Nowa Nadzieja – 60 bydgoski festiwal muzyczny

Możliwość komentowania Nowa Nadzieja – 60 bydgoski festiwal muzyczny została wyłączona New, Sztuka, Wydarzenia

Kiedy na początku roku 2022 domykaliśmy program 60. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego Kontrasty, jego podtytuł „Nowa Nadzieja” nabierał zupełnie innej wymowy, innego znaczenia, bowiem po 24 lutego nic już nie było takie samo jak przed. Poranieni efektami wielomiesięcznej pandemii i przytłoczeni wieściami zza wschodniej granicy, ale i nauczeni doświadczeniem pokoleń minionych, wiemy, że siła do pokonania wszystkich tych przeciwności jest w nas samych, w naszej woli przetrwania i kreowania świata dla naszych dzieci i wnuków. A to wszystko zamknąć można w dwóch, jakże wymownych słowach: „nowa nadzieja”, którą zawsze trzeba mieć, która inspiruje i pobudza ducha tworzenia.

Od 2016 roku skupiamy się na niezwykle kontrastujących ze sobą prezentacjach festiwalowych, dla których jednak zawsze istnieje wspólny mianownik. W tym roku jest nim wspominana już wielokrotnie nadzieja. Ją to znajdziemy w monumentalnych „Siedmiu bramach Jerozolimy” Krzysztofa Pendereckiego, w dziełach Arvo Pärta, muzyce filmowej Wojciecha Kilara, evergreenach Ewy Bem aranżowanych symfonicznie przez Krzysztofa Herdzina, śpiewach gruzińskiego prawosławia i wielu innych propozycjach muzycznych.

Festiwal wzbogacamy o preludium koncertowe, podczas którego pod gołym niebem kontemplować będziemy muzykę z kosmosu połączoną z zapowiedziami festiwalowych atrakcji. Całość zamknie postscriptum dedykowane publiczności familijnej.

Gwiazdorska obsada to już nie nadzieja, a gwarancja sukcesu zadowolenia festiwalowej publiczności, która zapewne entuzjastycznie przyjmie takich artystów, jak m.in.: maestro Jacek Kaspszyk i Marek Pijarowski oraz Maciej Tworek, Wojciech Rajski, Olga Pasiecznik, Iwona Hossa, Anna Lubańska, Rafał Bartmiński, Artur Janda, Aleksandra Kubas-Kruk, Małgorzata Ostrowska, Kasia Cerekwicka, wspomniana Ewa Bem, The King’s Singers, Andrej Gavrilov. Gospodarzami wieczorów festiwalowych będą wytrawni dziennikarze i muzykolodzy.

Gorąco zachęcamy do udziału w bydgoskim święcie muzyki i śledzenia naszych relacji w mediach społecznościowych. Dajmy się przytulić muzyce…

Comments are closed.