Cieszyn – miasto, które robi wrażenie

Możliwość komentowania Cieszyn – miasto, które robi wrażenie została wyłączona Miasta, New

Masz ochotę na niecodzienną wycieczkę? Interesuje cię kultura, historia, twoje serce bije szybciej na widok pięknej architektury, wąskich uliczek i urokliwych zakamarków? A może chcesz wybrać się do miasta, które leży jednocześnie w dwóch krajach? To wszystko znajdziesz w Cieszynie – mieście, które robi wrażenie.

Co czyni Cieszyn wyjątkowym? Przede wszystkim jego długa, pełna zawirowań historia, malownicze położenie w otoczeniu gór, a także wspaniale zachowana architektura z okresu panowania dynastii Habsburgów. W dawnych czasach Cieszyn był stolicą Księstwa Cieszyńskiego, co czuć tutaj na każdym kroku. Miasto nad Olzą, choć niewielkie, zachowało swój rozmach, styl i szczególny charakter.

Jak zatem zwiedzić Cieszyn? Możesz wybrać się na spacer jedną z wielu tras, między innymi szlakiem Piastów, Habsburgów, zabytków architektury sakralnej czy modernistycznej. Możesz też wybrać się na nieśpieszną wędrówkę urokliwymi uliczkami miasta. Pamiętaj jednak, by nie przegapić najważniejszych zabytków Cieszyna i innych miejsc, które absolutnie trzeba zobaczyć.

Punktem obowiązkowym dla każdego turysty odwiedzającego Cieszyn jest Wzgórze Zamkowe. Dawniej mieścił się tutaj zamek piastowski, siedziba książąt cieszyńskich. Choć sam zamek uległ zniszczeniu podczas wojny trzydziestoletniej, do dzisiaj możemy podziwiać pamiątki po dawnych zabudowaniach. Wśród nich prym wiedzie Rotunda św. Mikołaja, jedna z najstarszych budowli sakralnych w Polsce, najcenniejszy zabytek całej Ziemi Cieszyńskiej. Wydaje ci się znajoma? Nic dziwnego – ta romańska świątynia zdobi rewers banknotu dwudziestozłotowego. Kolejnym miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić, jest Wieża Piastowska – murowana, gotycka budowla, z której szczytu rozpościera się przepiękna panorama okolicy. W obrębie Wzgórza Zamkowego znajduje się również Browar Zamkowy Cieszyn, wyjątkowe, żywe muzeum piwowarstwa, w którym warzy się piwo nieprzerwanie od 1846 roku. Wnętrza browaru – i sam proces produkcyjny – można zobaczyć z miejscowym przewodnikiem.

Wiele miast ma swoje reprezentacyjne ulice, nie inaczej jest w przypadku Cieszyna. Dlatego koniecznie wybierz się na spacer ulicą Głęboką – jedną z najpiękniejszych arterii miasta nad Olzą. Niedawno odnowiona nawierzchnia wspaniale koresponduje z zabytkowymi fasadami licznych kamienic, które reprezentują różne style architektoniczne. Znajdziesz tam też liczne kawiarnie, restauracje, a także Muzeum Drukarstwa oraz – w niedalekiej odległości – Teatr im. A. Mickiewicza, Książnicę Cieszyńską oraz Izbę Cieszyńskich Mistrzów.

Ulica Głęboka zaprowadzi cię wprost na rynek – jeden z najpiękniejszych staromiejskich placów w Europie Środkowej, otoczony efektownymi, wiekowymi kamienicami. W jego centralnej części znajduje się kamienna fontanna z figurą św. Floriana, a południową pierzeję zdobi zabytkowy ratusz. Aktualnie rynek przechodzi rewitalizację. Jej zakończenie planowane jest na czerwiec 2023 r.

Gdzie jeszcze się udać? Być w Cieszynie i nie zobaczyć Studni Trzech Braci, to jak być w Paryżu i nie stanąć w pobliżu Wieży Eiffla. Musisz więc udać się do miejsca legendarnego powstania Cieszyna, skąd już zaledwie krok do Cieszyńskiej Wenecji. Małe domki nad kanałem Młynówka, do których prowadzą mostki przerzucone nad wodą, każdego dnia przyciągają zaciekawionych turystów i zakochane pary, które szukają klimatycznego miejsca na romantyczny spacer.

Koniecznie odwiedź też zabytki architektury sakralnej, których w Cieszynie nie brakuje. Na szczególną uwagę zasługuje Kościół Jezusowy, największy w Polsce kościół ewangelicko-augsburski. Zbudowany w I poł. XVIII wieku, góruje nad panoramą miasta swym majestatem. Musisz również zajrzeć do Muzeum Śląska Cieszyńskiego, najstarszego muzeum publicznego w Polsce. Po zwiedzaniu możesz wypocząć w Parku Pokoju, urokliwym zielonym zakątku w samym centrum miasta.

Atrakcje Cieszyna, jak wiele by ich nie było, oczywiście nie wyczerpują potencjału turystycznego miasta nad Olzą. Nie zapominajmy wszakże o tym, co czyni Cieszyn absolutnie wyjątkowym w skali kraju, czyli o jego transgranicznym położeniu. Dlatego gdy zwiedzicie już perełki znajdujące się po polskiej stronie miasta, koniecznie musicie przejść przez jeden z trzech mostów – Most Przyjaźni, Most Wolności, Most Sportowy – i odwiedzić Czeski Cieszyn.

Przez długie stulecia Cieszyn był jednym miastem po dwóch stronach rzeki. Do jego tragicznego podziału doszło w 1920 roku. Na szczęście od czasu, gdy Polska i Czechy należą do strefy Schengen, miasto nad Olzą znów jest jednym organizmem, choć znajdującym się w dwóch krajach. Możesz więc wybrać się na spacer zrewitalizowanymi brzegami Olzy, a następnie zajrzeć do centrum Czeskiego Cieszyna, by spróbować przysmaków czeskiej kuchni. Jednak żeby dowiedzieć się więcej na temat historii tego dwumiasta, koniecznie odwiedź Open Air Museum. Cieszyn. Český Tĕšín – fenomenalną przestrzeń, która nie dość, że jest doskonałym miejscem do wypoczynku, to jeszcze pełni funkcję transgranicznego muzeum na wolnym powietrzu.

Krótka opowieść o Cieszynie zdecydowanie nie przedstawi wszystkich atutów, jakimi wyróżnia się to wyjątkowe miasto. Tym bardziej, że jest to miejsce słynące z wielu inicjatyw kulturalnych. To właśnie tutaj odbywa się coroczny Przegląd Filmowy „Kino na Granicy”, Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Bez Granic”, a także muzyczny slow fest Yass! Festival. Aktualną listę wydarzeń, jakie dzieją się w mieście, możesz sprawdzić na stronie internetowej www.visitcieszyn.com oraz na profilu „Cieszyn Robi Wrażenie” na Facebooku.

Cóż można zatem powiedzieć – zajrzyj do Cieszyna, miasta absolutnie wyjątkowego. Sama jego nazwa na to wskazuje, prawda? Wyrusz zatem w podróż i ciesz się Cieszynem!

Comments are closed.