W zdrowym ciele, zdrowy duch – nadchodzi fala fitness
Polacy ruszyli w podróż po doskonałą sylwetkę. W ostatnim dwudziestoleciu masowo dbają o dobrą kondycję i pięknie wyrzeźbione ciało. Czynni sportowo motywują, a niezmotywowani zazdroszczą, bo i jest czego. Piękna sylwetka to najlepsza wizytówka naszego stylu życia. Największą polską siecią klubów fitness jest Calypso. Obecnie w całym kraju jest ponad 20 takich klubów m.in. w Warszawie, Gdańsku, Sopocie, Szczecinie, Rzeszowie czy Częstochowie. W połowie października planowane jest otwarcie najmłodszego klubu sieci Calypso – w Pile.
Początki fitnessu datuje się na lata 70. ubiegłego wieku i należy je łączyć z powstaniem aerobiku. Za jego ojca uważa się dr Kenneth’a Coopera, który był lekarzem w NASA. Aerobik miał być programem ćwiczeń kondycyjnych dla amerykańskich kosmonautów. Dr Cooper badając tysiące ochotników, wypracował podstawy znanej dziś formy sportu. Do Polski aerobik zawędrował w latach 80. Szybko zdobył popularność. Dziś to jedna z najczęstszych form aktywności fizycznej Polaków, zwłaszcza Polek.
Dlaczego warto ćwiczyć?
Ruch to najlepsza recepta na zgrabną sylwetkę. W powiedzeniu, sport to zdrowie, jest wiele prawdy. Badania pokazują, że po każdym umiarkowanym, ale systematycznym wysiłku fizycznym wzmacnia się nasz układ odpornościowy. Ponadto, poprawia się bariera bezpieczeństwa, chroniąca przed chorobotwórczymi wirusami i bakteriami. Wysportowany organizm łatwiej obroni się przed nowotworami, ponieważ sprawny układ immunologiczny sam niszczy zmienione nowotworowo komórki.
Regularne ćwiczenia obniżają również poziom złego cholesterolu (LDL), a co za tym idzie obniżają ryzyko powstawania: zawałów, zakrzepów, czy miażdżycy.
Na poprawę wydolności kości i mięśni pozytywnie wpłynie np. pływanie. Warto o tym pamiętać, kiedy złe moce nie będą chciały nas wypuścić z łóżka na poranny trening. Systematycznie „pokonywanie kilku basenów” wpływa na prawidłową postawę ciała i przeciwdziała skrzywieniu kręgosłupa. Dla zainteresowanych odchudzaniem, mamy super wiadomość – pływanie bardzo podnosi tempo przemiany materii. W trakcie ćwiczeń łatwo spala się zbędne kilogramy.
Coraz popularniejszą formą aktywności fizycznej jest Cross‑training, który daje możliwość ćwiczenia wszystkich partii ciała i szybkiej poprawy wydolności całego organizmu. Nie mówiąc już o szybkiej utracie wagi. W klubach Calypso, do Cross‑trainingu wydzielone są specjalne strefy funkcjonalne.
Kluby fitness oferujące wyłącznie aerobik, to już przeszłość. Dzisiejsze fitnessy, to prawdziwe ośrodki sportu i rekreacji. Można tam poradzić się dietetyka, skorzystać z solarium, a po skończonym treningu ukoić zmęczone mięśnie masażem, czy zrelaksować się na saunie.
W naszym klubie, klient przez cały czas jest pod opieką instruktora. W cenie karnetu jest układany indywidualny plan treningowy, sporządzony zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami klienta. Dzięki specjalnej wadze TANITA, możemy regularnie mierzyć komponenty ciała naszego klienta, czyli masę tkanki tłuszczowej, masę chudego ciała i wodę. W ten sposób, klient dokładnie widzi, jakie są rezultaty i ile udało mu się już osiągnąć – mówi Dominika De León z Calypso Fitness Club.
Sztuką jest się wyróżnić. Większość klubów ma stały wachlarz zajęć takich jak: TBC, pilates, joga czy zumba. Czasem jednak właścicielom puszczają wodze fantazji i poszerzają swoją ofertę o zajęcia, jakich nie ma nikt. Dzisiejszy fitness to prawdziwe centrum sportowe. Sieć klubów Calypso głównie skupia się na zajęciach: wzmacniających, nastawionych na spalanie tkanki tłuszczowej, choreograficznych ale również ma w swojej ofercie zajęcia mentalne czy prozdrowotne które prowadzą do poprawy zdrowia np. pilates, zdrowy kręgosłup. W dwóch warszawskich klubach Calypso Premium, klienci mogą korzystać z basenu. W stołecznym Calypso Europlex mają też do dyspozycji boiska do squasha, badmintona czy ściankę wspinaczkową.
Motywacje osób, które odwiedzają kluby fitness są różne. Polacy najczęściej, bo aż w 70 % przypadków uprawiają sport dla zdrowia. Zdarza się też, że robią to dla przyjemności (61%). Blisko połowa podejmujących aktywność fizyczną deklaruje, że ćwiczy dla lepszego samopoczucia, żeby odreagować stres, być w dobrej formie. W zależności od tego, co chce osiągnąć potencjalny klient klubu, musi się przygotować.
Nie od dziś wiadomo, że najważniejsza w ćwiczeniach jest systematyczność. Kiedy jednego dnia pójdziemy na rajd rowerowy, następnego zakwasy nie pozwolą nam chodzić. Szybko się zniechęcimy, a efekty z tego marne. Regularne ćwiczenia, pozwalają nam krok po kroku poprawiać naszą sylwetkę i kondycję. A przy tym są coraz mniej męczące. Jak jednak poradzić sobie: z permanentnym brakiem czasu, ogromnym zmęczeniem i dziećmi czekającymi w domu. Na to ostatnie, odpowiedź znalazły kluby Calypso Fitness:
W większości klubów mamy kids play, czyli mini przedszkole z bezpłatną opieką dla dzieci. W wakacje organizujemy półkolonie dla najmłodszych. Chcemy być miejscem przyjaznym całym rodzinom – mówi Dominika De León
Według badań z CBOS‑u w ubiegłym roku, dwie trzecie ankietowanych (66 %) uprawiało sport. Przy czym, 40 % robiło to regularnie a 26 % sporadycznie. Co zrobić z brakiem motywacji i czasu? Kiedy rzucamy sobie wyznawanie często pierwszego dnia mówimy: godzina to dla mnie za mało! Poćwiczę sobie ze dwie, albo i trzy godziny …a potem słuch po nas ginie na dwa tygodnie. Specjaliści zalecają treningi częstsze, a krótsze. Jeśli brakuje czasu wybierzmy tzw. short class, czyli krótkie 30 min zajęcia w małych grupach, nastawione na intensywny trening wybranych partii ciała. Takie ćwiczenia oferuje np. klub Calypso.
Zatem nie zniechęcajmy się, bądźmy nieugięci i nieustępliwi, gdy wydaje nam się, że czekoladki zaczynają do nas mówić. Słodyczom mówimy stanowcze NIE, a ćwiczeniom stanowcze TAK. Nie bójcie się rzucać sobie wyzwań. Bądźcie cierpliwi, bo efekty nie przyjdą od razu, ale warto poczekać. Według badań CBOSu, najwięcej ćwiczących Polaków to osoby dobrze zarabiające i z wyższym wykształceniem. Drogi czytelniku, pozostawiam Cię z refleksją.
Monika Dąbkiewicz
********************************
W artykule wykorzystano dane z raportu CBOS‑u Aktywność fizyczna Polaków 2013 r.