Sztuka zaklęta w hafcie z obrazów Mistrza Józefa Wilkonia

Możliwość komentowania Sztuka zaklęta w hafcie z obrazów Mistrza Józefa Wilkonia została wyłączona Ludzie

“Baśń o rumaku zaklętym” Józefa Wilkonia na hour art kimonach w interpretacji Anny Katarzyny Borowczak.

W jaki sposób zrodził się pomysł stworzenia art kimon?

To był listopadowy wieczór, kiedy wspólnie z Józefem Wilkoniem siedzieliśmy przy stole kuchennym (gdzie Mistrz zwykle przyjmuje gości i rozmawia ) i rozmawialiśmy o planach na ten rok i organizacji wystawy o tematyce arabskiej.
W czasie poszukiwań wybrałam 10 prac Mistrza Wilkonia,  w tym kilka prac, które postanowiłam użyć nie do celów wystawy, ale użyć w sztuce użytkowej.

Prace zostały wybrane,  a wystawa prac Mistrza odroczona, zaś od listopada 2019 tworzone są istne dzieła sztuki użytkowej – przeniesione obrazy artysty Wilkonia na hour art kimona ( autorski strój japoński jest dwustronny i posiada kieszonkę).

Do tworzenia kolekcji wybrałam szlachetne, luksusowe i drogie materiały, jakim jest na przykład luksusowa włoska wełna, jedwab na wiskozie, jedwab ( szentung ), jedwabna satyna, lejąca, wysokiej jakości wełna z lekką domieszką elastanu.

Art kimona są dwustronne i do każdego modelu używamy od aż 6-8 metrów materiałów. Do każdej strony używamy dwóch różnych rodzajów materiału ( zewnętrzny i wewnętrzny z art haftem obrazu przeniesionego z ilustracji Józefa Wilkonia ). Oba materiały muszą pasować do siebie kolorystycznie, współgrać,  “pracować” ze sobą i reszta pracy to  próby naniesienia obrazu na jedną z części materiału w postaci haftu.

Pierwsze próby to był nadruk ilustracji, który okazał się niewystarczająco piękny i nie zachwycał, stąd zastosowałam technikę pracy ręcznej, połączonej z pracą designera i maszyny i własnoręcznej pracy przeniesienia obrazu Wilkonia na materiał.

Pierwszy haft jaki powstał to model pt. ” Harem” –  13 kolorów różnych nici. Powiększyłam rysunek z “Klecht Sezamowych” Leśmiana i pięknej sceny Księżniczki i Szacha, prowadzonego do Haremu.

Haft  na czerwonej satynie jedwabnej umieściłam na plecach kimona, by po przewróceniu na drugą stronę ukryć obraz w środku kimona.

Zabawne. Dwa w jednym.

Mamy zatem wersję ciemną, elegancką, wykończoną kieszonką z obszyciem czerwienią satynową i wnętrze kimona z wyhaftowanym obrazem Józefa Wilkonia.

Od czerwca 2020 roku zostałam beneficjentką stypendium “Kultura w Sieci” sztuki wizualne Ministerstwo Kultury i Sztuki i Dziedzictwa Narodowego i do tej pory powstało już 5 modeli art kimon, dwustronnych, każdy z inną pracą Mistrza Józefa Wilkonia.

Każdy proces tworzenia modelu to żmudna, ale twórcza praca. Od projektu do pełnej realizacji jednej sztuki potrzebujemy często 1- 1,5 miesiąca, a przy braku odpowiednich materiałów często 2 miesiące.

“Harem” to pierwsze “dziecko”  jako  dzieło obrazu Józefa Wilkonia, w reintrepretacji Anny Katarzyny Borowczak, jako rozwinięcie i dopowiedzenie w plastycznej formie i narracji słów Leśmiana.

Jeden z ostatnich modeli art Kimon to “Zbóje” z klecht sezamowych Ali Baby, którzy na cudownym jakościowo jedwabiu ( tzw. szentungu ), w połączeniu z ciemną włoską wełną zachęca nie tylko do podziwiu, ale wskazuje, że japońskie, męskie kimono może stać się unisexowym strojem użytkowych dla każdego, zarówno dla Pań, jak i dla Panów.

Dzieła Józefa Wilkonia, stworzone jako rozwinięcie, dopowiedzenie w plastycznej formie, towarzyszenie narracji słowa Leśmiana, w projekcie Anny Katarzyny Borowczak same stają się kanwą do stworzenia równoległego, wyobrażonego świata.

Kolekcja jest swoistym rodzajem dialogu artystki z twórczością Józefa Wilkonia. Łączymy obraz i sztukę użytkową, co przyczyni się do upowszechnienia kultury, sztuki oraz wiedzy o polskim wzornictwie.

Projekt obejmuje sztukę wplecioną w modę, co sprawia, że ubranie wyjściowe staje się dziełem sztuki, tym bardziej, że zastosowano najwyższej jakości materiały włoskie: jedwab na tkanej bawełnie,  inny gatunek jedwabiu ( szentung ), satynę jedwabną, wełnę włoską. Na jedwabiu lub na satynie wykonany jest haft z obrazu artysty Józefa Wilkonia.

Jeden z projektów, dwustronnego kimona na licencji Józefa Wilkonia z Wilkiem Wschodnim – był prezentowany na pierwszej Aukcji Sztuki Współczesnej dla Kolekcjonerów ( od 7 czerwca do 16 czerwca, 2020 na portalu artinfo.pl ) i planowana jest prezentacja innego modelu, na kolejnej aukcji Sztuki Współczesnej ( 3  października 2020 r. ) również dzięki pośrednictwu portalu internetowego Artinfo.pl, gdzie przyzwyczaja się widza, iż dzieła sztuki mogą zaistnieć jako sztuka użytkowa, luksusowych tekstyliów.

Do tej pory spotykaliśmy sztukę na porcelanie, jedwabnych poszetkach, chustach, sukienkach, zaś nikt nie wykonywał haftów dzieł sztuki na kimonach.

Unikatowy, autorski projekt  Anny Katarzyny Borowczak jest zastrzeżony przez obu artystów i  Fundację im Arka Wilkonia i wierzymy, że stanie się kanwą  do stworzenia nowego kierunku w sztuce użytkowej.

Art kimono to dialog artystki z twórczością, światowej sławy Józefa Wilkonia i próbą wprowadzenia hour kimon do polskiej mody.

Minimalizm stylizacji kimon połączony jest z barwą, grą tekstu prosto z bajek arabskich, które ilustrował Józef Wilkoń. Modne kieszonki, obecne po obu stronach kimon wyraźnie wskazują, że art kimona można założyć do teatru, restauracji, czy też na prywatne, wyjątkowe przyjęcie i na pewno ten strój użytkowy z limitowaną edycją stanie się unikalnym, luksusowym ubiorem na specjalne wyjścia.

www.worldartb.eu

Anna Katarzyna Borowczak

Niezależny Marszand
Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Comments are closed.