W Ambasadzie ChRL

Możliwość komentowania W Ambasadzie ChRL została wyłączona New, Wydarzenia

„Dla przypomnienia”

               W dniu 10 lutego br. w Ambasadzie ChRL w Warszawie odbyło się spotkanie Ambasadora Liu Guangyuan z przedstawicielami polskich mediów. Strona chińska zaprezentowała rzeczowy program wyjścia z epidemii koronawirusa, nękającego  chińskie społeczeństwo. Jego Ekscelencja stwierdził, że szczyt zachorowalności wystąpi pod koniec miesiąca lutego, zaś już od połowy marca wirus powinien zanikać. Jednocześnie pokazano film unaoczniający ogromny wysiłek społeczeństwa chińskiego w walce z chorobą. Zgromadzeni ze zdumieniem obserwowali, w jaki sposób rząd chiński zareagował na tragedię.

               Na ulice miast wyjechały tysiące pojazdów rozpylających środki zwalczające zarazki chorobowe, wszyscy mieszkańcy terenów zagrożonych otrzymali maseczki ochronne  – na koszt państwa. Zdalnie sterowane pojazdy odkażały różnorakie wnętrza w galeriach handlowych, w fabrykach, w urzędach, na lotniskach, na dworcach. Służby miejskie, administracje domów, administracje biurowców i hoteli wyposażone zostały przez rząd ChRl w specjalne kombinezony ochronne. Osoby w nie ubrane non stop odkażały wszystkie windy i szyby komunikacyjne, klatki schodowe, wszelakiego rodzaju miejsca, w których pojawić się mogli ludzie. Przy wejściu do każdego sklepu, na każdej stacji benzynowej, w każdym  autobusie i w każdym wagonie metra zainstalowano monitory, w których po przejrzeniu się uzyskiwano natychmiastową informację o wysokości temperatury ciała. W trybie natychmiastowym wybudowano specjalne szpitale, przeznaczone wyłącznie dla pacjentów chorych na koronawirusa.

               Perfekcja wykazana przez władze ChRL wzbudziła powszechny aplauz. Wszyscy zebrani, bez względu na to, jakie redakcje i jaki światopogląd  reprezentują, wyrazili zdecydowane poparcie dla prowadzonej przez społeczeństwo chińskie walki ze śmiertelnym zagrożeniem. Podpisywano listy poparcia i deklaracje.

Udział w  spotkaniu wzięli również reprezentanci ELIT: Beata Razmuk i Marek Lipniak.

               Obecni na miejscu przedstawiciele polskich przedsiębiorców poinformowali, że nasze firmy, nawet te najmniejsze, jednoosobowe, organizują już pomoc materialną, przekazywaną do Chin. Przedsiębiorcy polscy przyłączyli się do słów poparcia dla narodu chińskiego, płynących ze strony polskich mediów. Wyrazili podziw dla działań podejmowanych przez społeczeństwo i władze ChRL w walce z tragedią.

               Pan Ambasador podziękował zebranym za udzielone wsparcie i bardzo mocno akcentowane dowody uznania. Powiedział, że Chiny nigdy nie zapomną  dowodów przyjaźni i wsparcia.

               Minęło zaledwie 5 tygodni i oto Polska znalazła się w sercu pandemii. Widzimy naocznie w jaki sposób polskie władze przygotowały się do jej zwalczenia. W pamięci mamy świeże przecież wrażenia z doświadczeń chińskich i możemy porównywać. Wystarczy również skorzystać z Internetu.

              Pocieszeniem dla nas jest fakt, że zdecydowane poparcie i współczucie wyrażane przez polskie społeczeństwo, którego reprezentantem byliśmy wówczas między innymi my, zaowocowało tym, że Chińczycy, pomni swojej deklaracji, będą przysyłali do Polski znaczące środki materialne do walki z chorobą.

            A i Unia Europejska nie pozostawia nas w samotności, widząc stan polskiej służby zdrowia i dotychczasową działalność polskiego rządu, przekazuje nam miliardy EURO. Otrzymamy największe środki w Europie. Najbogatsze państwa Unii uzyskają do walki z pandemią znikomą część tych środków, ponieważ mają własne możliwości z tytułu oszczędnego gospodarowania finansami publicznymi.

Warszawa, dnia 18 marca 2020 r.

Comments are closed.