Toruń jest jednym z najcenniejszych i najczęściej odwiedzanych miast Polski północnej. W mieście narodzin Mikołaja Kopernika znajduje się największa – po Krakowie – liczba autentycznych zabytków sztuki i architektury gotyckiej w Polsce.
Urok gotyckich kamienic i ciasnych brukowanych uliczek, strzeliste wieże średniowiecznych kościołów, monumentalna bryła gotyckiego ratusza, nocna panorama miasta olśniewają każdego, kto po raz pierwszy zawita do Torunia – miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i uznanego za jeden z siedmiu cudów Polski.
Bogato dekorowane fasady domów i dziesiątki spichlerzy zbożowych przypominają o złotych czasach w rozwoju handlu i rzemiosła oraz przynależności Torunia do Związku Miast Hanzeatyckich. Rozwojowi średniowiecznego grodu sprzyjało dogodne położenie nad Wisłą: 200 km od Gdańska i 150 km od Poznania, na skrzyżowaniu europejskich szlaków handlowych. Toruńska starówka to dawne, założone przez Krzyżaków miasto, które swoją wielkością i znaczeniem wybiegło daleko poza projekty swoich pierwszych budowniczych. Dzięki korzystnemu położeniu nad brzegiem spławnej Wisły i w wyniku starań jego mieszkańców rozrosło się w XIII i XIV w. w potężny ośrodek. Bogate miasto konkurowało w dalekim handlu z takimi europejskimi potęgami, jak Lubeka, Hamburg i Brugia. Okres średniowiecznej świetności Torunia nie powtórzył się już nigdy potem, ale jego świadectwem pozostała do dzisiaj prawie niezmieniona przestrzeń starówki, ocalała mimo wojen, wzbogacona przez stulecia stylowymi budowlami, wpisującymi się w niepowtarzalny klimat miasta. Mimo upływu czasu gotyk jest tu wciąż „na dotyk” i dominuje w architekturze i sztuce starego Torunia.
19 lutego 1473 r. w Toruniu przyszedł na świat astronom Mikołaj Kopernik. W domu jego urodzenia znajduje się dzisiaj muzeum, w którym można obejrzeć stare dzieła naukowe, drewniane przyrządy astronomiczne oraz makietę miasta z czasów Kopernika. Do dzisiaj w pobliskiej katedrze śś. Janów znajduje się chrzcielnica, przy której nadano mu imię. Torunianie wystawili mu również w samym centrum starówki okazały pomnik. Na granitowym cokole widnieje napis łaciński: “Nicolaus Copernicus Thorunensis Terrae motor, Solis Caelique stator” (“Mikołaj Kopernik torunianin, poruszył Ziemię, wstrzymał Słońce i niebiosa”). Tradycja związana z astronomem to także noszący jego imię Uniwersytet Mikołaja Kopernika.
Jak przystało na miasto Kopernika, Toruń ma także znakomite Planetarium – najnowocześniej wyposażone w Polsce. Wyświetlane w nim seanse popularnonaukowe ogląda rocznie ponad 200 tys. osób. Natomiast prawdziwe, międzynarodowe badania naukowe kosmosu, w oparciu o ogromne radioteleskopy, prowadzi uniwersyteckie obserwatorium astronomiczne w Piwnicach koło Torunia, udostępnione do zwiedzania po wcześniejszym zgłoszeniu.
Szczególną magię Toruń roztacza wieczorem, gdy zapalają się światła staromiejskich latarni, a kawiarenki, puby i restauracje wokół rynku do późnych godzin wypełniają się gwarem tysięcy gości. Lampka wina sączona w scenerii oryginalnych, średniowiecznych budynków pozwala wyobraźni przenieść się w XIII wiek, gdy miastem władali jego założyciele i patrycjusze. Nocna panorama toruńskiej starówki ze statku spacerowego pływającego po Wiśle to widok wzbudzający zachwyt turystów z całego świata.
Obowiązkowo trzeba w Toruniu spróbować pierników. Te korzenne ciasteczka w różnych kształtach i gatunkach wypiekane są tutaj od XIV wieku. A najsłynniejsze z nich to oblane czekoladą małe „katarzynki”. Według jednej z wielu legend wymyślił je piekarz zakochany w pięknej toruniance Katarzynie. Warto wspomnieć, że od czerwca 2015 r. działa Muzeum Toruńskiego Piernika, które zostało urządzone w byłej XIX-wiecznej fabryce pierników należącej do rodziny Weese. To nowoczesna placówka skupiająca w jednym miejscu tradycje europejskiego piernikarstwa. Na wielu ekspozycjach, w tym także interaktywnych, odkryć można tajemnicę najbardziej rozpoznawalnego produktu, będącego symbolem miasta od ponad 600 lat. Nie będzie zawiedziony ten, kto sam zechce wypiec własne pierniki, gdyż każdego dnia, co godzinę odbywają się warsztaty wykorzystujące tradycyjne przepisy.
Prestiż miasta urodzenia Kopernika, uroda architektury, panujący tu spokój, obfitość zieleni i bogata oferta kulturalna sprawia, że Toruń jest chętnie wybierany jako miejsce studiów. Na noszącym imię astronoma Uniwersytecie Mikołaja Kopernika studiuje blisko 27 tysięcy osób.
W rankingach polskich szkół wyższych toruńska Alma Mater tradycyjnie plasuje się w pierwszej piątce uniwersytetów. To największa uczelnia w północnej Polsce, oferująca dziś na 17 wydziałach 92 kierunki studiów (od nauk ścisłych i nauk o ziemi – po specjalności filologiczne i medyczne). Studentów przyciąga do Torunia nowoczesna baza dydaktyczna, rozbudowane zaplecze akademickie i stosunkowo niskie koszty utrzymania. W mieście działają także inne uczelnie: Wyższa Szkoła Bankowa, Kolegium Jagiellońskie, Wyższe Seminarium Duchowne, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej oraz Wyższa Szkoła Filologii Hebrajskiej. To sprawia, że pomimo zabytkowego charakteru Toruń emanuje klimatem młodości. Studencka brać wypełnia liczne w mieście puby, kluby studenckie i dyskoteki, stanowi też najwierniejszą widownię odbywających się imprez i licznych festiwali.
Toruń to również wielkie inwestycje w infrastrukturę drogową (most gen. Elżbiety Zawackiej, Trasa Średnicowa), sportową (Motoarena, Arena Toruń), kulturalną (CKK Jordanki), popularnonaukową (Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”) oraz biurową (Kościuszko Business Point). Dzięki nim miasto z roku na rok zmienia swoje oblicze w miejsce atrakcyjne dla inwestorów, turystów i samych mieszkańców.
Nowy obiekt na kulturalnej mapie Polski – Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki.
Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki to 22.000 m2 wyjątkowej architektury zlokalizowanej w samym sercu Torunia, w bliskim sąsiedztwie Starego Miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wielofunkcyjność i modularność obiektu umożliwia organizowanie nawet najśmielszych wydarzeń kulturalnych – dużych koncertów symfonicznych i muzyki popularnej, przedstawień teatralnych i operowych. Będzie to również nowa siedziba Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Topografia obiektu i nowoczesne rozwiązania umożliwią organizację dużych konferencji, kongresów i targów. Budynek Centrum mieści salę koncertową (1012 m2 dla 882 widzów) oraz salę kameralną (315m2 dla 278 widzów), które mogą być ze sobą połączone. Dzięki wykorzystaniu mobilnych widowni w obu salach, mogą odbywać się zarówno imprezy na płaskiej podłodze, tj. bale, targi, prezentacje samochodów, jak i w konfiguracji teatralnej. Akustyka sali koncertowej może być dostosowywana do typu wydarzenia muzycznego dzięki systemowi mobilnych sufitów, zaś sala kameralna jest wyposażona w system kinowy 3D. Ponadto Centrum posiada trzy modularne sale konferencyjne, restaurację, profesjonalny press room, studio nagrań i podziemny parking dla 185 samochodów.
Światowej sławy architekt Fernando Menis zaprojektował budynek, którego wyjątkowa bryła i nowoczesne rozwiązania z zakresu akustyki i kształtowania powierzchni widowni doskonale łączą wartości estetyczne z funkcjonalnymi. Fernando Menis zainspirowany średniowieczną architekturą Torunia, w swojej koncepcji postanowił połączyć cegłę, jako materiał nawiązujący do historii miasta i beton, który ma odzwierciedlać jego nowoczesną stronę. Budynek Centrum stanowi czteromodułową – rzeźbiarską bryłę zatopioną w zieleni.
Jesienią 2010 roku na Światowym Festiwalu Architektury (WAF) w Barcelonie budynek Centrum został wybrany najlepszym projektem kulturalnym przyszłości. Architektura budynku stanowi harmonijną fuzję współczesnych trendów z historycznym dziedzictwem Torunia. Ceglane wnętrze nawiązuje do gotyckiej architektury Starego Miasta, zaś jasny, niemalże biały beton pokrywa fasadę budynku, który jest wtopiony w otaczającą go zieleń.
Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki zostanie otworzone w grudniu 2015 r. Program imprez otwarcia będzie bardzo bogaty, zostanie zainaugurowany koncertem IX Symfonii Ludwiga van Beethovena w wykonaniu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej wraz z toruńskimi chórami – 12 grudnia. A już 14 grudnia da koncert Goran Bregović, dzień później na scenie CKK Jordanki zagości królowa angielskiego popu Lisa Stansfield, a 16 grudnia odbędzie się akustyczny koncert zespołu HEY.
Arena Toruń
10 sierpnia 2014 roku nastąpiło oficjalne otwarcie Areny Toruń. Dzięki przyjętym parametrom, obiekt przy ul. Bema w Toruniu jest jedyną w Polsce halą sportową przygotowaną do rozgrywania pełnego programu dyscyplin lekkoatletycznych w zawodach międzynarodowych.
Budynek ma formę masywnego prostopadłościanu, podciętego od dołu, co dodaje mu lekkości. Parter jest prawie całkowicie przeszklony. Detalem, który wzbogaca kształt kostki, jest system energooszczędnego oświetlenia punktowego LED zastosowany na fasadzie obiektu, który umożliwia wyświetlanie komunikatów dla osób znajdujących się na zewnątrz.
Toruńska hala przy ul. Bema w Toruniu jest obiektem wielofunkcyjnym o charakterze sportowo-widowiskowym. Podstawową funkcją jest lekkoatletyka. Zaprojektowano 6-cio torową bieżnię o długości 200 metrów, z pełnym programem halowych dyscyplin lekkoatletycznych oraz bieżnię treningową, co umożliwia organizowanie imprez na najwyższym światowym poziomie. Dzięki przyjętym rozwiązaniom, takim jak dodatkowa sala, szatnie spełniające różnorodne wymogi, ilość miejsc na trybunach, możliwość transmisji telewizyjnych, obiekt może również gościć turnieje o randze międzynarodowej w dyscyplinach gier zespołowych.
Oprócz areny głównej w hali są również dodatkowe funkcje o charakterze sportowym: sala treningowa o wymiarach boiska do piłki ręcznej, siatkówki, koszykówki i tenisa wraz ze ścianką wspinaczkową, sala sztuk walki, siłownia, sala do tenisa stołowego, szatnie i sanitariaty dostosowane do wytycznych poszczególnych federacji sportowych, ambulatorium, gabinet antydopingowy i gabinety odnowy biologicznej. Zaprojektowano także ściankę wspinaczkową co dodatkowo urozmaica atrakcyjność obiektu i pozwala na organizowanie rozgrywek w dodatkowych konkurencjach sportowych.
W Arenie organizowane są imprezy widowiskowe takie jak Musical Metro, Polska Noc Kabaretowa, Balet Igora Moisijewa, a także koncerty: Budki Suflera, Perfect, Teresy Werner czy Modern Talking i liczne imprezy sportowe takie jak: 59. Halowe Mistrzostwa Polski Seniorów w Lekkiej Atletyce, X Halowe Mistrzostwa Europy Weteranów w Lekkiej Atletyce czy Memoriał im. Huberta Jerzego Wagnera w siatkówce.
Arena Toruń posiada również zaplecze hotelowe w postaci Hotelu Meeting, który oferuje 54 miejsca noclegowe w pokojach jedno i dwuosobowych oraz pokojach typu de lux o podwyższonym standardzie, ponadto przystosowanych dla osób niepełnosprawnych. Każdy z pokoi posiada klimatyzację, nowoczesną łazienkę, telewizor jakości HD wraz z dostępem do szerokiej gamy programów, DVD oraz Internet bezprzewodowy. Do dyspozycji gości są 2 sale konferencyjne, każda o powierzchni 130m2, a także przestronny parking podziemny oraz parking zewnętrzny (wraz z miejscami dla autobusów).
Więcej informacji na: www.jordanki.torun.pl