Sztuka zaklęta w hafcie z obrazów Mistrza Józefa Wilkonia.

Możliwość komentowania Sztuka zaklęta w hafcie z obrazów Mistrza Józefa Wilkonia. została wyłączona Ludzie, Sztuka

„Baśń o rumaku zaklętym”Józefa Wilkonia na hour kimonach w interpretacji Anny Katarzyny Borowczak.

W jaki sposób zrodził się pomysł stworzenia art kimon?

To był listopadowy wieczór, kiedy wspólnie z Józefem Wilkoniem siedzieliśmy przy stole, w jego kuchni (gdzie zwykle przyjmuje gości) i rozmawialiśmy o planach na ten rok i organizacji wystawy o tematyce arabskiej. Wybrałam 10 prac w tym kilka prac, które postanowiłam użyć nie do wystawy, ale użyć w sztuce użytkowej.

Prace zostały wybrane,  a wystawa odroczona, zaś  od listopada 2019 tworzone są istne dzieła sztuki.

Przeniesione obrazy artysty na hour kimona, tworząc dzieło sztuki użytkowej, ponieważ strój japoński jest dwustronny i posiada kieszonkę.

Do tworzenia kolekcji wybrałam szlachetne, luksusowe i drogie materiały, jakim jest na przykład włoska wełna, jedwab na wiskozie, wełna z lekką domieszkąelastanu oraz jedwabną satynę oraz satynę i najwyższej jakości jedwabie.

Kimona są dwustronne i do każdego modelu używamy od 6-8 metrów materiału.

Oba materiały muszą pasować do siebie kolorystycznie, współgrać,  „pracować” ze sobą i reszta pracy to były próby naniesienia obrazu na jedną z części materiału.

Nadruk okazał się niewystarczająco piękny i nie zachwycał, stąd zastosowałam technikę pracy ręcznej, połączonej z pracą designera i maszyny, i własnoręcznego doboru kolorów nici, przeniesienia obrazu Wilkonia na materiał.

Pierwszy haft i model pt. „Harem” to 13 kolorów różnych nici, powiększyłam rysunek i postanowiłam umieścić go na plecach kimona, by po przewróceniu na drugą stronę ukryć obraz w środku kimona.

Zabawne.

Mamy zatem wersję ciemną, elegancką, wykończoną kieszonką z obszyciem czerwienią satynową i wnętrze kimona z wyhaftowanym obrazem Józefa Wilkonia.

Od czerwca 2020 zostałam beneficjentką stypendium „Kultura w Sieci” sztuki wizualne Ministerstwo Kultury i Sztuki i Dziedzictwa Narodowego i do tej pory powstało już 5 modeli art kimon, dwustronnych, każdy z inną pracą Mistrza Józefa Wilkonia.

24.01.2020 – WARSZAWA – WORLD ART B ANNA KATARZYNA BOROWCZAK
FOT. BRUNO FIDRYCH +48 600 83 82 82

Każdy proces tworzenia modelu to żmudna,ale twórcza praca, i od projektu do pełnej realizacji jednej sztuki potrzebujemy często 1- 1,5 miesiąca, a przy braku odpowiednich materiałów często 2 miesiące.

„Harem” to pierwsze „dziecko”  jako  dzieło obrazu Józefa Wilkonia, w reinterpretacji Anny Katarzyny Borowczak, jako rozwinięcie i dopowiedzenie w plastycznej formie i narracji słów Leśmiana.

Ostatnie zaś to „Zbóje” z klecht sezamowych Ali Baby, którzy na cudownym jakościowo jedwabiu (tzw. szantungu) w połączeniu z ciemną włoską wełną zachęca nie tylko do podziwiania, ale wskazuje, że japońskie, męskie kimono może stać się strojem użytkowych dla każdego, zarówno dla Pań, jak i dla Panów.

Dzieła Józefa Wilkonia, stworzone jako rozwinięcie, dopowiedzenie w plastycznej formie, towarzyszenie narracji słowa Leśmiana, w projekcie Anny Katarzyny Borowczak same stają się kanwą do stworzenia równoległego, wyobrażonego świata.

Kolekcja jest swoistym rodzajem dialogu artystki z twórczością Józefa Wilkonia. Łączymy obraz i sztukę użytkową, co przyczyni się do upowszechnienia kultury, sztuki oraz wiedzy o polskim wzornictwie.

Projekt obejmuje sztukę wplecioną w modę, co sprawia, że ubranie wyjściowe staje się dziełem sztuki, tym bardziej, że zastosowano najwyższej jakości materiały włoskie: jedwab na tkanej bawełnie,  inny gatunek jedwabiu ( szentung ), satynę jedwabną, wełnę włoską. Na jedwabiu lub na satynie wykonany jest haft z obrazu artysty Józefa Wilkonia.

Jeden z projektów, dwustronnego kimona na licencji Józefa Wilkonia z Wilkiem Wschodnim – był prezentowany na pierwszej Aukcji Sztuki Współczesnej dla Kolekcjonerów ( od 7 czerwca do 16 czerwca, 2020 na portalu artinfo.pl ) i planowana jest prezentacja ostatniego modelu na kolejnej aukcji Sztuki Współczesnej ( 3  pazdziernika 2020 ) rowniez dzięki posrednictwo portalu internetowego Artinfo.pl, gdzie przyzwyczaja się widza, iż  dzieła sztuki mogą zaistnieć jako sztuka użytkowa, luksosowychtekstylii.

24.01.2020 – WARSZAWA – WORLD ART B ANNA KATARZYNA BOROWCZAK
FOT. BRUNO FIDRYCH +48 600 83 82 82

Do tej pory spotykaliśmy sztukę na porcelanie, jedwabnych poszetkach, chustach, sukienkach, zaś nikt nie wykonywał haftów dzieł sztuki na kimonach.

Unikatowy projekt  Anny Katarzyny Borowczak jest zastrzeżony przez artystów i wierzymy, że stanie się kanwą  do stworzenia ….????

Art kimono to dialog artystki z twórczością, światowej sławy Józefa Wilkonia i próbą wprowadzenia hour kimon do polskiej mody.

24.01.2020 – WARSZAWA – WORLD ART B ANNA KATARZYNA BOROWCZAK
FOT. BRUNO FIDRYCH +48 600 83 82 82

Minimalizm stylizacji kimon połączony jest z barwą, grą tekstu prosto z bajek arabskich, które ilustrował Wilkoń.

Modne kieszonki, obecne po obu stronach kimon wyraźnie wskazują, że można je założyć do teatru, restauracji czy też na przyjęcie i na pewno strój użytkowy z limitowaną edycja stanie się unikalnym, luksusowym ubiorem na specjalne wyjścia.

www.worldartb.eu

                                                                                  Anna Katarzyna Borowczak

Niezależny Marszand
Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Comments are closed.