„Karolina” – Zakłady Porcelany Stołowej z Jaworzyny Śląskiej

Możliwość komentowania „Karolina” – Zakłady Porcelany Stołowej z Jaworzyny Śląskiej została wyłączona Kuchnia, Porcelana

W niemal każdym gospodarstwie domowym, obok sprzętu AGD gości porcelana zarówno ta użytkowa jak i estetyczna. Prawie każdy z nas jest w posiadaniu przedmiotów z porcelany. Obok zestawów obiadowych, kawowych, śniadaniowych służących nam do codziennego użytku , odnajdziemy ją również w formie przeróżnych dodatków takich jak wazony czy figurki porcelanowe. Można powiedzieć, że stanowi nieodłączny element naszego codziennego życia.Hiruni_Karolina

W Polsce jest kilka fabryk, które zajmują się produkcją wyrobów porcelanowych. Wśród nich wyróżniają się Zakłady Porcelany Stołowej „Karolina” z Jaworzyny Śląskiej, które w tym roku obchodzą 155 lecie swojej działalności.

Historia tej fabryki sięga 1860 roku w którym to mistrz murarski August Rappsilber wybudował fabrykę porcelany – Porzellanfabrik „Königszelt”. Do założenia jej akurat w tym miejscu przyczynił się dogodny transport kolejowy oraz złoża kaolinu(surowca niezbędnego do produkcji porcelany) w pobliskim Jaroszowie.

Caste_Karolina

Fabryka produkowała i sprzedawała towary użytkowe. Asortyment tworzyły m. in. artystyczne i luksusowe prezenty okolicznościowe i ślubne, zestawy obiadowe , kawowe,  herbaciane, winne, piwne, a także lampy z gwarancją najwyższej jakości – jak głosiła reklama.

Na początku XX w. znaczenie fabryki miało zasięg przekraczający granice Niemiec, a największym importerem wyrobów była Ameryka. W uznaniu jakości fabryka została nagrodzona złotym medalem na światowej wystawie w 1937 r. w Paryżu.

Latem 1945 roku rusza Państwowa Fabryka Porcelany używając jeszcze poniemieckiej nazwy „Königszelt”. Nazwa ta używana jest do 1954 r. w którym to Zakłady Porcelany Stołowej przyjęły nazwę i znak firmowy „Karolina”. Przez wiele lat trwała modernizacja i rozbudowa zakładu, podczas której wymieniono niemal cały park maszynowy. Do większych osiągnięć tego okresu należy złoty medal zdobyty przez fason „NORA – czarna linia” na Międzynarodowych Targach w Brnie w 1984 roku. Tradycja i lata doświadczeń pozwoliły na stworzenie wyjątkowej i bogatej oferty na wyroby porcelanowe.Nora KS_Karolina

Obecna „Karolina” to nie tylko piękne, eleganckie a zarazem nowoczesne zdobnictwo, ale również nacisk na wygodę użytkowania.

Dziś  „Karolina” produkuje nie tylko białą porcelanę stołową ale również jako jedyna fabryka w Polsce porcelanę kremową (Bone China). Charakterystyczną i pożądaną przez klientów cechą tych wyrobów jest ciepła barwa kości słoniowej, która nawet bez dekoracji  dostojnie i elegancko prezentuje się na wszystkich stołach.

Oferta „Karoliny” to nie tylko porcelana do użytku domowego ale również porcelana dostosowana dla branży HORECA.

Obok klasycznych kształtów takich jak Alba, Charlotte, Gloria czy Nora znajdziemy również wyroby o nowoczesnych formach. Warto tutaj wspomnieć o fasonach takich jak Hiruni, Vanity, Magia czy najnowszym Pure – który od 2015 r podbija serca klientów. Jest to fason produkowany z porcelany kremowej w nowoczesnym kształcie , dzięki czemu pozwala na niekonwencjonalną aranżację stołu a tym samym zaspokaja potrzeby nowoczesnych odbiorców szukających oryginalnych projektów.Nora S-03308_DSC6560

Dziś marka „Karolina” to gwarancja jakości, wygoda użytkowania i estetyka na stołach wielu rodzin. Celem zespołu „Karoliny” jest dostarczanie klientom zarówno  w Polsce jak  i na świecie , takich produktów, które zaspokoją ich potrzeby i dadzą przyjemność ze spędzenia czasu przy pięknie zastawionym stole.

Zapraszamy do odwiedzenia sklepów firmowych „ Karoliny”.

Adresy:

Salon Firmowy ZPS ”Karolina”
Wolności 4
58-140 Jaworzyna Śl.
tel: 074 8588 212 wew 567

salon@karolina.info.pl

Sklep Firmowy ZPS „Karolina’
Rynek 1/1A
58-100 Świdnica
tel: 074 853 32 38

Sklep Firmowy  ZPS”Karolina”
Rynek 50 A
58-200 Dzierżoniów
tel. 074 600 00 15

karolina.sklepdzierzoniow@o2.pl

www.karolina.info.pl

Comments are closed.