NZOZ Biomol-Med

Możliwość komentowania NZOZ Biomol-Med została wyłączona Ludzie, Zdrowie

Analiza pierwiastkowa włosów oceni stan odżywienia Twojego organizmu

Wszechświat nam znany składa się z atomów, które łączą się w cząsteczki. Cząsteczki grupują się wg swoich własności fizyko-chemicznych, tworząc rożne środowiska. Pomiędzy środowiskami powstają bariery, przez które następuje lub nie, wymiana materii pomiędzy graniczącymi ze sobą środowiskami. Ludzki organizm jest skonstruowany dokładnie na tej samej zasadzie, ponieważ jesteśmy nieodłączną częścią środowiska, w którym żyjemy. Konstrukcja, skład, zasady funkcjonowania są zaprogramowane w naszym kodzie genetycznym. Nasz kod zawiera informacje o tym, jacy jesteśmy dzisiaj i o tym, jak będzie nasz organizm będzie funkcjonował (lub nie) w przyszłości. Na jakość kodu genetycznego i jego wykorzystanie, ma wpływ środowisko zewnętrzne (czynniki epigenetyczne). Organizm do swojego funkcjonowania potrzebuje energii, którą wytwarza ze spożywanej materii. Pomiędzy środowiskiem a organizmem człowieka następuje ciągła wymiana składników. W ciągu 4-5 lat następuje całkowita wymiana atomów, z których składa się ciało człowieka. Każde środowisko, ma możliwość odtwarzania swojego składu, co jest warunkiem sine qua non dla utrzymania ciągłości życia na Ziemi. Każdy gatunek życia na Ziemi ma swój własny naturalny łańcuch troficzny (żywieniowy). Człowiek również… w dużym uproszczeniu wygląda tak: w ziemi żyją robaki, które kształtują glebę, na której mogą rosnąć rośliny, zjadane przez zwierzęta, a człowiek spożywa pokarmy pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Na koniec nasze resztki zjadają robaki.

Im więcej produktów spożywczych wykorzystuje człowiek w swojej diecie, tym większa szansa na właściwe odżywienie i lepsze tendencje zdrowotne na przyszłość. Zmiany w kulturze rolnej (liczy się ilość, nie jakość), przetwarzanie żywności (liczy się trwałość, nie jakość), zmiany środowiskowe (przemysł i lekkomyślność człowieka już zrobiły swoje) generują nowe tendencje w zdrowiu ludzkiej populacji. Z danych statystycznych wynika, iż co czwarty Europejczyk będzie miał chorobę nowotworową, co dwunasty chorobę autoimmunologiczną itd.

Większość złych tendencji zdrowotnych jest dietozależna. Jeszcze dwadzieścia lat temu twierdziłem, iż diety regionalne są w stanie dostarczyć ludziom wszystkich niezbędnych elementów odżywczych: minerałów, witamin, antyoksydantów, kwasów tłuszczowych, aminokwasów. Nie wolno zapominać o bakteriach, których mamy w sobie dziesięć razy więcej niż własnych komórek. Środowisko chemiczne, fizyczne i mikrobiologiczne wokół nas się bardzo szybko zmienia. Na nasze zdrowie coraz silniej wpływają konserwanty, barwniki, środki ochrony roślin, zbyt często stosowane leki (szczególnie przeciwbólowe), pola elektromagnetyczne (np. od telefonów komórkowych) i mikroorganizmy adaptujące się do nowych warunków środowiskowych (np. bakterie Legionella, Listeria itp.).

Analiza pierwiastkowa włosów jest metodą diagnostyczną oceniającą stan odżywienia ludzkiego organizmu. Na podstawie wyniku analizy układana jest dieta wsparta programem suplementacji witaminowo-mineralnej. W ten sposób uzyskujemy program żywieniowy dostosowany do indywidualnych potrzeb każdego badanego. W ciągu dwudziestu lat pracy wykonaliśmy ponad 300 000 analiz pierwiastkowych włosów. Na podstawie zebranej w tym czasie wiedzy muszę stwierdzić, iż dzisiaj sama dieta już nie wystarczy. Możemy właściwie odżywić swój organizm, tylko poprzez uzupełnienie diety suplementacją witaminowo-mineralną.

Nieraz słyszałem krytykę lekarzy stosowania suplementów diety. Po latach pracy w Biomol-Med twierdzę, iż ludzie jeszcze mają instynkt samozachowawczy i potrafią ocenić efekty spożywania suplementów diety. Pisząc suplementy diety, mam na myśli naturalnego pochodzenia witaminy, minerały, antyoksydanty, kwasy tłuszczowe itp. Niestety do suplementów diety zaliczane są również związki biochemiczne czynne, które można sklasyfikować jako leki. Suplement jest dodatkiem żywieniowym do diety. Nie jest lekiem. Nikt nie powinien się sam leczyć, nawet chory lekarz powinien być leczony przez innego lekarza. Dlatego w pełni rozumiem wyżej wspominaną krytykę.

Lekarze zalecają swoim Pacjentom zdrową dietę. Problem w tym, że nie ma jednej idealnej diety dla wszystkich. Każdy człowiek jest indywidualnością biochemiczną. Ma określony stan fizjologiczny. Żyje w specyficznym dla siebie środowisku. Dobrym rozwiązaniem jest rozpoznanie swoich potrzeb żywieniowych, wykonując analizę pierwiastkową włosów. W NZOZ Biomol-Med od 20 lat robimy analizę pierwiastkową Pacjentom od trzeciego roku życia. Zalecamy indywidualne diety wsparte programem suplementacji witaminowo-mineralnej i właściwą aktywnością fizyczną. Programy żywieniowe NZOZ Biomol-Med umożliwiają spożywanie tylko tych suplementów diety, które w określonym czasie są niezbędne dla zachowania optymalnego stanu zdrowia fizycznego i psychicznego. Analiza pierwiastkowa umożliwia wskazanie właściwego sposobu żywienia, który również programuje nasze zdrowie na przyszłość.

Dr n. med. Sławomir Puczkowski
NZOZ Biomol-Med

www.biomol.pl

Comments are closed.