Niesamowita atmosfera, wielkie emocje i piękna przyroda w samym sercu stolicy

Możliwość komentowania Niesamowita atmosfera, wielkie emocje i piękna przyroda w samym sercu stolicy została wyłączona New, Wydarzenia

Na ten moment czekali wszyscy miłośnicy wyścigów konnych. 22 kwietnia miało miejsce Otwarcie Sezonu Wyścigowego 2023 na Torze Służewiec. Stali bywalcy tego królewskiego widowiska mogli ponownie podziwiać rywalizację na zielonej bieżni. Była to również znakomita okazja dla nowych osób, aby poczuć niesamowitą atmosferę wyścigów konnych. 

46 dni pełnych emocji

Tegoroczny sezon na Torze Służewiec to 46 dni wyścigowych, w ramach których odbędzie się ponad 400 gonitw. Każdy miesiąc sezonu obejmować będzie dzień premium, w którym skumulowane będą najbardziej prestiżowe wyścigi – powiedział Dominik Nowacki, Dyrektor Toru Wyścigów Konnych Służewiec.

Po Otwarciu Sezonu, w maju odbywa się Westminster Rulera, w czerwcu Nagroda Iwna, a w lipcu słynne Westminster Derby. Sierpień na Torze Służewiec to między innymi Dzień Arabski, wrzesień – St. Leger, a październik – Wielka Warszawska, która uzyskała w tym roku tzw. status Listed. Ten międzynarodowy „znak jakości” przyznawany przez European Pattern Committee sprawia, że Wielka Warszawska, jako pierwszy wyścig z naszego regionu dla koni pełnej krwi angielskiej, znalazł się na wyścigowej mapie Europy.

W sezonie 2023 po raz czwarty będzie też można oglądać zmagania amazonek, które wezmą udział w cyklu gonitw tylko dla kobiet – Women Power Series. W tym roku formuła zostanie rozszerzona o nowe lokalizacje. Women Power Series, oprócz Toru Służewiec, na którym rozegranych zostanie sześć gonitw, dotrze także na sopocki Hipodrom oraz na wrocławskie Partynice.

Warto również podkreślić, że w tym roku Tor Służewiec po raz kolejny stanie się gospodarzem Finału Europejskiego Pucharu Narodów w skokach przez przeszkody – Longines EEF Series. Odbędzie się on we wrześniu podczas zawodów Warsaw Jumping. Będzie to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych w 2023 r. w naszym kraju – powiedział Dominik Nowacki.

Ważne gonitwy 

Na wszystkich, którzy 22 kwietnia odwiedzili Tor Służewiec, czekało osiem gonitw. Jedną z nich był wyścig o Nagrodę Strzegomia, który wyznacza początek tzw. Drogi do Derby. Najbardziej prestiżowa gonitwa dla trzyletnich koni pełnej krwi angielskiej, czyli wspomniane już Westminster Derby, odbędzie się 2 lipca br. 

Otwarcie sezonu wyścigowego to gwarancja ciekawej rywalizacji, pięknych zwycięstw i niepowtarzalnych emocji w jednym z najpiękniejszych, zielonych miejsc stolicy. Tak było i tym razem.

Wyjątkowe miejsce 

Prestiżowe gonitwy i niepowtarzalny klimat sprawiają, że od ponad 80 lat Tor Wyścigów Konnych Służewiec przyciąga nie tylko warszawiaków, ale także turystów z kraju i z zagranicy.  

Tor na warszawskim Służewcu zachwyca wspaniałą modernistyczną architekturą i wszechobecną przyrodą. Oddany został do użytku w czerwcu 1939 r., tuż przed wybuchem II wojny światowej. W chwili otwarcia uznawany był za najnowocześniejszy tego typu obiekt w Europie.

Projektantem całego założenia był Zygmunt Plater-Zyberk, który przed przystąpieniem do pracy odbył podróż po europejskich torach wyścigowych w celu przestudiowania architektury podobnych obiektów, wyciagnięcia wniosków i ustrzeżenia się błędów. Chociaż prace nad budową formalnie trwały od 1925 r., to projekt głównego założenia powstał w latach 1936-1937. Efektem prac zespołu architektów był reprezentacyjny kompleks wyścigowy, złożony z dwóch zasadniczych elementów: głównego zespołu toru oraz miasteczka wyścigowego i zaplecza gospodarczego.

Dziś na Torze Służewiec zachwyca nie tylko reprezentacyjna Aleja Główna czy budynki trybun, ale nawet tak zwykłe z pozoru elementy infrastruktury jak pawilony kas. Stanowią one integralny element całego założenia architektonicznego. Na terenie Toru w oczy rzuca się również wszechobecna zieleń, w tym aż 95 gatunków drzew.

Niezwykła atmosfera i styl

Weekendowa wizyta na służewieckim Torze to możliwość spędzenia wolnego czasu z dala od wielkomiejskiego zgiełku, a równocześnie doświadczenia niezwykłych, sportowych emocji.

Nieodłącznym elementem Toru Służewiec jest także wyjątkowy styl i moda wyścigowa. To tu można spotkać wytworne panie w niecodziennych nakryciach głowy oraz eleganckich mężczyzn w kapeluszach i kaszkietach. Tradycja ta sięga czasów dwudziestolecia międzywojennego, kiedy to odpowiednie nakrycie głowy stanowiło obowiązkowy punkt każdego eleganckiego stroju.

Wychodząc naprzeciw wszystkim zainteresowanym stylem i elegancją oraz dążąc do popularyzacji kultury wyścigowej, 18 kwietnia na Torze Służewiec miała miejsce premiera Magazynu Eleganckiej Mody Wyścigowej, przygotowanego przez serwis Damosfera. Znaleźć w nim można nie tylko informacje, jak przygotować się na wizytę na torze wyścigów konnych, ale również artykuły o modzie wyścigowej i ciekawe wywiady.

Podczas najważniejszych dni wyścigowych na Torze Służewiec organizowane są specjalne strefy mody wyścigowej oraz odbywają się konkursy na najlepsze stylizacje. To wszystko tworzy niesamowitą atmosferę miejsca i pozwala na spotkanie z żywą historią.

Tu tworzy się historia

Wyścigi konne są szczególnie popularne m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji czy Australii, gdzie dzień najważniejszego wyścigu – Melbourne Cup – jest dniem wolnym od pracy. W Polsce pierwsza gonitwa, mająca charakter rywalizacji sportowej, została odnotowana w 1777 roku. Na trasie od Ujazdowa do Woli (w obrębie dzisiejszej Warszawy) odbył się zakład konny pomiędzy Kazimierzem Rzewuskim (pisarz polny koronny), a posłem angielskim na dworze polskim, sir Charlesem Whitworthem. Po jedenastu minutach klacz Rzewuskiego (o imieniu La Bella) zwyciężyła z ogierem posła (Juliusz Cezar). Wśród gości wyścigu był sam król Stanisław August Poniatowski.

W 1841 roku urządzono w rejonie ulicy Nowowiejskiej pierwszy w stolicy tor wyścigowy. Jednocześnie powołano do życia Towarzystwo Wyścigów Konnych. Pierwsze gonitwy na torze nowowiejskim rozegrano 20 i 21 czerwca 1841 roku, a 39 lat później wprowadzono tam totalizator. W 1887 roku wytyczono na Polu Mokotowskim nowy tor. W latach 20. XX wieku, ze względu na rozwój Warszawy, podjęto decyzję o przeniesieniu toru na Służewiec.

Wyścigowa mapa Polski

W Polsce istnieją trzy tory wyścigowe, na których rozgrywane są oficjalne gonitwy: Tor Służewiec w Warszawie, Tor Partynice we Wrocławiu oraz Hipodrom w Sopocie. Warszawski tor to kolebka polskich wyścigów, a także najważniejszy krajowy ośrodek. Poza gonitwami płaskimi i skakanymi odbywają się tu wyścigi dla kłusaków francuskich. Wśród najbardziej znanych gonitw znajdują się m.in. lipcowe Derby czy Wielka Warszawska (w tym roku odbędzie się 1 października).

Strefa biznesu

Wyścigi konne to szlachetna rywalizacja o bogatych tradycjach. Niewiele jest wydarzeń łączących elitarność z powszechną dostępnością dla widzów. Jeśli dodamy do tego sportowe emocje na najwyższym poziomie, otrzymamy przestrzeń ekspozycji stanowiącą doskonałe tło działań promocyjnych.

Jedną z najbardziej prestiżowych form biznesowego uczestnictwa w mityngach wyścigowych na Torze Służewiec są gonitwy tytularne. Nazwa partnera gonitwy pojawia się m.in. w programie wyścigowym, komunikatach prasowych oraz we wskazaniach spikerskich.

Niepowtarzalna przestrzeń eventowa

Tor Służewiec to nie tylko miejsce sportowych emocji związanych z wyścigami konnymi, ale również wyjątkowa lokalizacja na eventowej mapie Warszawy. Odbywają się tu znaczące wydarzenia dla świata biznesu i kultury. Są to m.in. gale firmowe, imprezy charytatywne, pokazy mody, koncerty oraz spotkania o kameralnym charakterze takie jak: warsztaty, szkolenia czy śniadania biznesowe.

Uniwersalna przestrzeń Toru Służewiec pozwala organizatorom wydarzeń na realizację nawet najbardziej nietypowych pomysłów i aranżacji. Na potrzeby eventów udostępniany może być również parking na ponad dwa tysiące miejsc postojowych. Do dyspozycji organizatorów wydarzeń plenerowych oddajemy także piękne i przestronne tereny zielone.

Jako przestrzeń eventowa na terenie Toru wykorzystywane są m.in. efektowne budynki trybun. Do potrzeb organizacji średnich i dużych wydarzeń dostosowana jest Trybuna II, obiekt oddany do użytku w 1939 r. Główna hala eventowa to ponad 1800 m2 wolnej przestrzeni o wysokości 11 metrów! Przestronne wnętrze to niewątpliwy atut obiektu, do którego przylega „Rotunda”, czyli w pełni przeszklone, półokrągłe pomieszczenie o powierzchni kolejnych 450 m2. Dodatkowymi atutami hali są dwa wewnętrzne poziomy, dające możliwość adaptacji na strefę techniczną i przestrzeń VIP. Zarówno Rotunda, jak i hala eventowa posiadają własne niezależne od siebie wejścia, pozwalające przygotować dowolne scenariusze wydarzeń.

Trybuna Honorowa to przedwojenny czterokondygnacyjny budynek z dwiema antresolami (łącznie pięć poziomów), który na przełomie lat 2016/2017 został poddany pełnej rewitalizacji oraz aranżacji nawiązującej do lat 20. i 30. XX wieku. Trybuna Honorowa to przede wszystkim miejsce spotkań pasjonatów wyścigów konnych. Początek roku 2018 przyniósł jednak możliwość wykorzystania tego architektonicznego unikatu także pod organizację innych przedsięwzięć jak gale, premiery czy wydarzenia firmowe. Architektura Trybuny Honorowej najczęściej wybierana jest do organizacji wydarzeń o kameralnym charakterze. Odbywają się tu zarówno konferencje, jak i różnego rodzaju szkolenia czy spotkania biznesowe.

Warto na własne oczy zobaczyć Tor Wyścigów Konnych Służewiec, poczuć atmosferę tego miejsca i dać mu się oczarować.

Comments are closed.