SWISS KRONO

Możliwość komentowania SWISS KRONO została wyłączona Design, Ludzie

Podróż ART DECO – czyli jak zwykła zakładowa jadalnia przemienia się w niezwykłe, magiczne wnętrze. Bardzo lubię w mojej pracy to, że wciąż się uczę…

Projekt przebudowy jadalni SWISS KRONO stał się dla mnie taką nową lekcją, która zaczęła się od niecodziennego marzenia. Marzenia o niezwykłym wnętrzu, które pozwoli wszystkim współpracownikom oraz gościom SWISS KRONO przenieść się na chwilę do wyjątkowej, magicznej przestrzeni. I tak zaczęła się piękna podróż, która poprowadziła mnie w zakamarki ART DECO, drzemiące w wiedzy ekspertów, w książkach i albumach. Zawiodła mnie śladami epoki na ulice Madrytu oraz Castelldefels i zainspirowała pięknymi wnętrzami nawiązującymi do ART DECO w jednym z nadmorskich hoteli.

Pierwszy etap podróży rozpoczęliśmy w lutym 2018 od „stanu na dzisiaj” i marzenia inwestora. Aby mogło ono nabrać bardziej realnego wymiaru, zorganizowaliśmy warsztat kreatywny. Chcieliśmy uchwycić główne cechy, które będą kształtowały charakter wnętrza. Podczas niezwykle ekspresyjnej burzy mózgów powstało nasze wyzwanie: jak moglibyśmy połączyć przytulną atmosferę Sturbucks’a z klimatem tajemniczego klasztoru oraz efektem WOW.

Idea pracowała w nas wszystkich… Powstał pomysł nazwy ART of DECORS, która mogłaby stanowić rodzaj klamry spinającej nasze przedsięwzięcia i zarazem oddawałaby charakter wszystkich działań SWISS KRONO.
ART of DECORS – jak sztuka tworzenia dekorów. Tym SWISS KRONO zajmuje się od zawsze.

Kolejną inspiracją stała się myśl: „Jeśli ART of DECORS – to może wnętrze mogłoby zostać zaprojektowane w duchu ART DECO?

To było rozwiązanie dające możliwość spełnienia założeń z naszego wyzwania projektowego, stworzenia niezwykłej atmosfery oraz spinające się z nową nazwą.
I tak z końcem marca rozpoczęła się faza projektowa…
Bardzo istotnym kryterium wytyczającym kierunek projektu było pokazanie w tej niecodziennej aranżacji produktów SWISS KRONO. W projektach ścian pojawiły się kompozycje z laminatów HPL, wszystkie meble oprócz krzeseł, wykonane zostały z płyt laminowanych lub pokrytych HPL. Na ścianach pojawił się również WALLDESIGN.

Najpierw powstały plansze nastrojów, które pozwoliły ustalić preferencje stylistyczne.
Równolegle miałam niezwykłą przyjemność spotkania z ekspertkami w dziedzinie ART DECO, Paniami: Prof. Anną Sieradzką oraz dr Anną Kostrzyńską-Miłosz.

Już te pierwsze rozmowy niesamowicie poszerzyły moją wiedzę oraz uwrażliwiły na detale i niuanse tego stylu. Wraz z Paniami wybrałyśmy z oferty SWISS KRONO dekory pasujące do rodzaju wykończeń powierzchni stosowanych w tamtym okresie.
Jednym z głównych elementów, który miał wprowadzić do wnętrza niecodzienną atmosferę stał się witraż. I nawet w witrażach niektóre elementy są artystyczną interpretacją dekorów.

Z początkiem lipca 2018 niezwykłą i nieoczekiwaną inspiracją stała się dla mnie wakacyjna wyprawa do Hiszpanii. Spacery po ulicach tamtejszych miast to niewyczerpane źródło detali, struktur, dekorów oraz kształtów nawiązujących do stylu ART DECO. Dzięki tym doświadczeniom projekt przeszedł kolejną metamorfozę.

Pod koniec sierpnia 2018 projekt był jeszcze w toku, ale już szykowaliśmy się do rozpoczęcia pierwszych prac wyburzeniowych. Zaraz potem ruszył proces budowania wnętrza w stylu ART DECO.
W styczniu 2019 mieliśmy przyjemność zaprosić pierwszych gości i pracowników do naszej restauracji.


Jedząc pyszny obiad i popijając kawę przy okrągłym, orzechowym stole w naszej nowej firmowej jadalni 5DECO z przyjemnością patrzę na nasze nowoczesne materiały, które idealnie wpisały się w estetykę wnętrza inspirowanego epoką ART DECO. Dekory, które widzę na co dzień w nowoczesnych meblach, tutaj pokazały swoje inne oblicze, dzięki odpowiednim zestawieniom i kształtom.

Maja Palczewska

Projektantka wzornictwa przemysłowego i wnętrz. Ma na koncie liczne wdrożenia wzorów do produkcji seryjnej.
Łączy w swojej pracy różnorodne procesy projektowe, prowadzi także warsztaty i szkolenia z zakresu innowacyjnych metod projektowania.

Comments are closed.