TRZEBINIA – MIASTO I GMINA

Możliwość komentowania TRZEBINIA – MIASTO I GMINA została wyłączona Miasta, New

Dogodny dojazd do położonej w zachodniej części Małopolski (w powiecie chrzanowskim) Trzebini zapewnia rozbudowany układ dróg, w tym autostrada A4 oraz korzystne połączenia kolejowe z Małopolską i Śląskiem, które czynią miasto ważnym węzłem komunikacyjnym. Również położenie w stosunku do portów lotniczych Balice i Pyrzowice wpływa na atrakcyjność gospodarczą gminy.

Trzebinia od wieków była ważnym ośrodkiem przemysłowym regionu, którego rozwój przyspieszyło umiejscowienie tu kilku ośrodków produkcyjnych, m.in. rafinerii, huty i kopalni, do których z czasem dołączyły elektrownia oraz cementownia. Dopiero na skutek przemian społeczno-gospodarczych ostatnich lat XX wieku na miejscu dużych przedsiębiorstw rozwinęły się małe i średnie firmy, zajmujące się handlem hurtowym i detalicznym, budownictwem, transportem oraz działalnością usługową i produkcyjną.

OFERTA INWESTYCYJNA

W ostatnich latach Gmina Trzebinia, tworząc korzystne warunki dla rozwoju przedsiębiorczości, inwestowała przede wszystkim w infrastrukturę techniczną, przygotowanie terenów pod inwestycje oraz tworzenie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. W tym celu wyodrębniono też strefy specjalnego przeznaczenia, obejmujące obiekty poprzemysłowe lub niezagospodarowane tereny komunalne, położone w atrakcyjnych lokalizacjach.

Obecnie do zagospodarowania oferowane są tereny 2 działek o łącznej powierzchni ok. 0,6 ha i ok. 0,8 ha, położone przy ulicy Ochronkowej w Trzebini (z przeznaczeniem pod zabudowę usługową oraz zabudowę przemysłowo-usługową, składy lub magazyny). Obie nieruchomości położone są w rejonie terenów komercyjnych oraz terenów mieszkaniowych, w niewielkiej odległości od węzła autostrady A4 oraz linii kolejowej relacji Kraków-Katowice.

ATRAKCJE CZASU WOLNEGO

Infrastruktura turystyczna i rekreacyjna w Trzebini zachęca do przyjazdu turystów z różnych części Małopolski i Śląska, wpływając głownie na rozwój turystyki weekendowej i jednodniowej, w oparciu o walory krajobrazowo – przyrodnicze i dziedzictwo kulturowe. Służy nie tylko mieszkańcom, ale ma również przyciągnąć prywatnych inwestorów. Atutem turystycznym Trzebini są duże kompleksy leśne (aż 42% powierzchni gminy), spośród których szczególnie chętnie odwiedzana jest Puszcza Dulowska. W jej pobliżu znajduje się zrewitalizowany w 2019 r. ośrodek rekreacyjny Chechło w Trzebini – jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc na terenie powiatu. W sezonie letnim wiele atrakcji dla miłośników aktywnego wypoczynku oferuje ośrodek „Balaton”, gdzie w samym sercu Trzebini dostępne są pływające baseny, tyrolka i park linowy. Wyjątkowy charakter tego miejsca i świetne zagospodarowanie mają wpływ na dalszy rozwój oferty poza sezonem – dla amatorów nurkowania czy morsowania.

Na terenie miasta i gminy znajduje się także kilka ciekawych zabytków: Zespół Pałacowo-Parkowy w Młoszowej, Dwór Zieleniewskich w Trzebini czy Sanktuaria maryjne w Trzebini i Płokach. Tereny gminy doskonale nadają się do wypraw rowerowych lub pieszych wędrówek dobrze oznaczonymi szlakami, z których część łączy się z trasami obejmującymi Jurę Krakowsko-Częstochowską oraz międzynarodowe trasy Greenways.

Comments are closed.