“Podlaska Wytwórnia Samolotów” – spotkanie z dr Tomaszem Demidowiczem

Możliwość komentowania “Podlaska Wytwórnia Samolotów” – spotkanie z dr Tomaszem Demidowiczem została wyłączona Lotnictwo, Wydarzenia

Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej zaprasza fanów lotnictwa i historii lotnictwa na spotkanie regionalne z dr. Tomaszem Demidowiczem, którego tematem będzie Podlaska Wytwórnia Samolotów w latach 1923-1938. Spotkanie odbędzie się 25.10.2017 r. o godz. 17:00 w Dziale Wiedzy o Regionie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej przy ul. Warszawskiej 12a.

Wytwórnia samolotów powstała w 1923 r. z inicjatywy m.in. Stanisława Różyczki de Rosenwerth i inż. Witolda Rumbowicza. W połowie 1925 r. zatrudniała  już  470 pracowników. Pod koniec 1932 r. udziały wykupiło państwo i została upaństwowiona. Głównymi konstruktorami w zakładzie byli: S. Cywiński, Z. Ciołkosz, A. Grzędzielski i A. Zdaniewski. W zakładzie powstawały samoloty o różnym przeznaczeniu, od sportowych po transportowe i pasażerskie. Łącznie  wyprodukowano ponad 1500 samolotów.  Jednym z modeli był samolot szkolno-treningowy PWS 26. Był to bardzo znany ostatni model, który produkowano przed wojną. Właśnie samolot PWS 26 znalazł się w centralnym punkcie  muralu, który został odsłonięty pod koniec września w naszym mieście. Ozdobił on ścianę kamienicy „Pod Wieszczami przy ul. Narutowicza.” (Relacja z tego wydarzenia TUTAJ, a rozmowę z twórcami można zobaczyć TUTAJ)

O Podlaskiej Wytwórni samolotów opowie Tomasz Demidowicz – bialczanin, dr nauk humanistycznych, historyk dziejów nowożytnych Polski i sportu, biograf, redaktor, recenzent, badacz i popularyzator historii południowego Podlasia, absolwent Liceum Pedagogicznego im. Stanisława Staszica w Leśnej Podlaskiej, studiów historycznych na Wydziale Humanistycznym UMCS w Lublinie. Autor oryginalnych rozpraw, studiów i artykułów naukowych z historii państwa i prawa, szkolnictwa, wojskowości i historii gospodarczej.  Badacz dziejów sportu polskiego, biograf ludzi sportu, inicjator, redaktor i wydawca “Bialskopodlaskiego Słownika Sportowego” (1998). Autor dziesiątek prac o leśniańskiej szkole pedagogicznej  (1916-1970). Redaktor i wydawca czasopisma absolwentów tego zakładu kształcenia nauczycieli na południowym Podlasiu – „Echa Leśniaków”. Miłośnik dziejów lotnictwa polskiego, w tym autor i wydawca książki pt. “Lotnicy Podlasia. Słownik Biograficzny” (2005). Niestrudzony popularyzator wiedzy o tradycji lotnictwa na Południowym Podlasiu, w tym o Podlaskiej Wytwórni Samolotów.

Spotkaniu z dr. Tomaszem Demidowiczem będzie towarzyszyć wystawa poświęcona Podlaskiej Wytwórni Samolotów. W gablotach zgromadzono książki i artykuły ze zbiorów Działu Wiedzy o Regionie. Natomiast na  planszach zamieszczone zostały fotografie modeli samolotów produkowanych w PWS i inne zdjęcia dokumentujące historię wytwórni.

Jeszcze raz zapraszamy fanów historii lotnictwa 25.10.2017 r. na spotkanie do Białej Podlaskiej.

Źródło: interwizja.edu.pl  dlapilota.pl
https://dlapilota.pl/wiadomosci/interwizjaedupl/podlaska-wytwornia-samolotow-spotkanie-z-dr-tomaszem-demidowiczem

Comments are closed.