To jedna z najciekawszych w Polsce imprez plenerowych o charakterze średniowiecznym stanowiąca niezapomnianą lekcją historii. Tylko tu gwarantujemy niepowtarzalną atmosferę, gdzie pośród szczęku broni i tętentu kopyt będzie można podziwiać potyczki rycerskie, pokazy średniowiecznego rzemiosła, kuchni, muzyki i tańca. Jak za dawnych czasów pod zamkiem rozbiją obóz rycerze, którzy wprowadzą nas w kulisy ówczesnego życia. Zapewniamy wspaniałą zabawę zarówno dla dorosłych miłośników historycznych inscenizacji, jak i dla dzieci. W programie – targ średniowieczny, turnieje łucznicze, pokazy konne i zabawy dla dzieci.
Kulminacyjnym punktem programu jest wieczorna inscenizacja bitwy, nawiązująca do wydarzeń z 1410 roku, kiedy to wojska polsko-litewskie pod wodzą króla Władysława Jagiełły szturmem natarły na malborską warownię. W tym roku inscenizację „Oblężenie Malborka” będzie można oglądać w dniach 20-21 lipca (piątek i sobota) o godz. 22.00 na Wałach von Plauena.
Zapraszamy na Magic Malbork 2018 10 i 11 sierpnia
Zapraszamy na Magic Malbork 2018 – Rytmy ulicy! Barwny festiwal sztuk ulicznych jak co roku w sierpniu ożywi centrum Malborka i okolice słynnej krzyżackiej warowni. Już po raz dziesiąty dla odwiedzających w tym czasie miasto nad Nogatem będzie to wyjątkowa okazja do spędzenia magicznych chwil w tym magicznym miejscu. Chwil urozmaiconych pobrzmiewającą z różnych zakątków muzyką i ubarwionych kolorami iluminacji świetlnych. Chwil, w których poruszą nas spektakle uliczne, zaimponują nam pokazy akrobatów, a najmłodszych rozbawią liczne atrakcje dla dzieci. Magic Malbork 2018 – Rytmy ulicy to wydarzenie dla całych rodzin, dynamiczne, wielobarwne, pełne energii! Przygotowany przez organizatorów program zapewni widzom świetną zabawę przez dwa dni, 10 i 11 sierpnia br. W czasie dziesiątej, jubileuszowej edycji imprezy, która w 2011 roku została wyróżniona przez Polską Organizację Turystyczną certyfikatem Najlepszego Produktu Turystycznego, na ulicach Malborka zobaczymy wykonawców, którzy wywarli duże wrażenie na widzach poprzednich odsłon imprezy, ale i zupełnie nowych artystów.
Podczas spaceru zaskoczą nas charakterystyczne Glinoludy – magiczne postacie, aktorzy, animatorzy uliczni. O muzyczne atrakcje zadbają m.in. Kraków Street Band, Kapela Timingeriu, Gooral, Klezmafour czy Chłopcy Kontra Basia. Wieczorami w centrum miasta budynki oświetli kolorowa iluminacja, a tu i ówdzie zobaczyć będzie można wielkoformatowe obrazy malowane w wyjątkowej technice UV. W ogrodzie zabaw dziecięcych nie będzie końca uśmiechom najmłodszych, a głód zaspokoimy w sektorze food trucków. Rytmy bębnów i towarzyszące im fire show ożywią centrum miasta w piątek, gdy tymczasem w sobotę, w sąsiedztwie zamku obejrzeć będzie można niepowtarzalne laserowe show z elementami interaktywnej animacji.
Zapraszamy do Malborka na magiczne dni i noce w magicznym mieście!
Bilety na widowisko laserowe w cenie 10 zł już wkrótce do nabycia na biletyna.pl
Śródmieście Malborka zmieniamy w turystyczną moc
Malbork otrzyma ponad 8 milionów złotych na projekty związane z rewitalizacją. Zmienią się ulice, podwórka, przybędzie miejsc aktywnego spędzania czasu. To niewątpliwie atrakcyjna i ciekawa koncepcja zagospodarowania przestrzeni w mieście. Umowę na dofinansowanie burmistrz Marek Charzewski podpisał z marszałkiem województwa pomorskiego Mieczysławem Strukiem oraz wicemarszałkiem Wiesławem Byczkowskim. Łączna wartość przedsięwzięć rewitalizacyjnych – działania inwestycyjne i społeczne – to kwota ponad 17 milionów złotych.
W ramach komponentu inwestycyjnego wykonane zostaną remonty części wspólnych 41 wspólnot mieszkaniowych i 10 budynków komunalnych oraz przestrzeni podwórkowych w kwartale ulic Sienkiewicza, Orzeszkowej, Reymonta, Sikorskiego,17 Marca, Grunwaldzkiej, Jagiellońskiej, Żeromskiego. Zostaną odnowione elewacje oraz zagospodarowane podwórka i przestrzenie. Powstanie również ścieżka historyczna oraz zrewitalizowany zostanie park jerozolimski. Wykonany zostanie także remont dwóch zabytkowych obiektów na cele społeczne. Jednym z takich obiektów jest pochodząca z 1905 roku wieża ciśnień, która powstała w ramach założenia wodociągów w mieście, a do dnia dzisiejszego przetrwała w niezmienionym kształcie. Czterokondygnacyjny obiekt zostanie zaadaptowany na realizację zadań placówki wsparcia dziennego w formule pracy podwórkowej z punktem dla streeetworkerów i partyworkerów oraz klubem dla młodzieży. Na najwyższym poziomie znajdzie się punkt widokowy oraz kawiarnia. Na parterze zaś punkt informacyjny, w którym będzie można dowiedzieć się więcej o działaniach rewitalizacji prowadzonych w mieście. W malborskim magistracie zakończyła się procedura wyłonienia wykonawcy. Oznacza to, że za rok miejsce to stanie się atrakcyjną przestrzenią dla mieszkańców i turystów.
Ale rewitalizacja to nie tylko inwestycje.
To też, a może przede wszystkim wiele elementów społecznych. W ramach projektu realizować będziemy działania „miękkie” – mówi Marek Charzewski burmistrz Malborka. Zaadaptowane dwa budynki na potrzeby społeczne służyć będą dzieciom, młodzieży i rodzicom jako miejsca integracji społecznej . Placówki będą prowadzić kompleksowe wsparcie w postaci różnych form pracy z rodziną – dodaje burmistrz.
Wszystkie działania realizowane na obszarze rewitalizacji będą odbywać się poprzez partycypacje z mieszkańcami. Wspólnie z nimi będą wypracowywane przedsięwzięcia integrujące działania na rzecz społeczności lokalnej, przestrzeni i lokalnej gospodarki.
Cel jest wspólny: ożywienie społecznogospodarcze obszaru, przywrócenie historycznej wartości części miasta tak, aby słabe obszary zmienić w turystyczną moc. Rewitalizacja jest bowiem ważną częścią myślenia o rozwoju miasta. Powinna stać się kluczowym programem społecznogospodarczym miasta w odniesieniu do jego obszarów problemowych.
Planowane zakończenie projektu to koniec 2021 r.