Piotr Grzymowicz – Prezydent Olsztyna

Możliwość komentowania Piotr Grzymowicz – Prezydent Olsztyna została wyłączona New, Podróże, Wydarzenia

Prezydent Olsztyna

Jak to jest być prezydentem Olsztyna?

To jest przede wszystkim odpowiedzialność. Za naszych mieszkańców, za rozwój naszego miasta. Jestem w samorządzie od 1998 roku, kiedy zostałem radnym, od listopada 2001 do września 2007 byłem wiceprezydentem. Potem miałem przerwę, a w nieplanowanych wyborach w 2009 roku wystartowałem na prezydenta. Od tego czasu przez kolejne kadencje: 2010,2014, 2018 jestem na tym stanowisku. Na pewno dużo satysfakcji sprawia mi działanie na rzecz naszych mieszkańców, współpraca z nimi oraz z samorządowcami miasta Olsztyn. Gdy wchodziliśmy do Unii Europejskiej, przygotowaliśmy strategię rozwoju miasta, strategię rozwoju transportu publicznego, wiele innych działań, które konsekwentnie realizujemy. Staramy się, aby wykorzystując środki unijne, polepszać poziom życia naszych mieszkańców. To na pewno jest widoczne. Podjęliśmy wiele działań w różnych obszarach, które zrealizowaliśmy i nadal realizujemy, co daje nam dużą satysfakcję. Olsztyn, który leży w województwie warmińsko-mazurskim, należy do tak zwanej ściany wschodniej. Od czasu, kiedy mieszkańcy Polski i Unia Europejska zdecydowali o naszej przynależności do unii i korzystania zarówno z wartości unijnych, jak i środków przeznaczonych na nasz rozwój, możemy powiedzieć, że dynamicznie się rozwijamy. Poza tym w różnego rodzaju rankingach przygotowywanych w oparciu o niezależne dane, jesteśmy liderami jeśli chodzi o wykorzystanie środków unijnych za lata 2014 2021 w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Jesteście w jeszcze jednej dziedzinie absolutnym liderem – Olsztyn jest jednym z niewielu miast gdzie jest przyrost naturalny dodatni…

Tak było prognozowane, ale niestety tak nie jest. I nas dotyka tak zwana suburbanizacja. Nasi mieszkańcy przynoszą się do sąsiednich gmin rozwijających się bardzo dynamicznie wokół Olsztyna w ramach tak zwanego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. Około tysiąca mieszkańców z naszego miasta w ciągu ostatnich 4-5 lat przemieściła się do sąsiednich gmin, ale też obserwujemy napływ mieszkańców z mniejszych miejscowości do Olsztyna. Jedni się wyprowadzają, następni młodzi przyjeżdżają i tutaj znajdują swoje miejsce pracy i życia. Staramy się tworzyć odpowiednie warunki dla rozwoju przedsiębiorczości. Współdziałamy z sąsiadującymi gminami w ramach zintegrowanych inwestycji terytorialnych. Mamy przygotowaną i realizowaną strategię rozwoju Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego, gdzie my – jako Olsztyn i prezydent miasta jesteśmy zarządzającym środkami zarówno z Europejskiego Funduszu Społecznego (około 20% środków), jak i z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W ostatnim okresie wspólnie zrealizowaliśmy ciągi dróg komunikacyjnych związanych z dojazdami do miejsc pracy w kierunku Olsztyna. Taki projekt zrobiliśmy z Gietrzwałdem. Zrealizowaliśmy wspólnie ze starostwem powiatowym i 6 gminami nasze regionalne centrum bezpieczeństwa oraz wiele projektów na rzecz naszych mieszkańców z tzw. Europejskiego Funduszu Społecznego, na co mieliśmy do wydania w sumie 57 milionów euro. Jesteśmy w trakcie wyposażania ogromnego magazynu Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa w różnego rodzaju urządzenia i akcesoria potrzebne na wypadek ewentualnego zagrożenia czy kataklizmu. To jest projekt, który obejmuje wszystkie służby w mieście: Policję, Straż Pożarną, Straż Miejską, Wydział Zarządzania Kryzysowego miasta Olsztyn, Wydział Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego, a dotyczy szybkiego powiadamiania przez aplikacje o zbliżającym się niebezpieczeństwie na olsztyńskich jeziorach Ukiel, Skanda, Kortowskie. Realizujemy również budowę specjalistycznego samochodu do zarządzania w przypadku imprez masowych (jakim nie dysponuje nawet Policja) Na zwiększenie bezpieczeństwa naszych mieszkańców wydaliśmy 37 milionów złotych.

Czy obok troski o status i bezpieczeństwo mieszkańców leży Panu na sercu zwiększanie atrakcyjności rynku pracy?

Zdecydowanie jest to dla nas priorytetem. W Olsztynie znakomicie funkcjonują banki z grupy City, mamy największe nasze przedsiębiorstwo – firmę Michelin, zatrudniającą przeszło 1000 osób, produkującą na dobę 34000 opon praktycznie do wszystkich pojazdów, eksportującą swoją produkcję na cały świat. Dawny Stomil Olsztyn jest dziś zakładem najnowocześniejszym w Europie i jednym z najnowocześniejszych na świecie.

Ten zakład zawsze rozsławiał Olsztyn, sponsorując zespół rajdowy Hołowczyc – Wisławski i organizując słynny Rajd Kormoran – jedyny rajd szutrowy w ramach Mistrzostw Polski ….

….. Który teraz przeniósł się trochę na północ, ale w Olsztynie cały czas szkolą się i działają kierowcy rajdowi. Obok Krzysztofa Hołowczyca mamy Zbyszka Staniszewskiego i wielu, wielu innych, z których jesteśmy dumni

Dumni jesteście też z pewnością z Feliksa Nowowiejskiego, twórcy Roty

Jak najbardziej. Urodził się tutaj, w Olsztynie. Pracował w katedrze Św. Jakuba. Choć dalsze losy powiodły go na kilka lat do Berlina, jednak przede wszystkim wpisany jest na stałe w naszą historię.

Obok muzyka i kompozytora Olsztyn wydał wspaniałego architekta …

Nie można nie wspomnieć o Eryku Mendelsohnie. Urodził się w jednej z kamienic na Starym Mieście w Olsztynie. Już od czasu berlińskich studiów zajmował się malarstwem, grafiką, projektowaniem wystaw sklepowych, strojów karnawałowych i oczywiście architekturą. W 1911 olsztyńska gmina żydowska poprosiła o zaprojektowanie domu przedpogrzebowego. Tak dwa lata później powstał pierwszy projekt Mendelsohna – „Bet Tahara”, a potem miele kolejnych znakomitych w Niemczech czy Stanach.

W tym roku należy wspomnieć szczególnie jedną postać związaną z Olsztynem..

Nasz wielki Mikołaj Kopernik. Przebywał w Olsztynie w latach 1516-1521, na Zamku Warmińskim. Tutaj pracował nad swoim dziełem „O obrotach sfer niebieskich”. Tutaj w krużgankach jest tablica astronomiczna, w oparciu o którą stwierdził równonoc. Tutaj również w styczniu 1520 roku odparł najazd krzyżacki na miasto. Kopernik na Warmii spędził 40 lat, jego losy związane są z Fromborkiem, z Lidzbarkiem Warmińskim, z miastami na tak zwanym szlaku Świętej Armii, do którego należy również Olsztyn..

Czy w związku z rokiem Kopernika Olsztyn planuje jakieś szczególne wydarzenia upamiętniające ?

W rocznicę najazdu krzyżackiego zorganizowaliśmy rekonstrukcję tego wydarzenia. Staramy się koordynować nasze działania, współpracując z samorządem Torunia, z Kurią Archidiecezjalną, Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim, samorządami Fromborka i Lidzbarka, starostą olsztyńskim. Mamy wiele wydarzeń, które organizują nasze szkoły, instytucje kultury, Miejski Ośrodek Kultury, nasze Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne. Są daleko idące działania bibliotek, Biura Wystaw Artystycznych. W najbliższym czasie organizujemy zjazd miast partnerskich Olsztyna, które będą uczestniczyć w uroczystości 550-lecia Mikołaja Kopernika w wydarzeniach, które przygotowaliśmy na olsztyńskim Zamku Kapituły Warmińskiej. Na początku czerwca mamy ogólnoświatowy zjazd lekarzy polonijnych. Około tysiąca lekarzy z całego świata weźmie udział w obchodach jubileuszu Kopernika. Również w czerwcu odbędzie się konferencja organizowana przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, wspólnie z Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Toruńskim Mikołaja Kopernika, dotyczące życia i działalności naukowej naszego wielkiego astronoma na Warmii. Swoje uczestnictwo w tej konferencji zapowiedziało bardzo wielu naukowców z Polski i z całego świata. Do osoby Mikołaja Kopernika sięgamy niejednokrotnie, przedstawiając tego wyjątkowego obywatela naszego miasta i Warmii, jego wybitne dokonania w astronomii, medycynie…

Stąd pewnie uniwersytet Warmińsko-Mazurski może się poszczycić jednym z lepszych wydziałów medycznych w Polsce…

Istotnie, w ostatnich latach nasi absolwenci zajmowali najwyższe lokaty, jeśli chodzi o zdawalność egzaminów lekarskich. To świadczy bardzo pozytywnie o rozwoju kierunku lekarskiego naszych studiów medycznych, o poziomie pracy zarówno nauczycieli akademickich, jak i samych studentów, którzy do nas przyjeżdżają, nie tylko z Polski, bo mamy też międzynarodową „gwardię” medyczną z różnych krajów świata.

Kiedy patrzymy na Olsztyn z lotu ptaka, widać miasto na wodzie, mazurską Wenecję. Czy jest tu również raj dla turystów ?

Usytuowanie Olsztyna oczywiście sugeruje fantastyczną ofertę turystyczną. Obserwujemy coraz więcej turystów w naszym mieście i to jest bardzo pozytywne. Przybywa też coraz więcej hoteli. Staramy się stwarzać odpowiednie warunki, w oparciu o które przyjeżdżający do Olsztyna mogliby znaleźć interesującą ofertę kulturalną, związaną z naszymi zabytkami datującymi się z okresu Średniowiecza, które warto zwiedzić, zobaczyć, zapoznać się z ich historią, ale również bardzo bogatą ofertę turystyczno-rekreacyjną. Nad naszym największym jeziorem Ukiel stworzyliśmy centrum sportu, turystyki i rekreacji, zbudowaliśmy wiele atrakcji turystyczno-sportowych, boisko do piłki siatkowej, plażowej, obiekty gastronomiczne, place zabaw dla dzieci. Powstały hotele, wybudowaliśmy centrum sportów dla kajakarzy, oczywiście różnego rodzaju fitness. Jest restauracja na wodzie, centrum żeglarstwa zarówno wodnego, jak i lodowego na Słonecznej Polanie, gdzie szkolimy w ramach klubów żeglarskich Nauticus i Junga dzieci już od 5 roku życia. Mamy żeglarskie klasy sportowe w szkołach podstawowych. Żeglarstwo rozwija się bardzo dynamicznie i jesteśmy na bardzo wysokim miejscu w kraju. Bardzo dużo punktów zdobywamy w rywalizacji dzieci i młodzieży. Mamy w grupie mistrzów Świata, Europy i Polski. Poza żeglarstwem staramy się rozwijać różnego rodzaju aktywności. Olsztyn opleciony – szczególnie wokół jezior ścieżkami rowerowymi i rekreacyjnymi. Jest hala do siatkówki plażowej, z której w okresie zimowym korzystają reprezentanci Polski przygotowując się do różnego rodzaju zawodów. Przede wszystkim jest ogrom sprzętu zakupionego w ramach projektu finansowanego regionalnego, a zarządzanego przez nasz ośrodek Sportu i Rekreacji. Możemy postawić na wodzie około tysiąca jednostek, z których mogą korzystać zarówno wyczynowo dzieci i młodzież, jak i rekreacyjnie nasi mieszkańcy czy turyści. Mamy duże plaże nad jeziorem. Mamy przebiegającą od południa do północy rzekę Łynę, wzdłuż której wybudowaliśmy tak zwaną „Łynostradę”- trakt spacerowo-rowerowy. Łyna płynąc od strony południowej wpada do lasu miejskiego, tam spotyka się z rzeką Wadąg i dalej płyną aż do Pregoły. Mamy więc bardzo atrakcyjne, malownicze tereny, pozwalające i turystom, i naszym mieszkańcom wspaniale spędzić czas.

Jakie jeszcze rozrywki proponuje Olsztyn?

Olsztyn tętni życiem przede wszystkim latem. Po raz kolejny w sierpniu będzie Olsztyn Green Festival, w którym zwykle uczestniczy ponad 30000 osób. Jesteśmy z tego bardzo dumni, bo to wydarzenie stało się już marką przyciągającą z Polski i Świata. Jest również Puchar Świata w triatlonie, bo nasze warunki ukształtowania terenu szczególnie predestynują do biegania, pływania i jazdy na rowerze.

Po wszystkich atrakcjach, po pracy, dla odbudowania sił – co oferuje olsztyńska /warmińska kuchnia?

Przede wszystkim nasza kuchnia jest zdrowa, naturalna, smaczna. Staromiejskie restauracje i te wokół jeziora Ukiel kuszą regionalnymi specjałami. Żadne słowa nie opiszą zupy karmuszki. A do tego są plince, szmurkuł i dzyndzałki.

Tego trzeba zaznać, to trzeba przeżyć, dlatego – zapraszam do Olsztyna!

Comments are closed.