W Ambasadzie ChRL

Możliwość komentowania W Ambasadzie ChRL została wyłączona New, Wydarzenia

„Dla przypomnienia”

 W dniu 10 lutego br. w Ambasadzie ChRL w Warszawie odbyło się spotkanie Ambasadora Liu Guangyuan z przedstawicielami polskich mediów.
Strona chińska zaprezentowała rzeczowy program wyjścia z epidemii koronawirusa, nękającego chińskie społeczeństwo. Jego Ekscelencja stwierdził, że szczyt zachorowalności wystąpi pod koniec miesiąca lutego, zaś już od połowy marca wirus powinien zanikać. Jednocześnie pokazano film, unaoczniający ogromny wysiłek społeczeństwa chińskiego w walce z chorobą. Zgromadzeni ze zdumieniem obserwowali, w jaki sposób rząd chiński zareagował na tragedię.               

Na ulice miast wyjechały tysiące pojazdów, rozpylających środki zwalczające zarazki chorobowe, wszyscy mieszkańcy terenów zagrożonych otrzymali maseczki ochronne  – na koszt państwa. Zdalnie sterowane pojazdy odkażały różnorakie wnętrza w galeriach handlowych, w fabrykach, w urzędach, na lotniskach, na dworcach. Służby miejskie, administracje domów, administracje biurowców i hoteli wyposażone zostały w specjalne kombinezony ochronne. Osoby w nie ubrane non stop odkażały windy i szyby komunikacyjne, klatki schodowe, wszelakiego rodzaju miejsca, w których pojawić się mogli ludzie. Przy wejściu do każdego sklepu, na każdej stacji benzynowej, w każdym  autobusie, w każdym wagonie metra zainstalowano monitory, a na ich ekranach, po przejrzeniu się, uzyskiwano natychmiastową informację o wysokości temperatury ciała. W trybie natychmiastowym wybudowano specjalne szpitale, przeznaczone wyłącznie dla pacjentów chorych na koronawirusa.               

Perfekcja wykazana przez władze ChRL wzbudziła powszechny podziw. Wszyscy zebrani, bez względu na to, jakie redakcje i jaki światopogląd  reprezentują, wyrazili zdecydowane poparcie dla prowadzonej przez społeczeństwo chińskie walki ze śmiertelnym zagrożeniem.

Udział w  spotkaniu wzięli również nasi reprezentanci: Beata Razmuk i Marek Lipniak.

Obecni na miejscu przedstawiciele polskich przedsiębiorców poinformowali, że polskie firmy, nawet najmniejsze, organizują już pomoc przekazywaną do Chin. Przyłączyli się do opinii wygłaszanych ze strony polskich mediów.               

Pan Ambasador podziękował zebranym za udzielone wsparcie i mocno akcentowane uznanie. Powiedział, że Chiny nigdy nie zapomną dowodów przyjaźni i solidarności.               

Minęło zaledwie 5 tygodni i oto Polska znalazła się w sercu pandemii.
W pamięci mamy świeże wrażenia z chińskich doświadczeń  i możemy do nich nawiązywać. Wystarczy jedynie skorzystać z Internetu.             

Niezmiernie istotnym dla nas jest fakt, że słowa poparcia i współczucia, wyrażane przez polskie społeczeństwo, którego reprezentantem byliśmy wówczas między innymi my, zaowocowało tym, że Chińczycy, pomni swojej deklaracji, będą przysyłali do Polski środki materialne do walki z pandemią.             

Unia Europejska również nie pozostawiła nas bez pomocy, przekazuje miliardy EURO, otrzymamy największe w Europie fundusze do walki z epidemią. Najbogatsze państwa Unii uzyskają na zwalczanie zarazy znikomą część tych środków.

Warszawa, dnia 18 marca 2020 r.

Comments are closed.