Najpierw nazywał się Sankt‑Peter‑Bourgh, potem Piotrogród, a jeszcze do niedawna Leningrad. Mieszkańcy mówią o nim swojsko Pitier. Powstał na osuszonych bagnach ponad 300 lat temu. Był to wtedy najnowocześniejszy projekt miasta na świecie. Piotr I zrealizował nim marzenia dynastii Romanowów o dostępie do Bałtyku i otworzenia nowoczesnego okna na świat. Zabudowa na podmokłych gruntach ujścia Newy wymagała melioracji i kanałów. Postawiono prawie 400 mostów, w tym najpopularniejszy z nich Most Pałacowy. Otwierają się między 1.30 a 4
nad ranem, aby wielkie transportowce mogły przepłynąć między Zatoką Fińską a jeziorem Ładoga. Kulturalna stolica Rosji jest miastem zachwycającym. Wielka ilość znakomitych zabytków architektury, malarstwa, rzeźby, przepych carskich rezydencji kapiących od złota to imponujące ślady dawnej imperialnej wielkości. Nad brzegami rzek i kanałów usytuowały się reprezentacyjne pałace jak na przykład Zimowy czy księcia Mienszykowa oraz place i parki. Budynki w większości powstały z mar‑ muru i granitu, a zaprojektowali je włoscy i francuscy artyści.
Wnętrza wielu pałaców wykończone są malachitem, nefrytem i porfirem. Najbar‑ dziej zdobiony jest Pałac Marmurowy. To tu spędził ostatnie 5 lat życia Stanisław August Poniatowski aresztowany przez carycę Katarzynę II swoją byłą kochankę, po III rozbiorze Polski. W Pałacu Zimowym ma swoją siedzibę Ermitaż – najsłynniejsze muzeum Rosji i jedno z najstarszych i największych muzeów świata. Zgromadzono tu ponad cztery miliony eksponatów od czasów prehistorycznych do współczesnych, a pałac i jego wnętrze są dziełem sztuki samym w sobie. Duże wrażenie robią sobory: św. Izaaka Dalmatyńskiego, Smolny oraz Kazański, który jest kolosalnych rozmiarów świątynią wzorowaną na bazylice watykańskiej.
Zaskakuje kolorystyką Cerkiew Zbawiciela na Krwi, która car Aleksander III wzniósł na miejscu, gdzie Ignacy Hryniewiecki, polski rewolucjonista, zamordował jego ojca, cara Aleksandra II. Dużą atrakcją są też rezydencje wokół Petersburga. Carskie Sioło – słynie między innymi z Bursztynowej Komnaty wywiezionej przez Niemców w czasie wojny i do dziś nieodnalezionej. Po 23 latach pracy nad jej rekonstrukcją, wykonaną przez 40 najwyższej klasy artystów, którzy zużyli 5 ton bursztynu, możemy komnatę podziwiać ponownie w Wielkim Pałacu Katarzyny.
Prawdziwym brylantem epoki jest Peterhof – Rosyjski Wersal, który znajduje się 30 km na zachód od Petersburga. Jest najbardziej imponujący z pośród letnich carskich rezydencji. Zespół parków i pałaców rozciąga się na powierzchni 1000 ha. Tu znajduje się Wielka Kaskada i ogród z 173 fontannami
ozdobionymi pozłacanymi figurami. Kiedy w czerwcu i lipcu trwają białe noce, Petersburg właściwie nie zasypia. Widno jest prawie całą dobę, ale to też za mało na poznanie wszystkich jego atrakcji.
Tekst i zdjęcia Zenon Żyburtowicz
www.gromada.pl
Tel. +48‑22 826 6635