BĄDŹ EKO …Z FLUIDRA POLSKA

Możliwość komentowania BĄDŹ EKO …Z FLUIDRA POLSKA została wyłączona Hotele, New, Technologia

Fluidra Polska jest częścią międzynarodowego koncernu zajmującego się produkcją basenów. 

Nie jestem właścicielem obiektu hotelowego ale nie trzeba nim być, żeby wyobrazić sobie trudy prowadzenia hoteli w dzisiejszych czasach.

Wzrost kosztów pracy, żywności, energii , punktów do podwyżek można mnożyć w nieskończoność.

Na te pierwsze wpływu nie mamy, możemy natomiast tak skonfigurować pracę strefy basenowej aby zużycie energii było jak najmniejsze.

Co możemy zrobić?

Każdy basen posiada filtr basenowy i w każdym filtrze jest jakieś złoże filtracyjne. Standardowe złoże (piaskowe, szklane itp.) działa na zasadzie oporu. Woda z zanieczyszczeniami przesącza się przez warstwę złoża , na którym zostają zatrzymane cząsteczki o odpowiedniej średnicy.

Podczas tego przesączania, złoże stawia wodzie opór, który należy pokonać stosując pompę o odpowiedniej mocy, czyli wysokości podnoszenia.

Upraszczając temat można założyć, że czym większa moc pompy tym więcej potrzeba energii do jej napędzenia , stąd już prosta zależność mówiąca o tym, że czym „silniejsza” pompa tym wyższe rachunki za energię elektryczną.

Co w takim razie można zrobić skoro KAŻDY BASEN MUSI POSIADAĆ FILTR , A ZŁOŻE JEST KLUCZOWE DO OCZYSZCZANIA WODY?

Jeżeli nie chcemy rezygnować z jakości wody basenowej, po prostu wyłączając filtracje (przypomnijmy czym dłużej działa w ciągu doby tym lepsza jakość wody) możemy „oporowe” złoże filtracyjne zastąpić złożem o zupełnie innym sposobie działania.

Inspiracji jak zawsze dostarcza nam natura. Przyjrzyjmy się naturalnej rzece …która niesie ze sobą zawsze wiele zanieczyszczeń. Jeżeli rzeka płynie wolno i posiada naturalne zakola , to właśnie w tych zakolach gromadzą się zanieczyszczenia. Dzieje się tak dlatego, że woda nie ma już wystarczającej „siły” aby te zanieczyszczenia ponieść dalej. Zjawisko to wykorzystano przy projektowaniu złoża OC-1 które działa dokładnie na tej samej zasadzie.

Wykonano je ze specjalnie ekstrudowanego – antybakteryjnego plastiku i skonstruowano w taki sposób, że powierzchnia pomiędzy elementami jest pusta w aż 80 %.

Patrząc w sposób tradycyjny na złoże filtracyjne od razu nasuwa się wątpliwość – jak to ma działać, skoro ma tyle „pustego w środku” ? I tutaj działa właśnie zjawisko osadzania się zanieczyszczeń w meandrach rzek.

Woda basenowa przepływa przez złoże w zupełnie inny sposób niż w przypadku tradycyjnych filtrów piaskowych – szerokim strumieniem i odpowiednio wolno , tak aby energia kinetyczna przepływającej wody pozwalała wodzie przemieszczać się ale nie tak wartko aby zabierała ze sobą zanieczyszczenia. W elementach złoża OC-1 zbierają się zanieczyszczenia pochodzące z wody basenowej.

Ponieważ tych wolnych przestrzeni jest bardzo dużo , przypomnijmy aż 80 % objętości – wolnej przestrzeni na zanieczyszczenia jest bardzo dużo.

Szacuje się, że w zależności od rodzaju basenu złoże filtracyjne wymaga regeneracji (czyli płukania) nawet raz na 30 dni.

Jeżeli basen nie podlega ścisłym rygorom wymiany odpowiedniej ilości wody na dobę i częstotliwości płukania, jest to wymierna korzyść doliczając do ceny wody koszty jest uzdatniania i podgrzania co w sumie stanowi znaczną kwotę oszczędności.

Biorąc pod uwagę zależność matematyczną mówiącą o tym że wysokość podnoszenia pompy jest zależna do mocy w sześcianie, widać wyraźnie że obniżając wymaganą wysokość podnoszenia z orientacyjnych 1 bara do 0,2 bar mamy znaczące zmniejszenie wymaganej mocy pompy a tym samym zużycia energii elektrycznej! (szczegóły w ramce)

Co z instalacjami już istniejącymi czyli koszt zamiany tradycyjnego złoża piaskowego na złoże z OC -1.

Złoże może pracować z każdym filtrem ciśnieniowym , który wymaga jedynie drobnych zmian orurowania wewnętrznego czyli zamiany dyfuzora górnego punktowego na system bardziej przypominający zraszacze.

Adaptacji wymaga też układ pompowy , który należy wyposażyć w falowniki , dzięki którym zmniejszymy moc pomp uzyskując najważniejszą w procesie oszczędność czyli zmniejszenie rachunków za energię.

Nie potrafimy oszacować w tym artykule wartości dla każdej z instalacji ale

Reasumując wydaje się, że w aktualnej sytuacji rynkowej ciągłego wzrostu kosztów energii elektrycznej sposoby obniżania jej zużycia są najważniejszym zadaniem eksploatatorów basenów.

Pompa obiegowa z falownikiem

Posiadamy arkusze kalkulacyjne pozwalające obliczyć w sposób ściśle miarodajny czas zwrotu inwestycji. Zapraszamy również do samodzielnych obliczeń. Każdy z państwa potrafi obliczyć to sam korzystając ze wzoru oraz przykładu podanego w ramce.

Zapraszamy do konsultacji i zapytań www.astralpool.pl 71 360 49 30

OC-1 – trzykrotnie mniejsze zużycie prądu 

Zależność matematyczna

Gdzie Q =wydajność pompy, H = wysokość podnoszenia P = moc pompy , N- prędkośc obrotowa silnika

Z tych zależności wynikają obliczenia:

Przy dwóch pompach po 5,5 kw każda i pracy ciągłej przez rok:

2 x 5.5kW x 24 h x 365 dni = ilość zużytej energii wynosi 96,360kW

Po redukcji mocy pompy w wyniku obniżenia oporów złoża (redukcja prędkości obrotowej silnika z 50 do 30 Hz):

2 x 5.5kW x 35/50 x 35/50 x 35/50 x 24 h x 365 dni = ilość zużytej energii 33,051kW

Oszczędności wynoszą 63,309kW rocznie

W swojej ofercie mamy produkty następujących marek: 

ASTRALPOOL, ZODICA, LAGHETTO

OD LAT STAWIAMY NA ROZWÓJ ENERGOOSZCZEDNYCH TECHNOLOGiI BASENOWYCH: 

Product Visual – Laghetto -Dolce Vita

Pompa ciepła – bardzo cicha inwerterowa pompa ciepła – efektywność energetyczna 

Pompa ciepła inverterowa – Alpha iQ – RA 6700 – 2019

Pompa ciepła inverterowa – AP_DEC_Filters_Selection_Filtros_VESUBIO

Comments are closed.