Aleksandra Łojek – Szymanowska, artysta plastyk, projektantka graficzna

Możliwość komentowania Aleksandra Łojek – Szymanowska, artysta plastyk, projektantka graficzna została wyłączona Design, Kultura, Ludzie

Jest Pani przykładem niezwykle ambitnej i pracowitej osoby. Ciągły rozwój zaowocował osiągnięciem wysokiej pozycji w artystycznym świecie. A jakie były początki marki OLAART?

Z zamiarem założenia własnej działalności nosiłam się od dłuższego czasu, ale zawsze na drodze stawały ważniejsze rzeczy – dzieci czy budowa domu. Cały czas jednak malowałam, wystawiałam swoje obrazy, robiłam projekty graficzne, jeździłam na plenery w ramach działalności stowarzyszeń artystycznych, do których należę. W pewnym momencie postanowiłam założyć swój własny sklep internetowy z obrazami, jednocześnie uczestniczyłam w kursach na temat tworzenia stron, prowadzenia fanpage na Facebooku, odświeżałam wiedzę marketingową oraz z obsługi różnych programów graficznych. Oficjalnie firmę założyłam 4 kwietnia 2022, ale istniałam już jako OLAART od ponad roku. Powstała strona internetowa, zaprojektowałam własne logo i wygląd strony, otrzymałam również dofinansowanie na prowadzenie biznesu. Potem zaczęłam przygotowywać pracownię i wprowadzać do oferty nowe produkty. Dzięki ciągłemu dokształcaniu się jestem w stanie sama administrować swoją stroną oraz swobodnie obsługuję narzędzia SEO. Mam potrzebę rozwijania się, uczenia się nowych rzeczy. Dzięki temu nie stoję w miejscu, tylko poszerzam swój język wypowiedzi twórczej. Obecnie rozwijam się w grafice cyfrowej i to będzie kolejny dział, który będę chciała otworzyć na swojej stronie. Na razie OLAART to tylko ja, ale z czasem może zbuduję zespół.

Zaczynała Pani głównie od malarstwa, a dziś oferta firmy OLAART to obszerny katalog usług związanych z szeroko pojętym artyzmem oraz marketingiem. Co znajdziemy w ofercie Pani sklepu?

Oferta jest bardzo zróżnicowana, do każdego zamówienia podchodzę indywidualnie, dlatego jestem w stanie wykonać niemal każde zlecenie. Moja kariera zaczęła się od malarstwa, jednak nabywane po drodze umiejętności pozwoliły mi poszerzyć ofertę o kolejne produkty. Tak więc maluję obrazy, wykonuję grafiki warsztatowe i cyfrowe, rzeźbię i robię tak zwane reliefy malarskie. Ponadto projektuję loga, opakowania, katalogi, banery i plakaty. Szyję też tkaniny artystyczne i kostiumy, w tym cosplaye, ale ponieważ moje córki również odnalazły się w tym obszarze – ja powoli się z niego wycofuję. Maluję także obrazy na zamówienie, są to portrety ludzi na różne okazje, jak również obrazy związane z tematyką działalności firmy, Podejmuję też kolejne wyzwania jak wykonywanie ilustracji cyfrowych, realizacja projektów graficznych i wzornictwa. Interesuje mnie wciąż rozwijająca się technologia, która w połączeniu z kreatywnością może dać świetne efekty w postaci np. rysunków cyfrowych. W moim sklepie można znaleźć dziesiątki prac, którymi można ozdobić każde wnętrze.

Projektowanie wnętrz to nie tylko odpowiednie ustawienie mebli, zabawa kolorami, ale też nietuzinkowe dodatki. W jaki sposób Pani dzieła mogą nadać wnętrzu wyjątkowego charakteru?

Wnętrze bez dodatków może wydawać się martwe czy za bardzo surowe. Obrazy czy inne dzieła sztuki nadają wnętrzu charakteru i przytulności, mogą także odzwierciedlać wyjątkowe osobowości użytkowników pomieszczeń. Poza tym dobrze dobrane elementy zaspokajają potrzeby duchowe mieszkańców, a poprzez interakcję mogą wywoływać określone emocje. Czasem wystarczy kilka stylowych drobiazgów, żeby zmienić charakter wnętrza bez potrzeby zmiany mebli czy przeprowadzenia remontu. Moje prace świetnie nadają się do aranżacji wnętrz. Ilustracje, grafika cyfrowa czy obrazy można umieścić w dowolnym pomieszczeniu i dzięki nim wykreować przestrzeń na nowo.

Designerstwo jest jedną z wielu usług, które Pani oferuje. Współpracuje Pani także z dużymi firmami. Na czym polega kreowanie marki poprzez design?

Design, czyli projektowanie graficzne i wzornictwo – to cały katalog zrealizowanych przeze mnie zleceń. Oferuję m.in. wykonanie logo zgodne z wytycznymi klienta, projekty kalendarzy, ulotek, plakatów, tablic reklamowych, projekty świec, projekty nadruków na tekstylia i wiele innych materiałów reklamowych dla firm i klientów indywidualnych. Przy tworzeniu marki od podstaw potrzebuję od klienta briefu, który powinien jak najdokładniej przedstawiać wizję projektu, jego cele oraz oczekiwania. Dzięki temu jestem w stanie przygotować strategię dostosowaną do oczekiwań klienta. Kiedy natomiast tworzę dla marki, która ma już swoją księgę tożsamości, w głównej mierze muszę dostosować projekt do wytycznych już istniejących zgodnych z identyfikacja korporacyjną.

Jak ważny jest odpowiedni dobór materiałów plastycznych, aby końcowy efekt był perfekcyjny i trwały?

Jest to niezwykle ważny aspekt mojej pracy, materiały, których używam gwarantują określony efekt oraz trwałość. Przy pracy z dobrej jakości materiałami jest też większa radość tworzenia, z powodu łatwości operowania, plastyczności czy kolorystyki. Stawiam na najwyższą jakość zarówno jeśli chodzi o płótna, jak i farby, które muszą zawierać pigmenty gwarantujące trwałość i idealny kolor. Używam farb odpornych na wodę i pogodę, dobrze kryjących i nieblaknących na słońcu. Dzięki temu moje prace mogą wyglądać idealnie przez wiele lat.

Znalazła Pani sposób na obcowanie ze sztuką bez odwiedzania galerii, proszę zdradzić jak to zrobić?

Chodzi o tekstylia z wydrukami prac malarskich. Ogólnie tekstylia mają niezwykle szerokie zastosowanie, np. tekstylia domowe są funkcjonalne – chociażby zasłony, które zaciemniają pomieszczenie, ale też dekorują pomieszczenie. Z kolei ozdobne poduszki mają funkcję typowo dekoracyjną. Ja postawiłam na tekstylia użytkowe, wpadłam na pomysł, aby umieszczać własne obrazy na elementach ubioru i bawełnianych torbach. W mojej ofercie są kominy uszyte z miękkiego materiału chroniącego przed wiatrem i chłodem, posiadające nadruk obrazu „Gailardia oścista Bijou” oraz obrazu “Irys”. Są to produkty stworzone z myślą o osobach uprawiających sporty, spędzające dużo czasu na świeżym powietrzu, a także takich, które lubią swobodę, oryginalność i sztukę. W moim sklepie można także kupić bawełniane torby z nadrukami oraz malowanymi ręcznie elementami. Cała ofertę znajdą Państwo na stronie www.olaart.com.pl

www.olaart.com.pl
Tel. +48 506 601 548
e-mail: OlaArtlojekszymanowska@gmail.com

Comments are closed.