Powiat Świdnicki położony jest w południowo-zachodniej części Polski, u podnóża Gór Sowich i Wałbrzyskich. Na obszarze 743 km2 żyje ponad 159 tys. mieszkańców. Region charakteryzuje się malowniczym położeniem oraz obfitością licznych atrakcji turystycznych. Wpływ wielorakich nurtów ideowych i religijnych sprawił, że Powiat Świdnicki posiada niezwykle ciekawą i barwną historię oraz wielonarodową kulturę.
W skład powiatu wchodzą zarówno gminy miejskie, wiejskie jak i miejsko-wiejskie. W każdej z miejscowości odwiedzający odnajdzie piękne i wartościowe zabytki oraz może oddać się relaksowi na łonie przyrody. W stolicy powiatu, w Świdnicy, koniecznie trzeba zobaczyć dwie majestatyczne świątynie: Kościół Pokoju – XVII wieczny zabytek wpisany w roku 2001 na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz świdnicką katedrę z gotycko-barokowym wnętrzem i z najwyższą wieżą kościelną na Dolnym Śląsku.
Ponadto świdnicki rynek zaliczany jest do najpiękniejszych w Polsce a jego dumą są otaczające go kamienice sięgające swymi początkami epoki renesansu. Najstarszy bijący dzwon w Polsce usłyszeć można w Strzegomiu przy okazji wizyty w gotyckiej bazylice mniejszej. Gratką dla miłośników dawnych dziejów są muzea zlokalizowane w Powiecie Świdnickim.
W Świdnicy, odwiedzając Muzeum Dawnego Kupiectwa, możemy zapoznać się z kupieckimi tradycjami miasta, a miłośnicy wojskowości koniecznie muszą zobaczyć Muzeum Broni i Militariów w Witoszowie Dolnym. W Jaworzynie Śląskiej ulokowane jest Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku. Placówka pochwalić się może pokaźnym zbiorem lokomotyw i innych pojazdów szynowych.
W Rogoźnicy, w Gminie Strzegom, możemy poznać losy jeńców wojennych zwiedzając były hitlerowski obóz koncentracyjny Gross Rosen.
Romantyczne pałace, zamki i rezydencje odnajdziemy w każdej gminie Powiatu Świdnickiego. Najbardziej znany to Pałac w Krzyżowej – obecnie siedziba Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego. Krzyżowa to punkt pierwszej antyhitlerowskiej opozycji podczas II wojny światowej, a później miejsce polsko-niemieckiego pojednania. To tutaj symboliczny znak pokoju przekazali sobie Kanclerz Niemiec Helmut Kohl i ówczesny pierwszy niekomunistyczny Premier Tadeusz Mazowiecki.
Pamiątki po długiej epoce średniowiecza w powiecie to przede wszystkim kamienne krzyże pokutne, kamienne kapliczki, pręgierze a także świebodzickie mury miejskie będące przykładem dawnego systemu fortyfikacyjnego miasta. Powiat Świdnicki jest także idealnym miejscem dla inwestorów, którzy coraz liczniej budują tutaj swoje fabryki. Podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Żarowie i Świdnicy przyciąga inwestorów nie tylko krajowych, ale także zagranicznych. Inwestują tutaj między innymi Szwedzi, Amerykanie i Japończycy.