MAZURY – CZY WARTO INWESTOWAĆ?

Możliwość komentowania MAZURY – CZY WARTO INWESTOWAĆ? została wyłączona Ludzie, Wydarzenia

Mazury to jeden z najbardziej atrakcyjnych regionów Polski. Cechuje go wyjątkowa przyroda, w tym blisko 1000 jezior, połacie lasów i czyste powietrze. To właśnie tu, w okolicach Kruklanek mieści się stacja badawcza czystości powietrza, której pomiary są odniesieniem do zanieczyszczeń w skali całego kraju.

motolotnie.mazury.info.pl

Wielkie Jeziora Mazurskie były jedynym kandydatem Polski w międzynarodowym konkursie na 7 Nowych Cudów Natury, który dostał się do finału, a następnie do grona 14 najpiękniejszych miejsc na świecie. W 2011 roku internauci spowodowali, że Kraina Wielkich Jezior uzyskała oficjalne miano najpiękniejszego regionu Europy. Region pokonał wszystkich finalistów z Europy, a na dodatek prześcignął takie atrakcje światowej przyrody jak Wielki Kanion Kolorado, Malediwy, Galapagos, Skałę Uluru w Australii, Wodospad Salto Angel w Wenezueli czy wulkan Wezuwiusza.
Mazury wygrały, zdobywając cudowną nagrodę, na którą zawsze zasługiwały. Otrzymały laur krainy najpiękniejszych jezior na świecie.
Zatem czy to nie jest wystarczający argument, aby tu nabyć wymarzoną nieruchomość?

motolotnie.mazury.info.pl

Ale to nie jedyny argument…
Ceny działek czy domów na Mazurach stale rosną. Wiąże się to ze zwiększonym popytem ze strony Polaków, ale też i obcokrajowców, którzy dostrzegli walory krainy Wielkich Jezior Mazurskich – krainy czystej, pełnej uroku, ale i bezpiecznej. Ograniczeniem dla wielu jest jednak brak dobrych dróg oraz brak lotniska w regionie, choć problem ten również sukcesywnie maleje.

M.Harasymenko

W ciągu 5 lat ma być zakończonych wiele inwestycji drogowych, m.in. trasa via Baltica, a także droga ekspresowa S61 z Warszawy do Ełku. Strategiczną inwestycją jest także lotnisko w Szymanach koło Szczytna, które ruszyło pełną parą w 2016 roku. Ta inwestycja spowoduje większą liczbę inwestycji w turystykę na Mazurach. Ułatwienie dostępności tego regionu dla wielu turystów z całej Europy i świata spowoduje duży napływ nowych klientów do hoteli i ośrodków wypoczynkowych o wysokim standardzie.

motolotnie.mazury.info.pl

Niestety, takich miejsc turystycznych jest jeszcze mało na Mazurach, co zapewne wykorzystają nowi inwestorzy i deweloperzy, budując i rozwijając bazę turystyczną dla nowych klientów. Zyskają na tym także właściciele działek budowlanych nad jeziorami, na których będzie można budować obiekty hotelowe, wypoczynkowe. Ceny tych gruntów w naszej ocenie w latach 2017–2020 mocno wzrosną.
Szansą dla nowego otwarcia dla Wielkich Jezior Mazurskich jest także budowa nowego szlaku WJM (tzw. „pętla mazurska”).

Wspólna inicjatywa piętnastu samorządów połączenia Krainy Wielkich Jezior Mazurskich z Pojezierzem Augustowskim rozpoczęła się od opracowania koncepcji przebiegu takiego szlaku. Samorządy województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, powiaty: ełcki, giżycki, grajewski i piski, miasta Ełk i Giżycko oraz gminy Ełk, Giżycko, Kalinowo, Miłki, Orzysz, Płaska i Rajgród zawarły umowę partnerską, a następnie lider projektu – powiat ełcki złożył wniosek do Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej o środki na opracowanie koncepcji drogi wodnej.

motolotnie.mazury.info.pl

Położenie akwenów północno-wschodniej Polski automatycznie wyznacza przebieg trasy: jezioro Niegocin, jez. Niałk, jez. Wojnowo, jez. Buwełno, jez. Tyrkło, rzeka Orzysza, Kanał Orzyski, jez. Wierzbińskie, jez. Rostki, jez. Kaleń, jez. Kraksztyn, jez. Druglin, jez. Guzki, jez. Lepaki, jez. Sunowo, rzeka Lega, Jez. Rajgrodzkie, rzeka Jerzgnia, jez. Dręstwo, jez. Tajno, Kanał Augustowski. Szacowane koszty zaprojektowania i budowy szlaku to 300–500 milionów złotych, w zależności od przebiegu trasy i liczby obiektów inżynierskich.

Ceny ziemi rolnej w Polsce rosną sukcesywnie od początku lat 90. ubiegłego wieku. Jest to jedyny segment rynku nieruchomości, który nie poddaje się wahaniom koniunkturalnym dotykającym pozostałe obszary tego rynku. Skalę wzrostu cen najlepiej pokazują dane Agencji Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa. Średnia cena 1 ha gruntów rolnych sprzedanych przez Agencję w 1992 roku wynosiła 500 zł, w roku 2000 było to 3554 zł, w 2005 – 5607 zł, a w 2014 już 25 000 zł. To jeszcze nie koniec wzrostów, a do tego daleko nam do cen w bogatych krajach Unii Europejskiej.

motolotnie.mazury.info.pl

Przez dziesięciolecia nieruchomości były najlepszą lokatą kapitału, jest tak tym bardziej teraz, gdy banki oferują minimalne oprocentowanie, a złoto czy akcje to duże ryzyko. Do tego region Mazur wciąż jeszcze jest niedoszacowany, można tu nabyć zarówno komercyjne tereny, jak i tanie grunty pozwalające na odrolnienie czy podział na części. W regionie przybywa obiektów apartamentowych, prywatnych rezydencji, czy też po prostu zagospodarowuje się tereny nad jeziorami, czyniąc z nich oazy prywatności.

Co będzie się działo w latach 2017–2020?
Ceny nadal będą rosły. Nie będzie to skok o kilkanaście procent rocznie, ale w skali 5 lat zapewni to bardzo dobry stopień zwrotu kapitału. Nadchodzą dobre czasy dla regionu. Z jednej strony obserwujemy skapitalizowanie nieruchomości, które właściciele nabyli kilka lub kilkanaście lat temu, z drugiej zaś nieruchomości nabywają nowe osoby, słusznie zakładając wzrost cen.
Autor: Cezary Pstrak

motolotnie.mazury.info.pl

Lato zbliża się wielkimi krokami. Robi się coraz cieplej. Coraz bliżej sezon urlopowy. Popularnym miejscem wakacyjnego wypoczynku są Nasze Polskie Mazury. Można kupić gotowy dom, jednakże klientów najbardziej ekscytuje możliwość wybudowania własnego, wymarzonego domu na najpiękniejszej działce, której wyobraźnia nie jest w stanie ogarnąć.
Na co mnie stać? Jak ją znaleźć w rzeczywistości?

M.Harasymenko

Na Mazurach możemy się poruszać po kilku umownych kategoriach nieruchomości np. nieruchomości z tzw. linią brzegową, nieruchomości w pobliżu jezior, inne nieruchomości. Najbardziej popularne, ale i chyba też najbardziej wymagające cenowo dla klientów są nieruchomości z linią brzegową jezior. Duży wpływ na cenę takiej nieruchomości ma rodzaj jeziora, przy którym jest położona oraz możliwość wykorzystania dla inwestycji, czyli przede wszystkim czy istnieje możliwość zabudowy. Zdecydowanie najdroższe są działki przy Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Ceny nieruchomości są bardzo zróżnicowane. Działkę przy jeziorze Kisajno o powierzchni ok. 9000 m2 można nabyć w cenie 35 zł/m2. Na działkę wydano decyzje o budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Zdarzają się również działki w bardzo pożądanych lokalizacjach w cenach kilkuset złotych za 1 m2.

motolotnie.mazury.info.pl

Dużo bardziej przystępne cenowo są nieruchomości położone przy jeziorach zamkniętych. Przykładem może być działka położona przy Jeziorze Sołtmany w cenie 150.000 zł. Za taką kwotę można nabyć 4000 m2 z możliwością zabudowania domem mieszkalnym. W zamian za te cenę otrzymujemy pięknie położoną nieruchomość na lekkim wzniesieniu z cudownym widokiem na jezioro.
Wyjątkowe miejsce dla osób ceniących niezwykłą przyrodę, ciszę i spokój. Z dala od wsi, dużego ruchu samochodowego, od turystów i miejscowych stanowiące działki zlokalizowane są nad malowniczym i czystym jeziorkiem Łękuk Wielki, w otulinie Puszczy Boreckiej. Zostały one wystawione do sprzedaży za cenę 820 tys.zł Najczystsze powietrze w Polsce i urozmaicony morenowy krajobraz to atuty tej nieruchomości.

M.Harasymenko

W myśl zasady, że dla każdego można znaleźć coś miłego, możemy wyszukać nieruchomość składającą się z dwóch działek geodezyjnych przedzielonych drogą gminną. Jedna z działek niezabudowana o pow. 3000 m2, z wydanymi warunkami zabudowy usytuowana jest na wzniesieniu względem drogi i jeziora, z przepięknym widokiem na jezioro, przeznaczona do zabudowy usługowo-turystycznej z infrastrukturą techniczną oraz druga działka z linią brzegową jeziora Gawlik Wielki o pow. 348m2. Cena ofertowa tej nieruchomości składającej się z dwóch działek to 105.000 zł.

motolotnie.mazury.info.pl

Jeśli ktoś poszukuje swojego wymarzonego miejsca na Ziemi, ale nie dysponuje zbyt dużą ilością ”wolnych” pieniędzy powinien zainteresować się nieruchomościami położonymi nieco dalej od jezior. Czy to oznacza, że są gorsze? Otóż zupełnie nie! Nawet grunty położone nieco dalej posiadają walor krajobrazowy, mogą być pięknie położone np. przy lesie. Poza tym – jak powiadają na Mazurach – nigdy nie jest daleko do jeziora. Nawet jeśli jest to kilometr i tak jest to tylko 15 minut spaceru. Dla przykładu, pięknie położoną nieruchomość o powierzchni 1000 m2, przeznaczoną w planie zagospodarowania przestrzennego pod budownictwo mieszkaniowe można nabyć za cenę 30.000 zł. Co prawda odległość do jeziora to blisko 400 m, ale cena mówi sama za siebie.

M.Harasymenko

Podaż nieruchomości jest dość duża. Nie oznacza to wcale, że w atrakcyjnych ofertach można przebierać jak w ulęgałkach. Te naprawdę bardzo atrakcyjne, i to nie tylko ze względu na cenę, zwykle nie czekają zbyt długo na nowego nabywcę. Nieruchomości z dostępem do jeziora są najczęściej poszukiwane. Dowodem na atrakcyjność mazurskich nieruchomości jest fakt, że niezależnie od sytuacji politycznej i ekonomicznej są one często wybierane jako rodzaj inwestycji, miejsce przeznaczone do wypoczynku lub też jako miejsce do zamieszkania.
Autor: Dariusz Sobolewski

GIŻYCKO – MAZURY – POLSKA

Dariusz Sobolewski – Prezes Zarządu MBN Nieruchomości Konsulting Sp. zo.o.

Rozmowa z Dariuszem Sobolewskim i Cezarym Pstrak, MBN Nieruchomości Konsulting Sp. z o. o.
z siedzibą w Giżycku

Co to znaczy: „MBN od początku do końca !” ?

DS: To nasze motto. Może zacznę od początku. Nasza firma powstała w 2001 r.. Początkowo w innej formie organizacyjnej, a obecnie od ok.2 lat jako spółka prawa handlowego -MBN Nieruchomości Konsulting. Firma obejmuje obszarem swojego działania najpiękniejszy region Polski – Mazury, a siedzibą naszej firmy jest ich centralne miasto Giżycko. Podstawę Firmy stanowią eksperci w zakresie obrotu nieruchomościami mgr inż. Dariusz Sobolewski i mgr prawa Cezary Pstrak. Firma zatrudnia i współpracuje z wieloma specjalistami w zakresie obrotu nieruchomościami, tak aby zapewnić usługi na najwyższym poziomie. Nasze motto staramy się wprowadzać w życie współpracując z każdym klientem. Początkowo zajmowaliśmy się tylko pośredniczeniem w

mgr Cezary Pstrak – prawnik – specjalista rynku nieruchomości – wiceprezes MBN Nieruchomości Konsulting sp. z.o.o.

transakcjach. Z czasem poszerzyliśmy wachlarz naszych usług. Pomagamy klientowi od samego początku po finał sprawy, nawet wtedy, gdy jest ona wyjątkowo skomplikowana i pracochłonna.

Tego typu działalność wymaga chyba ogromnej wiedzy?

CP: Wiedzy i doświadczenia. Gwarancją fachowej obsługi są nasze kwalifikacje, potwierdzone licencjami zawodowymi pośrednika w obrocie nieruchomościami nr 2705 i 2702, kilkunastoletnie doświadczenie przy przeprowadzaniu transakcji na rynku nieruchomości oraz przynależność do struktur Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości. Przecież nikt mnie zna się na wszystkim. Ale my współpracujemy z niezależnymi specjalistami wszystkich dziedzin rynku obrotu nieruchomościami. Służą oni fachową poradą i zebranym doświadczeniem. W ten sposób nawet skomplikowane zagadnienie nie jest dla nas przeszkodą aby profesjonalnie i kompleksowo pomóc. Do Państwa i naszej dyspozycji jest kancelaria prawna, doradca kredytowy i finansowy, geodeta, architekt, rzeczoznawca oraz branżyści odpowiedzialni za procesy inwestycyjne i kwestie związane z uzbrojeniem terenu.

To dość skomplikowana praca i wymaga chyba ogromnego zaangażowania i pasji?

DS: MBN Nieruchomości Konsulting codziennie poszukuje nowych ofert nieruchomości, terenów oraz możliwości inwestycyjnych aby dać swoim klientom alternatywę na inwestowania pieniędzy i dzięki czemu jest jednym z najlepiej poinformowanych i przygotowanych biur nieruchomości w regionie. Stawiamy sobie za cel profesjonalne, kompleksowe i rzetelne świadczenie usług związanych z pośrednictwem w obrocie nieruchomościami, zgodnie z przepisami prawa, standardami zawodu, i etyką. Dokładamy wszelkich starań, aby naszym klientom zapewnić jak najwyższy poziom usług.

A tak dokładniej – to czym się zajmujecie?

DS: Tak jak mówiłem zakres naszej działalności jest bardzo szeroki. Od początku istnienia nasza firma zajmuję się pośrednictwem w kupnie i sprzedaży mieszkań, domów, działek, siedlisk i gospodarstw rolnych, nieruchomości rekreacyjnych i komercyjnych. Obsługujemy krajowe i zagraniczne osoby indywidualne oraz podmioty gospodarcze. Dysponujemy szeroką bazą ofert nieruchomości. W zakresie naszych usług mieści się min: obsługa formalno-prawna transakcji, włącznie z uzyskaniem niezbędnej dokumentacji, sprawdzeniem stanu prawnego nieruchomości i wiarygodności kontrahentów, organizacją notarialnej finalizacji transakcji. Zajmujemy się również obsługą inwestycji deweloperskich.

motolotnie.mazury.info.pl

CP: Zajmujemy się również działalnością doradczą i konsultingową. Sporządzamy różnego rodzaju opinie i analizy dotyczące rynku nieruchomości. Analizy możliwości zagospodarowania terenu zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku jego braku w oparciu o obowiązujące przepisy. Prowadzimy doradztwo w zakresie przygotowania nieruchomości do sprzedaży. Często współpracujemy z klientami doradzając w zakresie inwestowania w nieruchomości jako źródła przyszłych przychodów.

Alfy i Omegi? Możecie wszystko?

M.Harasymenko

DS: Zapewne nie 🙂 ale bardzo staramy się sprostać każdemu zleceniu! Współpracujemy z klientami, oszczędzając ich cenny czas i załatwiając powierzone zlecenia w sposób profesjonalny.
CP: Zapraszamy Państwa do współpracy i korzystania z naszych usług -MBN z dnia na dzień będzie coraz bliżej Was, pomagając realizować Wasz i nasz sukces!

MBN Nieruchomości
Konsulting Sp. z o.o
ul. Dąbrowskiego 13 / 1, 11-500 Giżycko +48 87 428 19 38
e-mail:
mbn@mbn.mazury.pl

 

Comments are closed.