Gorlice – Miasto Światła

Możliwość komentowania Gorlice – Miasto Światła została wyłączona Miasta, New

Wrota Beskidu Niskiego

Gorlice to malownicze miasto zatopione w zieleni Beskidu Niskiego, na pograniczu polsko-słowackim. Chętnie wraca tu każdy, kogo podczas wędrówek po Ziemi Gorlickiej urzekły krajobrazy, historia i ludzie tego terenu. To także zakątek niezadeptany, gdzie do lokalnych atrakcji nie ustawiają się długie kolejki turystów. Nie brak tu jednak przyrodniczych perełek, cudów architektury, czy pamiątek po wydarzeniach, które na trwałe zagościły na kartach podręczników historii Europy i Świata. Gorlice są miejscem spotkań religii oraz kultur – polskiej, łemkowskiej, żydowskiej. Krajobraz kulturowy od zawsze malowany był różnorodnością, która wpłynęła nie tylko na społeczność, ale także na układ urbanistyczny i architekturę Miasta.

Gorlice Miastem Światła

Prócz bogactwa kulturowego, w głębi okolicznych ziem kryje się też inny, cenny skarb – czarne złoto. Ziemia Gorlicka to kolebka światowego przemysłu naftowego. Od niepamiętnych czasów dolina rzeki Ropy, nad którą położone są Gorlice znana była z obfitych źródeł ropy naftowej. Nie bez powodu Gorlice nazywane są „Miastem Światła” To tutaj, u pierwszych w świecie źródeł bogatych w ropę naftową, w roku 1853 w Gorlicach zamieszkał Ignacy Łukasiewicz, światowej sławy pionier nafciarstwa, farmaceuta i odkrywca. Efektem jego badań i eksperymentów było wydarzenie przełomowe – skonstruowanie pierwszej w świecie ulicznej lampy naftowej, która w 1854 roku rozświetliła miejskie skrzyżowanie oraz dalszą drogę do rozwoju Gorlic, jako kolebki przemysłu naftowego. W Skansenie Przemysłu Naftowego „MAGDALENA” można zobaczyć urządzenia, którymi ponad 100 lat temu wydobywano z ziemi ropę naftową. Skansen został zaprojektowany w sposób, który ma zapewnić jak najwierniejsze odtworzenie historii gorlickiego zagłębia przemysłu naftowego i zachowania jego pamiątek.

Bitwa, która zmieniła losy Europy

Dynamiczny rozwój, brutalnie przerwany został tragicznymi wydarzeniami roku 1915, które odcisnęły swoje piętno na losach Gorlic i ich mieszkańców.
2 maja 1915 r. rozpoczęła się wielka ofensywa wojsk państw centralnych przeciwko armii rosyjskiej. Bitwa pod Gorlicami, zwana „małym Verdun” uznana została za największą na froncie wschodnim – poległo w niej ponad 20 tys. żołnierzy. Przypominają o tym dramacie liczne, przepiękne w swej architekturze żołnierskie cmentarze, gdzie „na wiecznej warcie” spoczęli żołnierze armii austro-węgierskiej, pruskiej i rosyjskiej. W gorlickim Muzeum Regionalnym PTTK obejrzeć można bogatą ekspozycję pamiątek, w tym elementy uzbrojenia i umundurowania oraz interaktywną makietę i gabinet figur woskowych.

Kraina UNESCO

Ewenementem w skali kraju jest fakt, iż na Ziemi Gorlickiej znajduje się aż 5 obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO: kościoły w Binarowej i Sękowej oraz cerkwie w Owczarach, Kwiatoniu i Brunarach.

Owczary

Aktywnie w Beskidzie Niskim

Miłośnicy sportu oraz aktywnego spędzania wolnego czasu z pewnością nie będą się u nas nudzić. Na chętnych czekają trasy rowerowe, wyciągi narciarskie
i trasy biegowe, wczasy w siodle w największej w Europie Stadninie Koni Huculskich „Gładyszów” w Regietowie, żeglowanie lub pływanie na sztucznym zalewie w nieodległej Klimkówce.

Gorlice są miejscem,

gdzie pośród piękna natury, w cieniu łemkowskich cerkwi, drewnianych kościółków i zabytkowych kopanek łatwiej odnaleźć spokój i dostrzec piękno otaczającego świata. Tylko tutaj poczujecie mikroklimat życzliwości i otwartości, a także bliskość natury. Leżące na starym węgierskim trakcie handlowym Miasto przez wieki przyjmowało gościnnie kupców i przyjezdnych. Dzisiaj z taką samą staropolską gościnnością wita każdego turystę.

Do zobaczenia w Gorlicach!

Comments are closed.