Najciekawsze wydarzenia kulturalne w Warszawie – wrzesień

Możliwość komentowania Najciekawsze wydarzenia kulturalne w Warszawie – wrzesień została wyłączona Wydarzenia

Jesienne wieczory wcale nie muszą ograniczać się do czytania książki pod kocem. Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy zestaw najciekawszych wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych w Warszawie, w drugiej połowie września.

1. Festiwal “Warszawa w Budowie 9”

Gdzie: Plac Defilad
Kiedy: 16.09-26.11.2017

Tegoroczna edycja festiwalu poświęcona będzie placowi Defilad, czyli największej i wciąż niezagospodarowanej przestrzeni w centrum miasta. Festiwal pozwoli wyobrazić sobie to jak teren przed Pałacem Kultury i Nauki będzie wyglądał w najbliższych latach, gdy zakończony zostanie konkurs architektoniczny na jego zagospodarowanie.

Jedną z największych atrakcji tego wydarzenia będzie zbudowana w skali rzeczywistej scenografia ukazująca realne gabaryty przyszłego placu.
Artyści zaproszą warszawiaków do otwartego dialogu, a spacery i warsztaty edukacyjne wprowadzą uczestników festiwalu w złożoną problematykę urbanistyczno-społeczną miejsca. Każdy będzie mógł nagrać swój komentarz na temat placu oraz potrzeb, jakim powinien służyć w przyszłości. Wypowiedzi zapisane przez „Wideomat” będą prezentowane w październiku i listopadzie na wystawie głównej festiwalu.

2. Wystawa „Marzenia o lataniu. Warszawskie opowieści lotnicze”

Rajd polskich lotniczek dookoła Polski – lotnisko w Katowicach.
Katowice 1931r.
Sygn. I-S-1251(2)

Gdzie: Dom Spotkań z Historią
Kiedy: 15.07 – 1.10.2017
Wystawa przypomina historię lotnictwa i jej legendy – pionierów awiacji, inżynierów, konstruktorów, niezwykłe osobowości oraz ich życiorysy. Jest to efekt zebrania i uporządkowania rozproszonych materiałów fotograficznych, filmowych i eksponatów oraz wiedzy o rozwoju przedwojennego i powojennego lotnictwa – tego, co zachowało się dzięki wysiłkowi różnych osób i instytucji. Ekspozycję tworzą niepokazywane dotąd szerokiej publiczności zbiory Aeroklubu Warszawskiego.
Plenerową część ekspozycji stanowi kilkadziesiąt opowieści lotniczych, których wspólnym mianownikiem jest Warszawa. Miasto pionierów polskiego lotnictwa, odważnych prób, inżynieryjnych rozwiązań, przemian architektonicznych i społecznych.
Wystawie towarzyszyć będą przez cały czas trwania ekspozycji pokazy filmów fabularnych, dokumentalnych i animacji („Odlotowe kino plenerowe”), koncerty, warsztaty modelarskie i edukacyjne dla dzieci oraz spotkania z pasjonatami latania i miłośnikami historii lotnictwa.

3. Warsaw Gallery Weekend

Gdzie: Cała Warszawa
Kiedy: 22-24.09.2017
Warsaw Gallery Weekend to coroczny festiwal sztuki współczesnej organizowany przez prywatne galerie. W tym roku będzie można odwiedzić 26 punktów. Kilkadziesiąt wystaw i bogaty program pokazuje to, co najciekawsze i najbardziej aktualne na warszawskiej scenie artystycznej i nie tylko. Na Warsaw Gallery Weekend przyjeżdżają ludzie kultury z całego świata.
Spotkania z kolekcjonerami, koncerty, performance, pokazy filmowe, promocje książek to wszystko czeka na uczestników spotkania. Wstęp na wszystkie wystawy i spotkania jest bezpłatny.

4. Festiwal Skrzyżowania Kultur

BABA ZULA. (FOTOGRAF: CAN EROK – 20.09.2016)

Gdzie: Namioty pod Pałacem Kultury i Nauki
Kiedy: 23-30.09.2017
Festiwal Skrzyżowanie Kultur to prezentacja muzyki i kultury świata. W tegorocznej, 13. edycji festiwalu w programie znaleźli się artyści z Indii, Kolumbii, Algierii, Mali, Francji, USA, Sierra Leone, Turcji, a także Albanii i Węgier. Jak co roku w ramach tematycznego bloku Sounds Like Poland jeden dzień dedykowany będzie wyłącznie polskim zespołom.
Jak twierdzą organizatorzy głównym założeniem i misją festiwalu jest otwieranie Warszawiaków i gości Stolicy na bogactwo kultur współczesnego świata. Festiwal chce być taki, jaka jest sama Warszawa i cały współczesny świat: coraz bardziej otwarty i wrażliwy na kulturową i artystyczną różnorodność.
W ramach festiwalu organizowane są bezpłatne warsztaty i debaty na temat np. „cen kawy” czy „indyjskiej mozaiki religijnej”.

5. “Fizyka Chmur” – Wykład prof. Wojciecha Grabowskiego

Gdzie: Wydział Fizyki UW
Kiedy: 28.09.2017 godz. 18.00
Prawdziwa gratka dla tych, którzy interesują się fizyką, ale jej nie rozumieją. Prof. Grabowski przekłada zawiłe procesy fizyczne na język przystępny dla każdego. Wykład pt. „Fizyka Chmur – awangarda meteorologii i klimatologii” będzie kolejnym z serii „Zapytaj fizyka”, które odbywają się mniej więcej raz na miesiąc na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Prof. Wojciech Grabowski pracuje w Narodowym Centrum Badań Atmosferycznych (NCAR) w Kolorado, USA, gdzie jest kierownikiem Zakładu Dynamicznej i Fizycznej Meteorologii. Do USA przeniósł się w roku 1987, po uzyskaniu doktoratu w Instytucie Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Wcześniej ukończył studia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Comments are closed.