Piękna skóra jest jednym z podstawowych atrybutów zadbanej i atrakcyjnej kobiety. Jest oznaką zdrowia fizycznego i ogólnej dobrej kondycji całego organizmu. Na jej wygląd wpływa wiele czynników, w tym dieta, tryb życia, poziom aktywności fizycznej oraz stosowane kosmetyki. Co robić aby mieć piękną cerę? Kiedy zacząć o nią dbać?
Im wcześniej zajmiemy się pielęgnacją cery, tym dłużej będziemy się cieszyć ze zdrowej i gładkiej skóry. Pamiętajmy, że proces starzenia rozpoczyna się już po dwudziestym piątym roku życia. W skórze zaczyna wtedy ubywać kolagenu, od którego zależy jej jędrność i gęstość. Na początku pojawiają się drobne zmarszczki na twarzy, później na szyi i dekolcie. Z czasem się pogłębiają. Obserwujemy postępującą utratę objętości tkanek. Skóra staje się matowa, sucha i pozbawiona blasku. Pogłębiają się rozszerzone pory, obserwujemy przebarwienia. Proces starzenia zdecydowanie przyspiesza po czterdziestym roku życia. Skóra zaczyna wiotczeć i zmienia się owal twarzy. Pojawiają się pierwsze „chomiki”. Wszystkie te zmiany są następstwem zmniejszonej produkcji nowych włókien kolagenowych i elastyny, a te obecne tracą elastyczność. Na proces starzenia duży wpływ ma również postępująca z wiekiem utrata kwasu hialuronowego, odpowiedzialnego za nawilżenie i promienny wygląd skóry.
Starzenia jeszcze nie zatrzymamy, ale możemy je spowolnić. Pomoże nam w tym konsultacja doświadczonego lekarza medycyny estetycznej i skrojony na miarę plan działania.
Uważam, że spośród oferowanych zabiegów najważniejsze są te z zakresu medycyny regeneracyjnej odpowiedzialne za poprawę wyglądu i jakości skóry. Stan naszej cery jest podstawą do dalszych procedur. Z doświadczenia widzę, że zagęszczona skóra lepiej poddaje się wypełnieniom i lifting trzyma się dłużej. Mam dwa ulubione urządzenia, których efekty uzupełniają się, potęgując wzajemnie efekt terapii. Wpływają one na stymulację syntezy nowego kolagenu i elastyny, w efekcie czego spłycają się zmarszczki i poprawia owal twarzy. Skóra odzyskuje elastyczność, lepszą gęstość, wraca jej młodzieńczy blask. Oba wyjątkowo skuteczne z minimalnym okresem rekonwalescencji pozabiegowej. Są to zabiegi z użyciem nowoczesnych urządzeń, skutecznych i sprawdzonych w medycynie estetycznej technologii.
Secret RF 2.0 powszechnie zwana radiofrekwencją mikroigłową łącząca dwie doskonale znane w medycynie estetycznej metody: fale radiowe (RF) i mikronakłuwanie. Jest to zabieg bezoperacyjnego liftingu twarzy, który polega na wprowadzeniu bardzo cienkich igieł w głąb skóry na głębokość od 0,5 mm do 3,5 mm, emitując jednocześnie fale radiowe, które wywołują efekt termiczny w tkance wokół powierzchni igieł. Powstałe punkty koagulacji w tkance rozpoczynają proces regeneracji i tworzenia nowych struktur kolagenowych. Redukcja zmarszczek, chęć poprawy napięcia skóry i zmniejszenie głębokości porów są podstawowym wskazaniem do tego zabiegu. Rozstępy, blizny potrądzikowe czy pooperacyjne ulegają znacznej redukcji wskutek terapii. Secret RF 2.0 wykorzystywany jest też do leczenia nadpotliwości, a nawet zamykania rozszerzonych naczyń krwionośnych. Jest krótką procedurą – trwa od piętnastu do trzydziestu minut w zależności od obszaru poddawanego zabiegowi. Należy do całorocznych procedur i nie wymaga szczególnego przygotowania. Tuż przed rozpoczęciem obszar zabiegowy jest znieczulany miejscowo kremem. Zalecane jest wykonanie 3-5 procedur w odstępie 3-4 tygodni. Możliwe jest uzyskanie zadowalającego efektu już po jednym zabiegu, jest to uzależnione od wyjściowego stanu skóry pacjenta. W przypadku leczenia nadpotliwości należy wykonać 2 zabiegi w odstępie miesięcznym. Tuż po zabiegu należy nałożyć krem regenerujący. Dodatkowo można zastosować wodę termalną lub zimne okłady. Zaczerwienienie znika po upływie około 3 godzin. Właściwie po zabiegu można wrócić do codziennych czynności. Pamiętać należy o codziennej, systematycznej ochronie przeciwsłonecznej kremem SPF 50.
Świetnym uzupełnieniem efektów uzyskanych po zabiegu Secret RF 2.0, jest laser tulowy Lavieen. Ta wyjątkowa technologia o specyficznej charakterystyce działania zastępuje kilka innych laserów. Terapia z wykorzystaniem lasera Lavieen to idealny sposób na odmłodzenie skóry ale i zwalczanie wszelkich jej niedoskonałości, poprawę kolorytu i napięcia, wygładzenie zmarszczek czy zwężenia porów i wyrównanie blizn. Efekty pozabiegowe widoczne są już po pierwszej procedurze. Głównym wskazaniem do zabiegu są przebarwienia pozapalne, posłoneczne, ale też melasma hormonalna. Wykonać należy minimum 2-3 procedury w odstępie co cztery tygodnie. Tu również stosuje się trzydziestominutowe znieczulenie. Sam zabieg jest krótki i trwa od pięciu do maksymalnie dwudziestu minut – w zależności od wielkości obszaru. Tuż po zabiegu skóra jest zaczerwieniona i delikatnie piecze. Dolegliwości ustępują po kilku godzinach a zaczerwienienie mija po dobie. W kolejnych dniach skóra regeneruje się i delikatnie wyłuszcza. Do pielęgnacji zaleca się stosowanie kremu o działaniu regeneracyjnym i nawilżającym oraz kremu z filtrem SPF 50. Zabiegi laserowe na twarz wykonujemy w okresie jesienno-zimowo-wiosennym, aby uniknąć oddziaływania na skórę promieni słonecznych a tym samym ryzyka powstawania przebarwień po zabiegu.
O tym, że najlepsze efekty przynoszą terapie łączone mogę powiedzieć z doświadczenia. Obie powyższe procedury przynoszą jeszcze lepsze efekty w połączeniu z zabiegiem osocza bogatopłytkowego. W skórę wstrzykiwany jest w pełni bezpieczny preparat, zupełnie naturalny ponieważ uzyskuje się go z krwi pacjenta. Eliminuje to ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Przyspiesza gojenie wcześniej uszkodzonych tkanek przez laser czy radiofrekwencję mikroigłową. Osocze bogato płytkowe pobudza do namnażania komórki macierzyste oraz pobudza fibroblasty do wytwarzania nowego kolagenu. Poprawia ukrwienie i ujednolicenie kolorytu skóry co wpływa na jej lepszą elastyczność, gęstość oraz napięcie.
Moi pacjenci pokochali rezultaty tych procedur, ale i każdej z nich z osobna. Najbardziej lubią efekt „baby face” w postaci aksamitnej, gładkiej skóry, bez przebarwień z wyraźnym efektem odmłodzenia.