodowych.
Wygnańcy szukali schronienia między innymi w pobliskich miastach, takich jak Erbil. Koczowali w kościołach, na podziemnych parkingach, w szkołach, nie mając k4pewności, czy obietnice islamistów są cokolwiek warte. Na zdjęciach wykonanych przez fotoreporterów Associated Press czy agencji informacyjnej Reuters można zobaczyć zdjęcia bliźniaczo przypominające konflikt serbsko – bośniacki. Osiedle namiotów budowane na ziemi niczyjej. Małe dzieci z przerażeniem w oczach, z całych sił przytulające rodziców. Kościelna ławka zastępująca łóżko. Odkąd kontrolę nad historycznymi terenami Babilonii i Mezopotamii przejęło Państwo Islamskie (ISIS), słowo bezpieczeństwo straciło jakiekolwiek znaczenie.

Chrześcijanie w Iraku żyją w dramatycznych warunkach. Są zmęczeni i zdesperowani, zależy im jedynie na odnalezieniu miejsca do życia gdzie mogą zachować swoją wiarę i dziedzictwo kulturowe. Mają nadzieję, że ta wojna kiedyś się zakończy. Wtedy będą mogli wrócić i odzyskać w pełni prawa obywatelskie. W tym momencie nie ma nawet mowy o perspektywie powrotu. Rodziny są rozproszone, tracą ze sobą kontakt, żyją w niepewności – dodaje hierarcha.

Koń trojański i niechciani chrześcijanie
Katolicki arcybiskup przestrzega przed polityką otwartych drzwi – powodem migracji k5większości muzułmańskich wychodźców do Europy jest wygoda ekonomiczna. Jednakże nie da się oddzielić tych migrantów od tych, którzy przyjeżdżają w innym celu. Do Europy przyjeżdżają młodzi, silni mężczyźni, bez rodzin.

To rodzi niestety dalsze niebezpieczeństwa – w tak mało inwazyjny sposób ideologia ISIS może przeniknąć do krajów Europy. Prędzej czy później ta ideologia może zagrozić także i nam. Już teraz docierają do nas informacje o stawianiu żądań przez muzułmańskich imigrantów – nie będziemy mieszkać razem z chrześcijanami, nie będziemy jeść z pudełka z symbolem Czerwonego Krzyża. Co będzie dalej? – dobitnie ostrzega kapłan.

W przeciwieństwie do muzułmanów, chrześcijanie z terenów Azji Mniejszej reprezentują zupełnie inny światopogląd, który ma swoje źródło w wierze katolickiej.

Ta kultura nauczyła się żyć w zgodzie w społeczeństwach, z którymi się asymilowała. Zawsze przebiegało to bezkonfliktowo, w przeciwieństwie do wielu ugrupowań muzułmańskich. Grupa chrześcijan w Iraku to w większości ludzie wykształceni, osoby, które nie są bardzo dobrze zorganizowane, chcą pracować – podkreśla arcybiskup.

Aby móc umożliwić przyjazd do Polski swoim rodakom, arcybiskup postanowił k6rozmawiać na forum publicznym z przedstawicielami mediów i z organizacjami oddelegowanymi z ramienia Kościoła katolickiego.

Obawiałem się, że ludzie mogą być niechętni tej inicjatywie, jednak przekonałem się, że tak nie jest. Ludzie są przychylni, chcą pomagać chrześcijanom w potrzebie, jednak nie jest to łatwe. Wymaga to wsparcia zarówno wielu organizacji, jak i pomocy ze strony każdego państwa, które przyjmuje uciekinierów – dodaje kapłan.

Arcybiskup z rozczarowaniem przyznaje, iż polski rząd pozostaje bierny w kwestii przyjmowania chrześcijańskich uchodźców z terenów kontrolowanych przez ISIS. Z drugiej strony Polska jako członek Unii Europejskiej na mocy umowy relokacyjnej zobowiązała się przyjąć ponad dziesięć tysięcy uchodźców muzułmańskich. Z jakich powodów Polska nie chce przyjąć uchodźców, którzy – pomimo iż wychowani w odmiennej kulturze – są wyznawcami tej samej wiary? Wśród chrześcijan z Bliskiego Wschodu czekających na możliwość wyjazdu znajdują się pracowici rolnicy i murarze. Jest wiele osób wykonujących rożne prace rzemieślnicze, są osoby po studiach wyższych, wykształceni i inteligentni. Wszyscy oni mogliby przyczynić się do rozwoju kraju, gdzie przeczekają trudny,

Zakaz wstępu z rozkazu Państwa Islamskiego

Zakaz wstępu z rozkazu Państwa Islamskiego

wojenny czas.

Exodus muzułmanów
k7Europa ochoczo wzywa do polityki solidarności i wsparcia uchodźców, którzy masowo napływają z terenów Afryki Północnej i Azji Mniejszej. Niezweryfikowana tożsamość części imigrantów, groźby represji, obietnice świętej wojny ze strony skrajnych odłamów islamu, brak szacunku dla kultury europejskiej i roszczeniowe żądania – te wszystkie czynniki budzą lęk i poczucie zagrożenia z punktu widzenia mieszkańców Starego Kontynentu. Nie tylkok9

Europejczycy obawiają się inwazji islamistów, granice przed uchodźcami zamykają między innymi bogate kraje arabskie, takie jak Arabia Saudyjska czy Katar. Dlaczego? Arcybiskup Mosulu zaleca rozważenie i tej kwestii.

To kraje rozwijające się i jako prężne rynki gospodarczej potrzebują siły roboczej, ale nie chcą przyjmować migrantów z krajów muzułmańskich, ponieważ tym nie zależy na pracy – stwierdza.

Stąd też wiele muzułmanów migruje do zamożnych krajów Europy, w których może się osiedlić i liczyć na utrzymanie ze strony państwa przyjmującego. Część muzułmanów emigruje do Europy ze względu na możliwość wykorzystania polityki socjalnej i zaplecza finansowego, które przysługuje uchodźcom w bogatych krajach Zachodu. Celem większości z nich nie jest jednak Polska, ale Niemcy i kraje skandynawskie. Iracki hierarcha stwierdza, że geograficzne położenie kraju w tym wypadku działa na naszą k99korzyść.

Jeśli głównym celem muzułmanów będzie w tym wypadku chęć wykorzystania benefitów pieniężnych i pobieranie zasiłków, prędko opuszczą Polskę. Należy jasno zdefiniować warunki dotyczące przybycia i pobytu uchodźców, postawić uchodźcom konkretne wymagania, które jak dotąd nie zostały sprecyzowane. Przyjęcie chrześcijańskich rodzin wiązałoby się z korzyściami dla Polski – w przeciwieństwie do sytuacji na Zachodzie Europy, tutaj z Iraku mogłyby przyjeżdżać całe rodziny, a nie tylko samotni, młodzi mężczyźni, których cel pobytu pozostaje niejasny – podsumowuje arcybiskup.

Joanna Kupiec

 

Dlaczego w myśliwcu odrzutowym MiG 17 zastosowano urządzenie...

11 maja 2020

Postanowiłem odpowiedzieć na powyższe pytanie, gdyż często spotykałem...

Read article

Obiekty w przestrzeni publicznej m.st. Warszawy (fragment „Traktatu...

28 stycznia 2020

Stare Miasto, czyli miasto królewskie Korony Królestwa Polskiego, posiadało...

Read article

„Wnętrze katedry w Mediolanie” Marcina Zaleskiego

10 września 2019

To kolejna strata wojenna, której restytucja zakończyła się sukcesem....

Read article

Ignacy Jan Paderewski

5 lipca 2018

Dyplomacja patriotyczna; wielkiego wirtuoza, wielkiego kompozytora, wielkiego...

Read article

Antoni Kocjan i jego szybowce na kolejnej Glassówce

7 grudnia 2017

Słynny konstruktor Antoni Kocjan i jego szybowce będą tematem najbliższej...

Read article

Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa – Leszek PIECYK

15 stycznia 2017

WSM powstała 95 lat temu. Od początku inicjowała modelowe rozwiązania...

Read article

Madryt – podsumowanie wrześniowej rekonstrukcji

3 grudnia 2016

Głównym celem organizatorów dla rekonstrukcji takich jak „Bitwa pod...

Read article

Historia, New

5283

Stanisław August i Warszawa w XVIII wieku

29 sierpnia 2016

Zygmunt K. Jagodziński W obecnej dobie kiedy wrasta zainteresowanie ekologią,...

Read article

Wykuwanie pazurów orłów … Szkolnictwo lotnicze w II...

1 czerwca 2016

Powstające lotnictwo wojskowe w Polsce wymagało kształcenia personelu...

Read article

DLACZEGO W III RP WŚRÓD LUDZI WŁADZY...

16 maja 2016

NSZ-etu, WIN-u, ŻOŁNIERZY NIEZŁOMNYCH czy też SYBIRAKÓW? Jak to się...

Read article

Bitwa pod Zadwórzem – polskie Termopile

13 lutego 2016

15 sierpnia 2015 roku, wyjechaliśmy ze Stalowej Woli, 50‑osobową grupą,...

Read article

Wyciosywanie sławy – od zakupowych przelotów do światowej...

30 listopada 2015

Polskie lotnicze rajdy i polskie lotnicze rekordy. Od momentu zakończenia...

Read article

Bolesław Orliński – powietrzna pasja prędkości, kontynentalny lot...

30 listopada 2015

Przodkowie Orlińskich – zacna polska patriotyczna rodzina –...

Read article

Czy Polacy to na pewno Słowianie?

30 października 2015

Zawsze myślałem, że Słowianie to jeden etnos, że my Polacy...

Read article

W kleszczach wielkiej polityki – spuścizna i sojusz.

30 października 2015

Z niebytu do klasy światowej. Zbudowanie Polskiego Przemysłu Lotniczego na...

Read article

Fundacja Skarby Narodu –

30 października 2015

Powstała w maju 2013 roku w celu krzewienia wartości patriotycznych wśród...

Read article

Czyim dzieckiem jest Unia Europejska?

23 maja 2015

Współcześni Polacy, po przemianach „okrągłostołowych” wywalczonych...

Read article

Podniebni szaleńcy – bohaterowie biało czerwonej szachownicy

3 marca 2015

Bohaterowie wojny w obronie Rzeczypospolitej w latach 1919 – 1920. Rozpad...

Read article

Samoloty zaborców – na których Polacy obronili smak...

3 marca 2015

Wielka Wojna zakończyła się w listopadzie 1918 roku pokonaniem Niemiec...

Read article

Polscy lotnicy – na krętych drogach Wielkiej...

3 marca 2015

Trzy imperia – Carska Rosja, Królewskie Prusy i Cesarska Austria...

Read article

Tajemnica Rity – święta „od spraw beznadziejnych” i...

2 marca 2015

Kiedy późną nocą Elisabetta i jej mąż dotarli do jednego z rzymskich...

Read article

Kulturowa rewolucja globalna

27 lutego 2015

jako higway, który zaprowadzi nas na wyżyny oczekiwań, czyli do...

Read article

Nowi agenci antypolonizmu

26 lutego 2015

Tekst Cenckiewicza i Woyciechowskiego z „Do Rzeczy” wrzesień, 2014 pod...

Read article

Comments are closed.