Fabryka Norblina

Możliwość komentowania Fabryka Norblina została wyłączona Kultura, Ludzie, Wydarzenia

Kiedy mija się bramę Fabryki Norblina, wkracza się w wyjątkową przestrzeń. Ogromny mural według obrazu Edwarda Dwurnika na zabytkowej ścianie dawnego laboratorium. Automatyczny podziemny parking rowerowy tuż obok starej Hali Odlewni. Przesunięcie całego historycznego budynku, by móc zbudować podziemny garaż. Tutaj, na ulicy Żelaznej na warszawskiej Woli, zabytkowa przemysłowa architektura stworzyła doskonałą synergię z nowoczesnymi rozwiązaniami. Warto poświęcić choć jeden dzień, aby przesiąknąć niezwykłą atmosferą tego miejsca.

Jeszcze kilkanaście lat temu teren niegdyś dobrze prosperujących zakładów „Norblin, Bracia Buch i T. Werner” był opuszczonym, niedostępnym dla mieszkańców miejscem. Zamknięcie ostatniej hali oznaczało koniec pewnej epoki i ruinę dla zabytkowych budynków. Dziś Fabryka Norblina tętni życiem, a obecność starych maszyn i oryginalnych elementów architektury nadała temu miejscu niezwykłego charakteru.

Zwiedzanie Fabryki Norblina będzie owocne, gdy się je zaplanuje. Dobre śniadanie w pełnym smaków Food Town będzie świetnym i energetycznym początkiem dnia. Food Town to 23 kawiarnie i restauracje zlokalizowane w czterech zabytkowych halach. Oferta gastronomiczna przybliży nam smaki Europy, Bliskiego Wschodu, Karaibów, Japonii czy Indii. W Food Town znajdują się także cztery bary serwujące drinki i koktajle, przygotowane przez najlepszych polskich barmanów. Warto podkreślić, że głodni wrażeń mogą jeść tutaj przez siedem dni w tygodniu.

Obowiązkowym punktem na mapie Fabryki Norblina jest wycieczka na wystawę Retro Warszawa w immersyjnej galerii Art. Box Experince. To wyjątkowy projekt, który dzięki archiwalnym zdjęciom, filmom i dokumentom pozwolił przenieść widza na dawne uliczki Warszawy sprzed 100 lat z jej ówczesnymi mieszkańcami i architekturą. Oglądając prezentacje rodzi się niezwykła interakcja między widzem, a bohaterami międzywojennej stolicy, którzy zdają się przechodzić obok, próbują sprzedać nam poranną gazetę czy zagrać na ulicy jedną z niezapomnianych warszawskich melodii. Jedna z sal poświęcona jest Fabryce Norblina. Z podziwem można patrzeć na ciężką pracę robotników i maszyny, z których część do dzisiaj przypomina o historii tego miejsca. Wystawa Retro Warszawa jest nieocenionym dziedzictwem kulturowym, a także wspaniałą lekcją historii dla młodszych pokoleń.

Bardzo popularnym miejscem na terenie dawnej fabryki jest BioBazar, gdzie producenci i rolnicy oferują świeże certyfikowane produkty pochodzące nie tylko z lokalnych upraw, ale również z różnych zakątków świata. Znajdziemy tu kilkanaście tysięcy produktów i tyle samo pomysłów na ich wykorzystanie. Inspiracją może być także sezonowe menu serwowane w Bistro, gdzie wykorzystuje się produkty dostępne na targu. Pomysłodawcy BioBazaru nie skupili się jedynie na możliwości zrobienia zakupów. Organizowane są tutaj szkolenia, pokazy i warsztaty kulinarne dla dzieci i dorosłych. W ten sposób zwiększa się świadomość konsumentów w kwestii ekologii i dbania o planetę.
Gdzie najlepiej odpocząć po długim spacerze i zakupach? Pomyślano także o tym. KinoGram w Fabryce Norblina to kawałek prawdziwego amerykańskiego kina z jego złotej ery. Filmy wyświetlane są na najwyższej jakości sprzęcie, a dla komfortu widzów siedem kameralnych sal wyposażono w wygodne kanapy, fotele i drewniane stoliki. Na terenie kina znajduje się także bar z muzyką na żywo, a pijąc kawę można obejrzeć wystawę galerii sztuki Flow Art House. Kinomaniaków z pewnością zainteresuje fakt, że znajduje się tu oryginalna statuetka Oscara przekazana przez kompozytora Jana A.P. Kaczmarka. KinoGram jest organizatorem festiwalu filmów krótkometrażowych, a wspólnie z Gildią Polskich Reżyserów przygotowuje wiele wydarzeń filmowych jak spotkania z reżyserami czy specjalne projekcje filmów.

Jeśli ktoś lubi relaksować się nieco aktywniej, powinien pójść do Piano Baru. Na dwóch poziomach jednego z zabytkowych budynków stworzono klimatyczną przestrzeń z muzyką na żywo, dobrym jedzeniem i wybornymi alkoholami. Piano Bar gości artystów poruszających się w różnych nurtach muzycznych, nie ma więc mowy o nudzie i rutynie. Jest także doskonałym miejscem na organizację eventów firmowych czy prywatnych imprez.
Nowością dla zwiedzających jest Apple Muzeum Polska. Fani tej marki mogą obejrzeć 1600 eksponatów, a nowoczesna ścieżka dźwiękowa, materiały graficzne i filmowe zainteresują nie tylko miłośników kultowego „jabłka”.

Zwiedzanie Muzeum Fabryki Norblina zaczyna się w momencie wejścia na jej teren. Zabytkowe budynki i elementy dawnej fabryki wkomponowane w przestrzeń stanowią kolekcję wystawy. Składa się na nią 10 obiektów budowlanych, 50 maszyn i urządzeń pochodzących nawet z XIX wieku oraz około 400 pozycji posrebrzanych wyrobów metalowej galanterii zwanych potocznie „platerami”. Żeby dokładniej poznać historię tego miejsca warto wybrać jedną ze ścieżek zwiedzania: Budynki i Architektura, Maszyny i Urządzenia, Ludzie oraz Wyroby. Każda z nich przybliży nam dzieje fabryki oraz założycieli i właścicieli począwszy od XVIII wieku.

Fabryka Norblina to nie tylko przykład tego, jak w doskonały sposób połączyć stare z nowym. To także ludzie zafascynowani historią, kulturą i życiem Warszawy sprzed lat. Jeden dzień może nie wystarczyć, żeby przesiąknąć magią tego miejsca, jest tyle historii do opowiedzenia!

Comments are closed.