Od Architektury do Sztuki: Kreatywność w Projektach Wnętrz

Możliwość komentowania Od Architektury do Sztuki: Kreatywność w Projektach Wnętrz została wyłączona Architektura, Biznes, New

Z architektką i projektantką wnętrz – Iwoną Terczyńską, rozmawia – Krzysztof Witecki.

K.W. Zajmuje się Pani od ponad 25 lat projektowaniem wnętrz. To bardzo długa droga połączona z bagażem doświadczeń. Wraz z kolejnymi dekadami zmieniają się trendy ale i potrzeby klientów. Ostatnio wprowadziła Pani do swojego portfolio usługę „zaprojektuj i wybuduj”. 

I.T. Praca z wnętrzami zawsze będzie na pierwszym miejscu tego co lubię w mojej działalności. Tworzenie kompozycji kolorystycznych i materiałowych jest jak” zabawa w uczucia”. To one wiedzą co jest ciepłe, miłe i lekkie, a co zimne i ciężkie. Zmysłowość w połączeniu z wiedzą i doświadczeniem to podstawa do tworzenia nieszablonowych projektów.

Dzięki wrażliwości i uważności architekt jest w stanie usłyszeć potrzeby klientów i przetworzyć je na udany projekt. W ostatnich latach mojej pracy, wykonałam kilka zleceń na kompleksową obsługę procesu inwestycyjno-budowlanego, zwanego „zaprojektuj i wybuduj”. Wynikały one z zapotrzebowania na tego typu usługę, były niezamierzone, aranżowane  przez moich klientów, którzy nie chcieli sami zajmować się całą tą budowlaną otoczką. Pomyślałam, że skoro takie projekty mam już za sobą, to dlaczego nie wprowadzić ich do mojej stałej oferty.

Proces zagospodarowania przestrzeni architektonicznej jest bardzo złożony.  Podczas projektowania należy uwzględnić szereg aspektów występujących podczas budowy. Realizując inwestycję poprzez formę „zaprojektuj i wybuduj” mamy szansę bezbłędnie połączyć te dwa procesy, przy czym możemy uniknąć niezgodności, jakie często mają miejsce między architektem a wykonawcą. W pierwszej kolejności architekt przygotowuje koncepcję funkcjonalno-przestrzenną na podstawie uzgodnień z inwestorem i określonych możliwości zabudowy działki. Następnie opracowuje się część projektową, która w naszym przypadku może być dokładnie dostosowana do budżetu zamawiającego. Wszystkie obszary tematyczne dotyczące danej inwestycji są w jednym miejscu, a ludzie, którzy przy tym pracują grają w jednym zespole. Dzięki temu proces inwestycyjno-budowlany przebiega bez zakłóceń, a inwestor nie jest narażony na ponoszenie zbędnych kosztów.

W naszej pracy stawiamy na długotrwałe i przejrzyste relacje z klientami. Wykonując dla nich zlecenie kompleksowo, możemy dokładnie obliczyć koszty inwestycji i zaproponować rozwiązania, które nie stworzą problemów podczas budowy.

K.W. Jak dużą rolę stanowią w Pani projektach dzieła sztuki? Czy uwzględnia Pani przestrzeń na obrazy lub rzeźby?

I.T. Sztuka nadaje wnętrzu osobisty charakter i może uszczęśliwiać. Nie może też pełnić tylko funkcji dekoracyjnej, ponieważ każda jej część jest lustrem duszy. Dlatego ważne jest dla mnie, by w każdym projekcie, nawet tym prostym, komercyjnym była odrobina artyzmu. Jeśli nie mogę pozwolić sobie na umieszczenie dzieła znanego artysty, poszukuję innych, oryginalnych rozwiązań. Dobrze zaplanowana przestrzeń mieszkalna zapewnia nam komfort, energię do działania i pozwala delektować się formą. W  surowym wnętrzu gdzie znaczenie mają ostre krawędzie, piony i poziomy sztuka otwiera nam myślenie i odczuwanie, dlatego jej obecność ma znaczenie w nowoczesnym i modnym domu. Zmiękcza bryłę architektoniczną nadając jej ludzką twarz. Sztuka to głos człowieka, to zestaw komunikatów jakie właściciel planuje przekazać innym ludziom, przebywającym w jego przestrzeni.

Dobór dzieł sztuki do wnętrza jest świadomym wyborem architekta za zgodą właściciela przestrzeni. To on tam będzie na co dzień przebywał. Staram się umieszczać sztukę w osiach przestrzeni, aby wynieść ją na piedestał ważnych elementów wystroju wnętrza. Sztuka nie może być schowana czy zacieniona, jej rolą jest widoczność. Projektuje odpowiednie światło, aby za pomocą oświetlenia wydobyć jej geometrię i piękno.

Wspaniale jest, gdy artysta tworzy dzieło dedykowane danemu wnętrzu i odbiorcy. Takie połączenie jest nie lada rozkoszą dla naszych zmysłów. Inicjowanie sztuki dla potrzeb danego odbiorcy jest myślą przewodnią w moich projektach.

K.W. Tak długi staż na rynku inwestycji mieszkaniowych spowodował, że stała się Pani ekspertem w kilku dziedzinach. U Pani w firmie można oszacować wartość inwestycji, jego potencjał sprzedażowy a nawet jest Pani w stanie zapewnić wszystkie procedury powiązane z kupnem i sprzedażą nieruchomości. Skąd pomysł na tak obszerne spektrum działania na rynku?

I.T.  

Dwa lata temu zadzwoniła do mnie znajoma projektantka wnętrz i zapytała czy nie chciałabym przygotować kompleksowego projektu inwestycji, ponieważ zgłosił się do niej klient z takim zapytaniem, a ona sama nie zajmuje się zleceniami na taką skalę. Oczywiście się zgodziłam i umówiłam na spotkanie z inwestorem. Okazało się, że nie ma on jeszcze działki pod tę inwestycję i że właściwie nie wie,  gdzie mógłby ją zrealizować. Rozpoczęliśmy poszukiwania odpowiedniego terenu i tak to się zaczęło. Wykonujemy analizy potencjału nieruchomości, jak również pomagamy klientom kupić lub sprzedać nieruchomość. 

Jako firma architektoniczno-budowlana, posiadamy wiele narzędzi do sprawdzenia i oszacowania potencjału nieruchomości.  Grunty i obiekty proponowane przez nas potencjalnym klientom podlegają kontroli zarówno od strony formalno-prawnej jak i pod względem możliwości zagospodarowania przestrzennego.

Do tego dodajemy jeszcze nasze doświadczenie i wyobraźnię przestrzenną, które pomagają przewidzieć trafną inwestycję.

K.W. Dziś nie jest łatwo znaleźć dobrą ekipę budowlaną, która jeszcze nawiąże wspólny język z projektantem. To jakby dwa oddzielne światy. W Pani wypadku jest prosto, wraz z projektem można otrzymać usługę wykończenia pod klucz. Własna ekipa remontowa wykonująca projekt to brzmi bardzo obiecująco. Czy ten produkt cieszy się uznaniem wśród klientów?

I.T.  W moim wypadku ten produkt jest obligatoryjny. Mam wtedy pewność, że prace budowlano-remontowe są spójne z moim projektem, a klient otrzyma efekt zgodny z oczekiwaniami.  Praca nad projektem i jego realizacją nie może ciągnąć się w nieskończoność. Szanuję swój czas i jeszcze bardziej czas klienta. Stanowcze i zdecydowane działania mogą być podejmowane tylko przy współpracy z ludźmi, z którymi się rozumiemy. Jeśli nie znam ekipy, nie wiem czego mogę się po niej spodziewać.

Swoją pracę w roli architekta,  zaczynam na wcześniejszym etapie niż ekipa budowlana. Tworzę wirtualny obraz, który wspólnie zamieniamy na plan budowy. Nie tylko projektuję wnętrza, ale też czas i pieniądze inwestora. Mój zakres obowiązków i odpowiedzialności jest bardzo szeroki. Dlatego też w ramach przygotowania do podpisania umowy o prace projektowe warto jest poświęcić trochę czasu na spotkanie i omówienie inwestycji we wszystkich fazach budowlanych.

K.W. W sieciowych sklepach nie jest prosto wyszukać coś niebanalnego i stylowego. Czy to jest jedna z przyczyn tworzenia platformy online z modnymi akcesoriami wyposażenia wnętrz?

I.T. Nasza platforma sprzedażowa, będzie prezentowała autorskie elementy wyposażenia wnętrz. To prawda, nie jest łatwo znaleźć coś ciekawego z gotowych produktów.  Z tego powodu sama często projektuję przedmioty, które wykonujemy na indywidualne zlecenie i wstawiamy do danego wnętrza. Czas by inni również mogli je zakupić. To co projektuję i wykonuję cieszy się uznaniem w wielu gustownych domach, dlatego powstał pomysł, aby powiększyć tą rodzinę usług.

REALIZACJE I PROJEKTY

Przy naszym udziale został wyremontowany:

Szpital – Europejskie Centrum Zdrowia w Otwocku

Szpital przy ul. Karowej w Warszawie

Przedszkole przy ul. Doryckiej w Warszawie

Oddział szpitalny w Centrum Zdrowia Dziecka

oraz kilka oddziałów Poczty Polskiej.

Zbudowaliśmy również wiele nowych inwestycji jak:

Budynek Szpitala MSW przy ul. Prusa w Otwocku

Przedszkole w Milanówku

Szkoła TPD Halinów w Warszawie

Szkoła Podstawowa w Duchnicach

i szereg mniejszych budynków.

Jednocześnie zajmowaliśmy się projektami wnętrz inwestycji prywatnych – zarówno firm jak i lokali mieszkalnych. Projektowałam:

Biuro firmy Inter Druk przy ul. Łuckiej w Warszawie

Biuro firmy Remax w centrum Warszawy

Pokoje hotelowe i mieszkania do wynajmu dla firmy Patron w Warszawie

Sześć mieszkań na wynajem(projekty podnoszące standardy lokali) przy ul. Górczewskiej w Warszawie

Biurowiec przy ul. Pożaryskiego w Warszawie

Stacja Mazury w Nartach

 wiele wnętrz prywatnych jak:

Apartamenty na ul.Brukselskiej, ul. Bukowińskiej i ul. Hery w Warszawie

Mieszkania przy ul. Łuckiej, Wielickiej, Obrońców Tobruku, warszawskiej Starówce

Oraz wiele domów i willi w okolicach Warszawy

Willa przy ul. Alpejskiej w Warszawie, domy i segmenty w Starych Babicach, w Jabłonnej, w Józefowie, na warszawskiej Białołęce i w Garwolinie.

Comments are closed.