Green Tree – Widelec z ziemniaka

Możliwość komentowania Green Tree – Widelec z ziemniaka została wyłączona Dieta, New

Widelec z ziemniaka? To możliwe!

Firma Green Tree wypowiada wojnę plastikowym sztućcom i opakowaniom. Dzięki nowoczesnym procedurom tworzą produkty w pełni kompostowalne. Wśród nich są widelec z ziemniaka, czy kubek z trzciny cukrowej. Całkowity rozpad takich produktów skrócili z kilkuset lat do miesiąca. Obecnie współpracują z licznymi firmami z branży gastronomicznej i nie tylko. Cel jest jeden – ograniczyć plastik. O tajnikach firmy Green Tree rozmawiamy z Adamem Uptasem, dyrektorem zarządzającym.

ELITY: Z czego są wykonane Państwa produkty? Co czyni je kompostowalnymi? 

Adam Uptas: Nasze produkty w przeważającej części wykonane są z biopolimerów kompostowalnych oraz pulpy trzciny cukrowej.

Poprzez ciągłą pracę z polskimi instytutami naukowymi oraz naszymi partnerami zagranicznymi posiadamy wiedzę i doświadczenie w kreowaniu jak najbezpieczniejszych produktów i ich opakowań.

Sami dobieramy mieszanki polimerów, skrobi, estrów olejów tak, aby produkt finalny osiągnął parametry kompostowania. Kompostowanie jest recyklinkiem organicznym, więc jak najbardziej wpisuje się w ideę GOZ – Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Dziś należy tak projektować produkt, aby każdy element mógł być „zawrócony”. Myślę, że opanowaliśmy ten proces do perfekcji. Dzięki temu możemy każdą firmę wesprzeć w przebudowaniu opakowań na przyjazne środowisku. Nie każdy produkt biodegradowalny jest kompostowalny, ale każdy kompostowalny jest biodegradowalny.

Odpadem zawsze jest biomasa, czyli bezpieczny nawóz, śladowe ilości CO2 oraz woda.

ELITY: Nie od dziś wiadomo, że rozkład plastiku, o ile w ogóle możliwy, zajmuje stulecia, a ile czasu rozkładają się Państwa produkty?

AU: Nasze produkty to doskonała alternatywa dla ludzi, którzy chcą coś zmienić. Większość naszych produktów rozkłada się w przedziale 45 – 90 dni na biomasę. Nie zawierają absolutnie żadnego mikroplastiku! Wszystko zależy od warunków występujących na kompostowniku i ilości enzymów oraz mikrobów tam występujących. W kompostowniach przemysłowych ten czas bardzo się skraca. Na pewno nie będą zalegać 400 lat, tak jak dzieje się to w przypadku plastiku.

ELITY: Jakie produkty mają Państwo w swojej ofercie? 

AU: Nasz asortyment i możliwości produkcyjne podzieliliśmy na kilka części. Dla całej branży FMCG mamy w ofercie: reklamówki jednorazowe kompostowalne z certyfikatami TUV OK COMPOST HOME; worki na odpady również certyfikowane TUV OK COMPOST HOME. W przygotowaniu mamy również biokompostowalne rękawiczki jednorazowe oraz fartuchy.

Mamy również w ofercie sekcję GRILL. Dla HoReCa (łączne określenie sektora hotelarskiego i gastronomicznego przyp. red. ) w naszej ofercie mamy wszelkiego rodzaju lunch-boxy, tacki, talerze, kubki z pulpy trzciny cukrowej. Posiadamy również folię kompostowalną do produkcji opakowań dla każdej firmy, która się zgłosi i wyrazi chęć zmian. Nasza oferta jest odpowiedzą na nadciągającą ustawę ROP – Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta. Nasze rozwiązania będą szalenie ważne i pożądane, ponieważ umiemy obniżyć wagę wprowadzanego odpadu i uczynić go bezpiecznym.

ELITY: Jak wygląda produkcja Państwa wyrobów? 

AU: Znaczącą większość naszego asortymentu produkujemy już w Polsce. Udaje się to również dzięki współpracy ze świadomymi firmami, w których możemy również korzystać z parku maszynowego. Nie dość, że sami posiadamy produkcję to jeszcze udaje nam się uczyć, podpowiadać i wspierać inne firmy chcące pójść w stronę produkcji całkowicie BIO.

ELITY: Czy współpracują Państwo na stałe z dużymi restauracjami czy producentami żywności? 

AU: Jeśli tacy klienci zgłaszają się do nas, dostają pełną opiekę i wiedzę z naszej strony, zarówno od strony merytorycznej jak i praktycznej. Mamy klientów, którzy chcą aby produkować mniej odpadu tworzywa sztucznego, więc wdrażamy rozwiązania aby to osiągnąć. Wielu klientów chce dziś podkreślać swoją wyjątkowość. Posiadamy również w swojej ofercie kompostowniki OKLIN, które zarówno odpad BIO jak i nasze opakowania rozkładają razem bez konieczności oddzielenia. Jeśli chodzi o pomoc w projektowaniu biokompostowalnych opakowań to jak najbardziej zgłosiło się kilka dużych i świadomych firm produkujących żywność. Wspólnie robimy testy i dobieramy całkiem nowe, bezpieczne, lżejsze i kompostowalne opakowania BIO.

ELITY: Komu najczęściej dostarczają Państwo swoje produkty? 

AU: Naszymi klientami są zarówno sklepy tradycyjne jak i nowoczesne. Prowadzimy również sprzedaż internetową. Współpracujemy z restauracjami i firmami cateringowymi. Pracujemy obecnie nad wprowadzeniem rozwiązań BIO dla producentów diet pudełkowych, które jak wiadomo produkują masę plastiku. Dla wielu to jeden z największych minusów takich diet, dlatego wychodzimy na wprost oczekiwaniom klientów takich firm.

ELITY: Oprócz małych elementów mają Państwo w ofercie także maszyny, np. kurtynę do higienizacji, czy maszynę kompostującą. Firmy, z jakiej branży decydują się na zakup takiego rodzaju sprzętu?

AU:W czasach pandemii udało nam się pokazać i zaprezentować naszym partnerom możliwość zabezpieczania swoich pracowników jak i klientów przed wirusem COVID-19. Dzięki temu, że pracujemy z różnymi firmami, z różnych branż możemy mieć w swojej ofercie jako dopełnienie – kurtyny do higienizacji srebrem koloidalnym. Odbiorcami głównie są sklepy i urzędy. Doskonale nadaje się do higienizacji wózków na zakupy. Kurtyna „zamgławia” dzięki temu nie ma nieprzyjemnego uczucia, a wszystko odbywa się w kilka sekund. Wystarczy, że klient przejdzie przez taką kurtynę. Czujnik wykrywa ruch w odległości ok. 80 cm. Impuls ten włącza dyszę zamgławiające. Klient z wózkiem przechodzi i spokojnie idzie na zakupy.

Kompostowniki to zupełnie inna historia. Jesteśmy dystrybutorem rozwiązań OKLIN w Polsce wraz z naszym wspaniałym partnerem Interseroh. Nasze kompostowniki to jak najbardziej nasz bioprojekt. Kompostujemy tam w obecności szczepu bakterii ACIDULO cały nasz asortyment. Dzięki temu rozwiązaniu możemy naprawdę zmienić obraz niejednego biura, stacji paliw, sklepu, restauracji czy firmy cateringowej. Tak, wszystko możemy samemu kompostować.

ELITY: Jakie mają Państwo plany rozwoju firmy?

AU: Szalenie ambitne! Ale nie o wszystkich możemy swobodnie rozmawiać.  Zdradzę tylko tyle, że pracujemy nad rozwiązaniami, których nie ma jeszcze w Europie. Pozwolą one wszystkim producentom żywności np. mięsa, słodyczy, czy przekąsek na wdrażanie całych serii produktów w opakowaniach z biomasy. Wkrótce przedstawimy efekty większemu audytorium.

Comments are closed.