Warmia na każdą porę

Możliwość komentowania Warmia na każdą porę została wyłączona Ludzie, Miasta

Zamierzacie odpoczywać w Polsce? Kierunek waszej podróży powinien wyznaczać Szlak Świętej Warmii i jego okolic. Niech nazwa nie będzie zmyłką, bo jest to trasa turystyczna. Tu warto wybrać się na chwilę albo trochę dłużej. Złapać oddech na krętych drogach wśród pól i lasów.

Brąswałd. Nad miejscowością dominuje, znajdująca się na wzgórzu, masywna bryła neogotyckiego kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej – Fot. Jolanta Kolinko

Nie od dziś wiadomo, że Warmia jest miła i otwarta na turystę. To miejsce na mapie, z którym z pewnością będzie się trudno rozstać. Oczarują was malownicze tereny, zachwycicie się wspaniałymi zabytkami, poznacie ciekawe historie i wyjątkowych ludzi. Po prostu zakochacie się w tym regionie. To będzie fascynująca podróż po miejscach, w których podleczycie duszę, odpoczniecie od miejskiego zgiełku.

Wrota Warmii w Bałdach symbolizują granicę między Mazurami a Warmią
Fot. arch. Powiat Olsztyński

Wyprawę rozpoczynamy w Bałdach – niewielkiej, oddalonej o 30 minut jazdy od Olsztyna wsi w gminie Purda. Tu znajdują się symboliczne Wrota Warmii, przez które z Warszawy przybywali do swojej diecezji kolejni biskupi warmińscy. Następne są Gietrzwałd, Olsztyn, Głotowo, Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Stoczek Klasztorny, Bisztynek, Reszel, Święta Lipka, Tłokowo, Krosno, Chwalęcin, Pieniężno i Frombork. Szlak kończy się w Braniewie – pierwszej historycznej stolicy regionu.

Na wszystkich 16 przystankach odnajdziemy znane nie tylko w regionie miejsca pielgrzymkowe, sanktuaria, szlaki pątnicze, ale także historyczne obiekty sakralne związane z ciekawą historią biskupstwa warmińskiego oraz różnymi wydarzeniami o charakterze religijnym i historycznym, nie brakuje też legend i barwnych ciekawostek. Uzupełnieniem są Okolice Szlaku Świętej Warmii, z propozycją kolejnych szesnastu ciekawych warmińskich atrakcji.

Baszta Bociania w Dobrym Mieście jest pozostałością po średniowiecznych murach obronnych
Fot. arch. Powiat Olsztyński

Warmia jest piękną krainą historyczno-geograficzną, którą wyróżnia wyjątkowe dziedzictwo kulturalne i walory przyrodnicze. Znana jest z przydrożnych kapliczek, których jest tu ponad 4 tysiące. Mamy lasy pełne dzikiej zwierzyny oraz rezerwaty czystych jezior i rzek. To u nas, na Warmii, większość swojego życia, bo ponad 40 lat, spędził Mikołaj Kopernik.

Gietrzwałd to Polskie Lourdes
Fot. Witold Mierzejewski

To właśnie Warmię wybierał w młodości jako miejsce odpoczynku i rekreacji papież Jan Paweł II, co po latach wspominał z rozrzewnieniem i wdzięcznością, nazywając tę ziemię Świętą Warmią. To doskonałe miejsce dla tych, którzy uciekają od tłoku i zgiełku wielkich miast – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński.

Rasząg. Zamek jak z bajki Disneya
Fot. arch. Powiat Olsztyński

Trudno się z tym nie zgodzić. Tym bardziej, że na malowniczej trasie Szlaku Świętej Warmii można skorzystać z bogatej oferty agroturystycznej i skosztować regionalnej kuchni. A zacząć najlepiej jest od strony internetowej szlakswietejwarmii.pl, którą stworzył Powiat Olsztyński. Zawarte na niej materiały filmowe, mapa i audiobooki pomogą zaplanować krok po kroku wasze warmińskie podróżowanie. Zachęcamy – odkryjcie tajemnice Warmii, bo warto!

Głotowo słynie z Kalwarii Warmińskiej, zbudowanej na wzór jerozolimskiej
Fot. arch. Powiat Olsztyński
Ratusz w Olsztynku Fot. arch. Powiat Olsztyński

W Ratuszu w Olsztynku znajduje się Multimedialne Muzeum Obozu Jenieckiego Stalag IB i Historii Olsztynka. Upamiętnia ono istnienie w pobliskim Królikowie w czasie II wojny światowej jednego z największych obozów jenieckich w Europie Wschodniej.

Symbolem Warmii są kapliczki. Można je spotkać w różnych miejscach
Fot. Jolanta Kolinko

……………………………………………….
Znajdziecie nas w sieci
Szlakswietejwarmii.pl
Facebook.com/groups/szlakswietejwarmii
Powiat-olsztynski.pl
Facebook.com/powiatolsztynski
Instagram.com/powiatolsztynski

……………………………………………..
Takie przyrodnicze spotkania tylko nad warmińskimi jeziorami
(Łabędź na wodzie) – Fot. Ewa Koniecpolska

Comments are closed.