Zaćma jest zmętnieniem naturalnie przezroczystych soczewek oka.

Możliwość komentowania Zaćma jest zmętnieniem naturalnie przezroczystych soczewek oka. została wyłączona Medycyna

Choroba ta występuje często – na świecie cierpi na nią około 200 milionów osób.
Zaćma może występować w postaci wrodzonej lub pojawiać się w następstwie różnych schorzeń. Jednak w ponad 90% przypadków związana jest z wiekiem, jako niemal nieodzowna część procesu starzenia. Zaćma związana z wiekiem rozwija się bardzo powoli i bezboleśnie. Pacjent może nie zdawać sobie sprawy z pogarszającego się wzroku, do momentu, aż zajdzie konieczność wizyty u okulisty w celu zmiany okularów lub soczewek kontaktowych.
Objawy mogące świadczyć o rozwoju zaćmy:
• zamazany lub przymglony obraz,
• wyblakłe kolory, problemy z widzeniem w nocy,
• efekt halo (widoczna poświata) wokół źródeł światła,
• wrażliwość na jasne światło.
Jedyną uznaną i skuteczną metodą leczenia zaćmy jest zabieg usunięcia soczewki i zastąpienie jej implantem (sztuczną soczewką). Zabieg chirurgiczny powinien być przeprowadzony jak najwcześniej, bowiem w tej chorobie nie ma możliwości regresu. Wykonanie operacji zaćmy we wczesnym jej etapie jest łatwiejsze dla operatora, bezpieczniejsze dla chorego, po-zwala na znaczne zmniejszenie ryzyka wystąpienia powikłań operacyjnych oraz pozwala na utrzymanie jakości życia pacjenta. Należy pamiętać, że nieleczona zaćma może w końcu doprowadzić do utraty wzroku.
Zabieg usunięcia zaćmy jest bezbolesny. Zwykle trwa 20-30 minut. Większość pacjentów powraca do swojej zwykłej aktywności już następnego dnia. Należy jednak  pamiętać, że na wynik powodzenia zabiegu usunięcia zaćmy mają wpływ różne czynniki m.in. takie jak :
– stopień zaawansowania zaćmy
– doświadczony chirurg
– metoda usunięcia zaćmy
– wybór odpowiedniej soczewki sztucznej, która zostanie wszczepiona w miejsce zmętniałej soczewki. Wybór odpowiedniej soczewki ma największy wpływ na jakość widzenia, a co za tym idzie – komfort życia po zabiegu usunięcia zaćmy. Poprzez wszczepienie odpowiedniej soczewki możemy zlikwidować wadę wzroku, taką jak krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm. Możemy także pozbyć się konieczności noszenia okularów do dali i bliży. Operacja usunięcia zaćmy jest jedynym momentem w życiu dorosłego człowieka, kiedy może on uzyskać widzenie, jak w okresie młodości, a nawet lepsze. Nieleczona zaćma prowadzi do ślepoty. Zaćma już teraz jest główną przyczyną utraty wzroku u osób dorosłych powyżej 55 roku życia oraz jako najczęstsze przyczyny ślepoty na świecie. Zanim się zoperujesz dowiedz się wszystkiego, co dotyczy zaćmy. Stawką są tutaj oczy i wzrok.

Comments are closed.