Rozmowa z prezesem zarządu spółki Bevia, będącej właścicielem marki Ecodesignwood – Panem Robertem Jackowskim

Możliwość komentowania Rozmowa z prezesem zarządu spółki Bevia, będącej właścicielem marki Ecodesignwood – Panem Robertem Jackowskim została wyłączona Architektura, Biznes, New

Drewno fascynuje Pana od lat. Co jest w nim tak wyjątkowego, że postanowił Pan poświęcić się pracy z tak wymagającym materiałem?

W latach 90. XX wieku z zaciekawieniem przyglądałem się, jak ten materiał wykorzystywany jest w Holandii czy Francji. Tam z odzyskanego drewna produkowano podłogi, elementy domów, meble ogrodowe. Rozmawiałem z tamtejszymi przedsiębiorcami i coraz bardziej interesowałem się możliwościami powtórnego wykorzystania starego drewna. Fascynowało mnie to, w jaki sposób można je przekształcić nie tylko w sposób użytkowy, ale także w coś nowatorskiego, designerskiego. Postanowiłem stworzyć firmę, która zaoferuje całą gamę wszechstronnych produktów, pasujących do każdego wnętrza, a także na zewnątrz. Tak powstała marka Eco Design Wood, której misją jest racjonalne wykorzystanie naturalnych bogactw i upiększania najbliższego otoczenia. Drewno wykorzystywane jest od setek lat na całym świecie, a jego niezliczone możliwości oraz naturalne faktury i struktury gwarantują niezwykły efekt końcowy.

Aby „zwykłe” drewno przekształcić w atrakcyjny produkt, potrzeba kreatywności i ogromnego zaangażowania. Jak Wasza oferta odpowiada na potrzeby rynku?

W naszych katalogach znajdują się wszystkie formy wykończenia wnętrz – okładziny ścienne, meble, naczynia, blaty, stoły czy panele 3D. Są to rzeczy estetyczne, trwałe, odporne na warunki atmosferyczne. Produkcja każdego elementu poprzedzona jest dokładną koncepcją na zagospodarowanie i ulokowanie gotowego produktu, nie ma tu przypadkowych rzeczy. Jesteśmy w stanie wykreować duże wnętrze, ale bez problemu wykonujemy również indywidualne zamówienia. Naszym celem jest zaciekawienie konsumenta pomysłami, szukamy rozwiązań nieoczywistych, wdrażamy autorskie technologie i wprowadzamy na rynek własne prace. Posiadane przez nas maszyny i pracownie pozwalają na kontrolowanie każdego etapu produkcji, co gwarantuje wysoką jakość końcowego produktu. Naszymi sprzymierzeńcami są designerzy, projektanci i architekci, którzy lokują nasze produkty w swoich aranżacjach. Sprawiamy, że wnętrza są wyjątkowe i niepowtarzalne.

Ilekroć człowiek korzysta z zasobów natury, pojawia się pytanie o ochronę środowiska. Jak marka Eco Design Wood odnosi się do tematu ekologii?

Wytwarzając kolejne produkty, staramy się sięgać po materiały z upcyklingu i recyklingu. To, co jedni wyrzucają lub palą – my przekształcamy w zupełnie nowy, pełnowartościowy produkt, ekologiczny i designerski. Klient chce mieć w domu coś wyjątkowego, a my staramy się budować jego świadomość np. poprzez współpracę z architektami, którzy proponują nasze prace. To właśnie architekci, projektanci i designerzy budują narrację odnośnie proekologicznego stosowania rzeczy. Nadanie staremu drewnu nowego życia oznacza, że do produkcji mebla lub blatu nie trzeba było ścinać kolejnego drzewa w Amazonii czy Indonezji. Aby osiągnąć niepowtarzalny i unikatowy wygląd, łączymy naturalny materiał z nowatorskimi metodami obróbki. Nasze kolekcje powstają głównie z drewna, ale wykorzystujemy także metale kolorowe, mosiądz i brąz, z których produkujemy oryginalne dodatki. Obecnie pracujemy nad nową kolekcją, w której użyte zostaną m.in. różnego rodzaju masy jak mączka drzewna czy drobne kruszywa, dające niespotykany efekt.


Oferta firmy jest unikatowa, ponieważ przy produkcji stosujecie nowatorskie techniki. Jakie są tego efekty?


Jeden z naszych innowacyjnych pomysłów, które wdrożyliśmy, wiąże się z techniką Shou Sugi Ban, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „spalona deska cedru”. Jest to stara japońska technika impregnacji drewna, licząca sobie ok. 1000 lat. Polega ona na kontrolowanym opalaniu drewna celem zabezpieczenia go przed gniciem, porastaniem mchem i atakiem szkodników. W ten sposób powstaje naturalna powłoka chroniąca materiał. Jest to bardzo kosztowny proces, ponieważ takie drzewa jak cedr czy daglezja, które można poddać takiej technice, są po prostu drogie. Nam udało się wdrożyć technologię, która pozwala zatrzymać tę powłokę, dodatkowo objęliśmy ją 10-letnią gwarancją. Mamy więc wysokiej jakości produkt stworzony ze starego drewna i poddany obróbce na własnych maszynach. Wytwarzamy także autorskie, ekologiczne farby, oparte na XI-wiecznej technice. Wzór naniesiony takimi barwnikami nie traci na jakości z upływem lat, nie wymaga konserwacji i prezentuje się zjawiskowo.

Drzewo, jak każdy dar natury, posiada wyjątkowe właściwości. Jaki wpływ na codzienne funkcjonowanie ma przebywanie w otoczeniu np. drewnianych paneli ściennych?

Zawsze staramy się wykorzystać prozdrowotne właściwości różnych gatunków drzew. Poza trwałością i niepowtarzalnym wyglądem drewno sprawia, że w jego otoczeniu czujemy się po prostu dobrze. W naszej ofercie mamy m.in. produkty z drewna iglastego oraz cedrowego. Cedr jest bardzo wdzięcznym materiałem do obróbki, ma nieocenione właściwości prozdrowotne – ułatwia dobry sen, działa uspokajająco, relaksująco, wspomaga układ oddechowy. Jest idealny dla osób zmagających się z chorobami płuc i dolegliwościami reumatycznymi. Z kolei elementy z drewna iglastego są dobrym rozwiązaniem dla alergików. Bliskość natury sprawia, że otoczenie jest przyjazne i piękniejsze, a obcowanie z nią ma nieoceniony wpływ na zdrowie i samopoczucie.

Kontakt:

Tel. +48 22 118 92 33

E-mail: bevia@bevia.pl

www.ecodesignwood.pl

Comments are closed.