Poświęcony twórczości Wojciecha Kilara, odbył się w dniach 10 – 17 sierpnia 2014 r. w trzech miastach województwa zachodniopomorskiego: Szczecinie, Trzęsaczu i Świnoujściu.
Zanim jednak zabrzmiała muzyka na Zamku Książąt Pomorskich odbył się wernisaż pt. „WOJCIECH KILAR – teraz, teraz, teraz i… amen”. Wystawa fotografii Zdzisława Sowińskiego powstała dzięki długoletniej przyjaźni obu twórców. Autor podjął się próby pokazania Kompozytora w miejscach jemu najbliższych, a więc na Jasnej Górze, gdzie czerpał inspiracje do swojej twórczości i życiowych wyborów oraz w rodzinnym domu w Katowicach. Wiele zdjęć ma charakter bardzo intymny.
W tej scenerii Marek Tałasiewicz, wojewoda zachodniopomorski wręczył przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczenia, wyróżnienia i dyplomy m.in. dyrektorowi artystycznemu i pomysłodawcy festiwalu Bohdanowi Boguszewskiemu Srebrny Medal Gloria Artis. Dyrektor podczas uroczystej mszy w bazylice archikatedralnej św. Jakuba w Szczecinie otrzymał także z rąk Ks. abp. Andrzeja Dzięgi Wielki Order Św. Ottona z Bambergu. Wieczorem w tym samym miejscu odbył się koncert inaugurujący X festiwalu. Orkiestrą i czterema chórami dyrygował maestro Boguszewski. Wspaniałą atmosferę stworzyły piękne głosy: Joanny Tylkowskiej-Drożdż, Hanny Hozer i Leszka Skrli, a ponad komplet zgromadzona publiczność nagrodziła wykonawców owacjami na stojąco i tak już było do końca festiwalu.
Na kolejnych koncertach, odbywających się w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Trzęsaczu także przy nadkompletach słuchaczy, nie milkły oklaski. Świadczy to o ogromnym zainteresowaniu festiwalem, a także świetnym doborze wykonawców. Każdy z nich to gwiazda w dziedzinie muzyki, którą wykonuje, a jednocześnie w wielu przypadkach prawdziwe odkrycie dla przybyłych. Adam Makowicz, zaskakujący wspólny występ Konstantego Andrzeja Kulki i jego córki Gaby, rewelacyjny Racher Saxophon Quartett saksofonowy to tylko nieliczni z plejady wykonawców.
Wszystkie koncerty prowadziła z prawdziwą brawurą, okraszając je porywającym słowem prof. Halina Lorkowska, wybitny ekspert i znawczyni historii muzyki, która jest rektorem Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.
Warto przypomnieć, że latach ubiegłych na Międzyna-rodowym Festiwalu Muzycznym „Sacrum Non Profanum” rozbrzmiewały kompozycje Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego. W tym roku motywem przewodnim stały się dzieła Wojciecha Kilara, kompozytora, który wielokrotnie tworzył muzykę klasyczną. Szerokiej publiczności jest jednak znany przede wszystkim z muzyki filmowej. Jego utwory usłyszeć możemy w takich produkcjach jak m.in. „Pianista”, „Noce i dnie”, „Dracula”, „Trędowata” czy „Pan Tadeusz”. Te i inne kompozycje można było usłyszeć w ostatnim dniu festiwalu w Świnoujściu. 17 sierpnia w muszli koncertowej zabrzmiały najsłynniejsze dzieła muzyki filmowej skomponowane przez Wojciecha Kilara w wirtuozerskim wykonaniu Kuby Stankiewicza,
a prowadził koncert z równą finezją redaktor Leszek Nowicki, z TVP Polonia.
Warto prześledzić całość na stronie WWW.sacrumnonprofanum.pl i zaplanować w przyszłym roku urlop między 9 a 15 sierpnia, aby móc uczestniczyć w kolejnej jedenastej edycji, poświęconej muzyce Karola Szymanowskiego. Naprawdę warto!
Danuta Hanna Jakubowska
foto: red. Joanna Zachuta