Jest takie miejsce gdzie wszystkie dywany są niezmiennie wytwarzane ręcznie metodą tradycyjną, z najlepszej tybetańskiej wełny z owiec wysokogórskich, przędzonej przez doświadczonych i oddanych mistrzów rzemiosła, dokładnie w taki sam sposób, jak odbywało się to przed wiekami. Do produkcji dywanów wykorzystuje się także m.in. pokrzywę himalajską oraz jedwab. Proporcje materiałów mogą być dobierane na indywidualne życzenie klienta, bo wszystkie dywany robione są na zamówienie.
To miejsce, to Tara Couture Rugs – salon ekskluzywnych współczesnych i tradycyjnych dywanów Tybetańskich. Przy produkcji wykorzystywane są wyłącznie tradycyjne metody ręcznego gręplowania, przędzenia wełny, farbowania oraz techniki tkania ręcznego.
Historia firmy sięga ponad 35 lat wstecz. Dla ówczesnego Tybetu to także czas przemian gospodarczych i otwarcie się na turystykę. Pierwsze kroki były niezmiernie trudne. Firma w pierwszym etapie działalności była małym, rodzinnym sklepem z dywanami w zabytkowym mieście Kathmandu. Dziś wysokogatunkowe ręcznie tkane dywany tybetańskie o ciekawym składzie, produkowane są dla dostawców dywanów, a także architektów wnętrz z całego świata.
Współczesne wzornictwo zawdzięczają nie tylko bogatej ofercie własnych projektów, ale także dzięki nietuzinkowej kolekcji wielokrotnie nagradzanych partnerek Emmy Garner i Joanny Michalowicz (znanej jako Asha).
Proces produkcji dywanów Tara Couture składa się z kilku etapów.
Pierwszym etapem w tworzeniu jest gręplowanie. Podobnie jak wszystkie pozostałe techniki stosowane przy produkcji dywanów Tara Couture Rugs, także i ta czynność jest wykonywana wyłącznie ręcznie. Niewielką ilość wełny umieszcza się pomiędzy dwoma łopatkami z metalowymi ząbkami i delikatnie rozczesuje się aż do momentu, gdy włókna zostaną pobieżnie wyrównane. Mimo iż rozwój przemysłu spowodował, że proces rozczesywania wełny i wyrównywania włókien mógłby być z powodzeniem wykonywany maszynowo, spowodowałoby to jednak uszkodzenie włókien. Powstała w wyniku tego przędza byłaby zbyt jednolita. Podczas gręplowania ręcznego cenne włókna są mniej narażone na zużycie, a powstała przędza jest bardzo długa i wyróżnia się surowym, naturalnym wyglądem. „W Tara Couture Rugs uważamy, że jakość przędzy jest zbyt ważną kwestią, aby można było pójść w tym zakresie na kompromis. Dzięki takiemu podejściu jesteśmy w stanie uzyskać ponadprzeciętne wyniki w procesie tworzenia dywanów”.
Drugim etapem tworzenia dywanów jest ręczne przędzenie. Wysoko wykwalifikowani i doświadczeni mistrzowie rzemiosła zasiadają przy prostych, ręcznych, drewnianych kołowrotkach. Pieczołowicie przędzą wełnę wprawną dłonią, pewną stopą oraz przy pomocy bystrego oka. Jest to proces niezmiernie trudny bowiem zachowanie równowagi pomiędzy kołowrotkiem, a ręką wymaga nie lada delikatności. Pozwala jednak na uzyskanie przędzy o bogatej, organicznej strukturze.
Trzecim etapem jest ręczne farbowanie – skomplikowany proces wymagający szerokiej wiedzy, niezbędnej dla osiągnięcia właściwych rezultatów. Jak nakazuje tybetańska tradycja nawoje nieprzetworzonej przędzy są farbowane ręcznie małymi partiami – metoda ta nazywana jest farbowaniem naczyniowym.Zastosowanie metod tradycyjnych powoduje, że ręcznie przędzony materiał charakteryzuje się zróżnicowanym wchłanianiem, co skutkuje efektem znanym jako Abrasz.
Wszystkie dywany Tara Couture są tkane ręcznie – węzeł po węźle. Każdy węzeł to jeden kolorowy punkt we włosiu całego dywanu. Każdy wykonany rząd węzłów jest wbijany do rzędu poprzedniego za pomocą młotka Thowa. Rząd następnie jest przycinany za pomocą niewielkiego noża zwanego Churi, co powoduje uwolnienie pręcika i wyeksponowanie włosia. Po zblokowaniu rzędu nicią wątkową jest on zabezpieczany metalowym gręplem Panja.
Kolej na strzyżenie i wykańczanie. Po zdjęciu utkanego materiału z krosna, dywan jest wyrównywany wielkimi stalowymi nożycami. Proces ten, wbrew pozorom nie należy do łatwych. Opanowanie obsługi tradycyjnych tybetańskich nożyc (znanych jako Jam‑tse) wymaga nie lada cierpliwości. Do przycinania drobniejszych detali używa się mniejszej wersji tych nożyc, za to niezwykle ostrych. Po zakończeniu etapu powierzchownego przycięcia włosia do akcji wkraczają długie spiczaste nożyce. Wykonując umiejętne cięcia pomiędzy różnymi kolorami zwiększają klarowność wzoru.
Po zakończeniu procesu tkania każdy dywan Tara Couture jest delikatnie czyszczony i zmiękczany. Niekiedy, jeśli jest to wymagane, również postarzany dla uwydatnienia patyny i barwy. Podczas etapu utrwalania kolorów nanoszona jest także żywica, dzięki której wełna jest bardziej odporna na plamy. Zastosowanie podczas procesu prania nowoczesnej technologii znacznie podkreśla urok ręcznego wykonania oraz puszystość.
Wszystkie dywany Tara Couture wykańcza się poprzez zastosowanie tradycyjnego tybetańskiego prania, przeprowadzanego przez wykwalifikowanych techników z dbałością o środowisko.
Dywany na zamówienie
Tworzenie dywanów na indywidualne zamówienia jest specjalnością Tara Couture Rugs. Wykonać można własny projekt (wystarczy tylko wysłać zdjęcie, rysunek lub projekt) lub wybrać jeden z wielu wzorów dostępnych na stronie internetowej.
A dzięki bogatej palecie kolorystycznej (ponad 1200 kolorów) o szczegóły można zadbać w najmniejszym stopniu.
Dane teleadresowe
Showroom – Domoteka
- Malborska 41 lokal MS38
03-286 Warszawa
tel. 22 622 07 76
adres email:
info@taracouturerugs.com
I seriously love your website.. Pleasant colors
& theme. Did you develop this web site yourself?
Please reply back as I’m hoping to create my very own website and would like
to find out where you got this from or exactly what the theme is named.
Appreciate it!
Superb post but I was wondering if you could write a litte more on this topic? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit further. Kudos!
What’s Happening i am new to this, I stumbled upon this I have found It positively helpful and it has helped me out loads. I am hoping to give a contribution & assist different users like its aided me. Good job.