Jednodniowy spacer po Śremie

Możliwość komentowania Jednodniowy spacer po Śremie została wyłączona Miasta, New, Podróże

Śrem to bardzo stare miasto. 40 km na południe od Poznania. Pierwsza pisana wzmianka o nim pochodzi z bulli papieskiej z 1136 roku, a prawa miejskie uzyskał w 1253 roku, czyli w tym samym czasie, co Poznań. Rozpoczynając spacer po Śremie proponujemy zaparkować auto na parkingu obok Parku im. Powstańców Wlkp. przy ul. Poznańskiej, tuż przy śremskim rynku. W tym miejscu należy podkreślić dużą pracę władz Śremu, które zadbały o odpowiednią oprawę. Powstał pieszy szlak turystyczny, dobrze oznaczony, a zabytki godne uwagi zostały opisane na specjalnych tablicach.

Spacer rozpoczniemy od rynku – czyli Placu 20 Października, który stanowił centrum średniowiecznego miasta na wyspie zwanej w drugim dokumencie lokacyjnym z 1393 r. Ostrów i Kobylec. Pierwotnie kształt rynku był wrzecionowaty, dopiero w XVI w. uzyskał kształt prostokąta. Mieszczą się tu typowe XIX-wieczne kamienice mieszczańskie. Dokładnie warto zobaczyć:

  • ratusz z 1838 r., który nawiązuje do popularnego w XIX w. stylu „okrągłych łuków” czerpiącego wzory z renesansu i klasycyzmu;
  • pomnik z popiersiem Józefa Wybickiego z 1981 r. – pierwszego Honorowego Obywatela Śremu, mieszkańca sąsiednich Manieczek.

Z rynku ulicą Kościuszki zmierzamy w stronę Warty. Dochodzimy do rozwidlenia ulic – trójkątnego placu zwanego niegdyś „Pumpenplatz”, na którym mieściła się pierwsza publiczna pompa wodna; dziś stoi tu replika latarni gazowej z postacią dziewczynki z zapałkami. Stąd ul. Wyszyńskiego kierujemy się w stronę kościoła pw. Św. Ducha, po lewej stronie mijając szkołę z bajkowym muralem. Przed kościołem przez szklaną tablicę można zobaczyć jak wyglądał stary nieistniejący już most i okoliczne budynki.

Dalej, przechodząc przez most, docieramy do promenady nad Wartą.

Wzdłuż promenady rosną drzewa – pomniki przyrody, nazwane popularnymi imionami polskimi. Można usiąść przy „Piotrze” czy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie pod „Anną”. Tuż za pomnikiem Jerzego Jurgi – malarza pochodzącego ze Śremu, kierujemy się w stronę ogrodu za Muzeum Śremskim, którego dzisiejszy kształt jest odwzorowaniem ogrodu z minionych wieków. Kierujemy się w stronę Mickiewicza. Mijamy budynek muzeum i rzeźby światowej sławy artystki Magdaleny Abakanowicz, które powstały w odlewni żeliwa w Śremie. Wracając wzdłuż ulicy Mickiewicza oglądamy interesujące kamienice oraz kolejną szklaną tablicę (niedaleko budynku policji), która przeniesie nas w XIX wieku. Mijamy śremską mleczarnię, gdzie w sklepiku warto zakupić pyszny produkt lokalny – „serek śremski”. Przy rzece za mostem możemy nabrać sił odwiedzając Trattorię Don Giovanni (smaczna pizza na bardzo cienkim cieście) lub wrócić na rynek i zabawić w restauracji Cafe Ole, a tu potrawy z francuską nutką smaku i wyborna czekolada na gorąco lub wino Beaujolais.

Miasto w wyjątkowy i nowoczesny sposób prezentuje nam lokalną historię. W Śremie w pięciu miejscach, przy pomnikach znanych postaci stanęły specjalne tablice z hasłem „Poznaj historię”. Po zeskanowaniu kodu QR z tabliczki użytkownik otrzyma połączenie na swój telefon. Po odebraniu odsłuchać można kilkuminutową ciekawą opowieść. I tak kierując się w lewą stronę, mijamy ławeczki z postaciami Heliodora Święcickiego (założyciela Uniwersytetu Poznańskiego) i ks. Piotra Wawrzyniaka (twórcy spółdzielczości bankowej). Trasa piesza i rowerowa to kolejny duży plus. W kilka minut z centrum miasta możemy dostać się w zupełnie  inne miejsce  i  podziwiać przyrodę. Przy zwiedzaniu warto skorzystać ze Śremskich Rowerów Miejskich lub elektrycznej hulajnogi.

W Śremie warto jeszcze zobaczyć wodociągową wieżę ciśnień, wybudowaną na początku XX wieku. Do naszych czasów przetrwała w niezmienionej formie. Stanowi doskonały przykład dziewiętnastowiecznej wizji techniki, w której funkcje estetyczne dominują nad technicznymi. Architekt nawiązał do wzorców ikonograficznych średniowiecznego budownictwa obronnego.

Wypoczęci, mijając zabytkowy budynek liceum i Zespół Poklasztorny Franciszkanów , możemy pójść na spacer do przepięknego XIX-wiecznego parku i obejrzeć zwierzęta Śremskim Zoo czy skorzystać z infrastruktury sportowej.

Warto zwiedzić Śrem przemierzając miejską trasę turystyczną, prezentującą obiekty i miejsca, które odegrały ważną rolę w historii miasta i ukształtowały współczesny wizerunek.

Śrem i okolice można zwiedzić również wędrując według wskazówek w questach. Poznawanie różnych miejsc poprzez rozwiązywanie zagadek zainteresuje nawet młodych i leniwych turystów.

Comments are closed.