Emanuel Berg

Możliwość komentowania Emanuel Berg została wyłączona Ludzie

O początkach oraz inspiracjach marki Emanuel Berg, a także o jej międzynarodowej renomie rozmawiamy z właścicielem, panem Jarosławem Bergiem.

logo_12

Panie Jarosławie, proszę powiedzieć, jak długo marka Emanuel Berg funkcjonuje na polskim rynku?

Marka Emanuel Berg powstała w 1989 r. w Niemczech i tam rozpoczęła swoją działalność, zyskując z roku na rok coraz większą rzeszę klientów. Początkowo marka istniała tylko na rynku niemieckim, jednak nasi przyjaciele namawiali nas na zaprezentowanie jej również polskim klientom. To właśnie dzięki ich namowom otworzyliśmy pierwszy polski salon Emanuel Berg w Gdyni w roku 2006. Okazał się on ogromnym sukcesem, dlatego też zdecydowaliśmy się na otwarcie kolejnych sklepów, tym razem w Warszawie.

Stołeczne centra – Złote Tarasy i Klif – oto lokalizacja państwa salonów. Gdzie jeszcze można nabyć koszule marki Emanuel Berg?

Oczywiście w wspomnianym już salonie w Gdyni, który mieści się w CH Klif. Swoje 232salony mamy również w Niemczech, ostatnio otworzyliśmy nowe miejsce sprzedaży w Budapeszcie. Natomiast koszule i bluzki można nabyć w wielu markowych sklepach i renomowanych domach towarowych na całym świecie, od Azji po Stany Zjednoczone. Ogromnie cieszy nas fakt, że koszule Berga spotkały się z dużym uznaniem w Japonii, gdyż jak wiadomo, azjatyccy klienci są szczególnie wymagający. Oczekują od producentów perfekcyjności w kroju, dopasowaniu i doborze tkanin. Nie można pozwolić sobie na żadne błędy. Marzeniem każdej poważanej marki jest to, by jej produkty znalazły się w domu towarowym Isetan w Tokyo (tokijski odpowiednik londyńskiego Harrod’s czy nowojorskiego Barney’s). Emanuel Berg jest już tam od kilku lat.

Imponujące, gratulujemy! Proszę przytoczyć pokrótce historię tej – tak uznanej – marki.

Jak już zostało powiedziane, marka Berg3Emanuel Berg powstała w Niemczech w roku 1989. Inspiracją do jej założenia była fascynacja klasyczną elegancją i luksusem. Nazwa marki pochodzi od imienia i nazwiska mojego pradziadka, który po II wojnie światowej osiedlił się w Brazylii. W 1978 r. wrócił do Polski i namawiał mnie na realizację moich dziecięcych marzeń.
Marka Emanuel Berg to zatem wyraz szacunku i hołd złożony tej wyjątkowej osobie. Od samego początku była to firma rodzinna. W tym samym roku, w którym powstała marka, otworzyłem firmę produkcyjną w okolicach Gdańska. Na początku zatrudniała ona 20 osób. Bardzo szybko się rozwijała, w krótkim czasie rozbudowaliśmy przedsiębiorstwo o jeszcze jedną dużą halę produkcyjną, tym samym ilość pracowników wzrosła do 150 osób. Jednak siedziba marki od samego początku do dnia dzisiejszego znajduje się w Niemczech pod Kolonią. Tam też, w miejscowości Marsdorf, w roku 1995 otwarty został pierwszy salon, następnie kolejne w Kolonii i Monachium. Naszym priorytetem była zawsze produkcja koszul, a od momentu dołączenia do firmy mojej małżonki – Petry, zajmujemy się również produkcją bluzek. Pierwsza taka kolekcja pojawiła się w roku 2007 i od razu znalazła uznanie eleganckich kobiet, zachęcając nas do prezentacji kolejnych kolekcji dwa razy w roku.

Emanuel Berg to przede wszystkim subtelna elegancja i luksusowe tkaniny. Jakie produkty tworzą obecnie państwa asortyment?

Najbardziej oryginalnym produktem jest obecnie koszula na miarę, szyta wg tradycyjnego krawiectwa ręcznego, a więc wszystkie elementy koszuli szyte są ręcznie przez naszych krawców. Tę ofertę kierujemy do szczególnie wymagających klientów. Oprócz tego proponujemy bieżące kolekcje koszul i bluzek oraz luksusowe dodatki: spinki, paski, jedwabne szale, krawaty, apaszki. Staramy się również dopełniać ofertę naszych salonów poprzez wyszukiwanie limitowanych i wyrafinowanych produktów dla naszych wymagających klientów, m.in.: buty Crockett & Jones, perfumy niszowych marek Marinella, Creed.

Wspomniana koszula szyta na miarę jest wyznacznikiem prestiżu i wysokiego
statusu mężczyzny. Co dokładnie macie państwo do zaoferowania w tym zakresie?

Klient ma do wyboru m.in. 360 tkanin, 60 rodzajów kołnierzyków, 15 rodzajów mankietów, 20 kolorów monogramów o wybranym kroju czcionki. Czas oczekiwania od zdjęcia miary to ok. 4-5 tygodni. Naszą zaletą jest również wielka skala wyboru i przystępne ceny, gdyż najtańszą koszulę Made To Measure nasi klienci mogą otrzymać już w kwocie 400 zł.

A jak określiłby pan wytyczne stanowiące o specyfice marki Emanuel Berg?

Zawsze dążyliśmy do doskonałości i perfekcji. Najbardziej zależy nam na doborze 12najlepszych tkanin. Następnie perfekcyjne wykonanie, dbałość o każdy element koszuli czy bluzki. Nasze kolekcje zawsze bazują na klasycznych krojach. Wychodzimy z założenia, że nie warto rezygnować ze starszych wypracowanych modeli, skoro cieszą się one nadal popularnością i uznaniem.
Jednak zawsze interpretujemy nasze projekty na nowo, zgodnie z bieżącymi trendami mody i potrzebami klientów. Koszule na miarę to nasz pomysł na pójście pod prąd, wbrew masowej produkcji skupionej w Chinach czy innych krajach azjatyckich. Jesteśmy dumni z tego, że produkcja całego asortymentu marki Emanuel Berg mieści się w Europie. Paradoksalnie w dobie masowego importu z Azji my eksportujemy nasz towar waśnie na ten kontynent. Tym, co wyróżnia markę Emanuel Berg, to rodzinny i kameralny charakter. Sami tworzymy nasze kolekcje, projektujemy i urządzamy w wyjątkowy sposób nasze salony. Ogromne znaczenie ma fakt, iż sami zarządzamy firmą, inwestując własny kapitał oraz sprawując pieczę nad wszystkimi zagadnieniami związanymi z marką. Dlatego też sami odwiedzamy targi tkanin, m.in. w Mediolanie czy w Paryżu, gdzie osobiście wybieramy tkaniny, z jakich będziemy szyli kolejne kolekcje. Bardzo często również kontaktujemy się osobiście z naszymi klientami, by poznać ich zdanie na temat asortymentu marki Emanuel Berg. Zawsze chcemy wiedzieć, czy nasi klienci są zadowoleni z zakupionych od nas produktów. Dodatkowo proponujemy szkolenia w zakresie elegancji i stylu, a każdy z naszych klientów może liczyć na profesjonalną pomoc w doborze poszczególnych elementów garderoby czy stylu ich noszenia.

Co stanowi inspiracje dla Państwa kolekcji?

Inspiracje czerpiemy z podróży. Kilka razy w roku całą rodziną odwiedzamy różne kraje. 23Stałym elementem jest pobyt nad Morzem Śródziemnym. Każdorazowo inspirują nas rozmowy z ludźmi, w których poznajemy, ich potrzeby i upodobania odnośnie stroju. Uwielbiamy stare filmy z takimi aktorami, jak: Humphrey Bogart, Audrey Hepburn czy Cary Grant. Prezentują oni styl nieśmiertelnej klasyki i elegancji.

Jakość wg E. Berga – co to oznacza?

Jakość to przede wszystkim najlepsze tkaniny. Naszym głównym dostawcą jest włoski producent Thomas Mason, który działa w branży tekstylnej od roku 1796. Uzupełnieniem każdej koszuli są też guziki wykonane z masy perłowej. Jakość to również perfekcyjne wykonanie, staranne wykrojenie i uszycie koszuli.

I za to cenią markę Emanuel Berg Państwa klienci.

Tak, przede wszystkim za jakość i profesjonalną obsługę. Charakterystyczne są również nasze salony, które tworzą specyficzny, kameralny klimat, w którym klienci bardzo dobrze się czują. Ze względu na świetnie wyszkolony personel, każdy z klientów traktowany jest w indywidualny sposób. Wielu klientów korzysta również z naszego pomysłu kuponu – prezentu, gdzie podarunkiem jest uszycie koszuli na miarę z ofiarowanego kuponu tkaniny.

Co Emanuel Berg proponuje w nowych kolekcjach?

Nowe tkaniny, nowe modele koszul i bluzek. Oczywiście, część kolekcji w wiecznie 231aktualnej klasycznej bieli. Widać też pewne zmiany w kroju. Bluzki bardzo często nie są już tak bardzo dopasowane, ale nadal kobiece. Luźniejsze, lejące, szyte z jedwabiu. Na jesień 2009 planujemy wykorzystać tkaniny z charakterystycznym deseniem dużej kratki.

Jak widzą Państwo przyszłość marki Emanuel Berg?

Od jakiegoś czasu słyszymy ciągle o upadku poszczególnych znanych marek, jednak paradoksalnie w dobie światowego kryzysu Emanuel Berg rozwija się bez przeszkód, a nawet z jeszcze większym impetem. Parę miesięcy temu otworzyliśmy kolejny sklep Emanuel Berg w MOM Park Centre w Budapeszcie. Działa on na zasadzie franczyzy, a prowadzi go węgierski partner, który został naszym przyjacielem, tak jak wielu innych.
Bardzo duży nacisk kładziemy na wzajemne relacje, gdyż zależy nam na stworzeniu i zachowaniu rodzinnej atmosfery firmy.
Potencjalnych partnerom możemy zaproponować różne formy współpracy, z różnymi możliwościami finansowania, które pozwolą zainteresowanym dołączyć do świata elegancji, szyku i luksusowych koszul i bluzek poprzez prowadzenie własnego salonu Emanuel Berg. Poza tym tworzymy nowe kolekcje, zdobywamy nowych klientów i współpracowników, mamy nowe pomysły…

Dziękuję bardzo za rozmowę.
Rozmawiała Anna Gręda

WWW.EMANUELBERG.COM

Comments are closed.