Oblężenie Malborka – lipcowe widowiska plenerowe

Możliwość komentowania Oblężenie Malborka – lipcowe widowiska plenerowe została wyłączona Ludzie, Miasta, Wydarzenia

Oblężenia Malborka

Nowe sceny, więcej konnych, zmiany w warstwie muzycznej – tegoroczne wieczorne inscenizacje Oblężenia Malborka znów z pewnością pozytywnie zaskoczą widzów i przeniosą ich oczami wyobraźni do początku XV wieku, by stali się uczestnikami ważnego wydarzenia w dziejach miasta i Polski. Dwa lipcowe widowiska plenerowe z udziałem ponad stu rekonstruktorów uświetnią dwudziestą, jubileuszową edycję Oblężenie Malborka.

Wielkimi krokami zbliża się jedno z największych wydarzeń historycznych w kraju. Przygotowania do niego trwają od ubiegłego roku, a jednym z pierwszych ustaleń organizatorów była treść scenariusza inscenizacji, które zostaną wystawione na wałach von Plauena. Za ich przebieg po raz czwarty odpowiada reżyser Aleksander Krempeć.

Do scenariusza wprowadziłem zmiany, które na pewno ubarwią i wprowadzą nieco inny nastrój do opowiadanej przez nas historii

– mówi Aleksander Krempeć –

Nie chcę za dużo zdradzać, ale widzowie mogą się spodziewać zupełnie nowych scen, będą też zmiany w warstwie muzyczno-słownej. Te nowości gwarantują, że nasze widowisko nadal będzie wartkie, trzymające w napięciu, ale jednocześnie interesujące merytorycznie.

Wydarzenia z 1410 roku

Oblężenie Malborka nawiązuje do wydarzeń z 1410 roku, gdy od lipca do września stolicę Państwa Krzyżackiego oblegały wojska polsko-litewskie z królem Polski Władysławem Jagiełłą oraz księciem litewskim Witoldem na czele. Było to pokłosiem przegranej przez Krzyżaków bitwy pod Grunwaldem, w konsekwencji której rycerze zakonni musieli wycofać się do Malborka, by bronić swojej stolicy.

To właśnie ten fragment historii Malborka zostanie zrekonstruowany przez ponad dwustu członków bractw rycerskich z całej Polski, w tym około dwudziestu na koniach.

Już na początku widowiska zaplanowaliśmy ciekawą scenę przy udziale konnych. Mogę zdradzić, że odegrają ją członkowie jednej z najlepszych polskich grup kaskaderskich

– mówi reżyser inscenizacji.

Nie zabraknie również artylerii, pirotechniki. Wielkim szczęściem jest to, że możemy zrealizować widowiska o zmroku, to daje nam duży wachlarz możliwości wykorzystania świateł i efektów multimedialnych potrzebnych do utrzymania widza w zaciekawieniu i skupieniu jego uwagi na fabule.

Profesjonaliści na planie

O poziom inscenizacji można być spokojnym także z innego powodu. Dużą część „aktorów” stanowić będą medaliści mistrzostw świata w sportowych walkach rycerskich. A to oznacza, że walki Krzyżaków i wojsk polsko-litewskich na wałach von Plauena będą odtwarzane przez profesjonalistów.

To jeden z wielu atutów malborskich inscenizacji. Ale warto zaznaczyć, że Oblężenie Malborka to nie jest zwykła naparzanka na miecze. Walki były nieodzownym elementem procesu oblegania średniowiecznych miast, ale my chcemy pokazać w tej historii także losy zwykłych ludzi. Wpływ wojen na ich życie. Oblężenie Malborka to spektakl plenerowy, jakich jest mało w Polsce. To wyjątkowe wydarzenie, w którym na pewno warto wziąć udział

– zachęca Aleksander Krempeć.

Rezerwacja biletów

Osoby zainteresowane obejrzeniem inscenizacji historycznych mogą już kupić bilety. Sprzedaż wejściówek odbywa się za pośrednictwem platformy www.eventim.pl.
Ich cena jest uzależniona od miejsca na widowni na wałach von Plauena. Najtańszy bilet kosztuje 15 zł. Można też skorzystać z szeregu ulg.

Zachęcam do jak najszybszej rezerwacji miejsc. Przygotowaliśmy dwa widowiska, które zostaną wystawione w piątek i sobotę, 19 i 20 lipca

– mówi Marta Wróblewska, odpowiedzialna za organizację inscenizacji z ramienia Urzędu Miasta Malborka.

Przygotowaliśmy także niespodziankę. Po zakończeniu obu spektakli odbędzie się duży pokaz fajerwerków, który będzie zwieńczeniem naszego wydarzenia.

Dwa wieczorne widowiska Oblężenia Malborka są realizowane ze środków budżetu miasta Malborka. Powróciły na wały von Plauena w 2016 roku za sprawą burmistrza Marka Charzewskiego. Dzięki wsparciu samorządu, impreza, której głównym organizatorem jest Muzeum Zamkowe w Malborku, przyciąga do miasta jeszcze więcej turystów.

Niespodzianki

Zapraszam do wizyty w Malborku i obejrzenia przygotowywanych inscenizacji historycznych. To bardzo widowiskowe spektakle z efektami pirotechnicznymi, trzymającymi w napięciu walkami, które jednocześnie stanowią interesującą, żywą lekcję historii

– mówi Marek Charzewski, burmistrz Malborka

Inscenizacje są głównymi punktami programu Oblężenia Malborka, ale atrakcji będzie znacznie więcej. Podczas malborskiej imprezy na prawdę można poczuć, jak żyło się ludziom w średniowieczu. Zapraszam na Oblężenie oraz do Malborka pełnego miłych i życzliwych mieszkańców.

Więcej informacji o imprezie można znaleźć na stronie

www.oblezenie.zamek.malbork.pl

Comments are closed.